Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı
11 Temmuz 2024

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı


Sağlam bir yapıya sahip olmak ve kasları geliştirmek için yapılması gereken ideal bir programdır. Vücut geliştirme, kalori alımı, ağırlık kaldırma ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kasların geliştirilmesine verilen isimdir. Süreklilik isteyen bir spor olan vücut geliştirme, diğer sporlara oranla oldukça sabır ve azim gerektirir. Bu sebeple her şeyden önce sabır ve irade açısından güçlü olmalı ve kendini bu yönde hazırlamalıdır.

Vücut geliştirme sporu oldukça zor olmasının yanı sıra, vücudun istenilen şekli alması aylar, hatta yıllar sürebilir. Ancak güçlü irade sayesinde yoğun antrenman temposu uygulanabilir. Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı, psikolojinin hazır olmasının dışında üç temel kural içerir: beslenme, uyku ve antrenmandır.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı Kuralları

Uyku:

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ilk önce uyku düzeninin olması gerekir. Vücudun dinlenmesi ve kasların aminoasitler tarafından kendini yenileyebilmesi ancak düzenli bir uyku sayesinde mümkündür. Gün içerisinde yoğun bir tempoda çalışan kişiler, vücudun yıpranmaması için uyku düzenine çok dikkat etmelidir. Özellikle spor yapanların bu konuya iki kat daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Düzenli bir uyku uyumadığınız zaman vücut enerjisi oldukça düşük olacağı için yapılacak sporun vücudunuza hiçbir yararı olmayacaktır. Çünkü antrenmanlarda vücudunuzun salgılayacağı testosteronlar spor esnasında çok az salgılanacaktır. Bu yüzden yapılan sporun vücudunuza hiçbir getirisi olmayacaktır.

Beslenme Düzeni:

Vücuda en çok enerji ve kalori kaybettiren sporlardan biri vücut geliştirmedir. Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı ile kaybedilen enerji, sağlam bir beslenme düzeni ile geri kazanılmalıdır. Bu yüzden vücut geliştirme sporunda beslenme düzeni çok büyük önem taşır. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein ve şeker gibi besin değerleri yüksek olan besinler, vücuda gerekli olduğu için alınmalıdır.

Antrenman:

Tüm etmenlerin tam olarak birleşmesi ile antrenmanlardan verimli sonuç alınabilir. En son kurallardan biri olan antrenman düzenli olarak yapılmalı ve hafif olarak başlanmalıdır. Vücut geliştirme sporunda antrenmanlar oldukça zorlu olabilir. Kişiye özel olarak hazırlanan antrenman programları sonucunda zamanla kişi istediği vücut yapısına kavuşacaktır. Antrenman programının hazırlanmasının yanı sıra, bu programın kişi tarafından düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Yeni başlayanlar kesinlikle vücutlarını çok fazla zorlamamalı ve yormamalıdır. Egzersiz programları bir gün antrenman yapıp, bir gün dinlenme şeklinde olmalıdır. Program günleri; pazartesi, çarşamba ve cuma şeklinde olmalı veya salı, perşembe ve cumartesi şeklinde düzenlenmelidir. Antrenman programı hafif ağırlıklarla başlanan programlar olmalıdır. Her hareket için 3 set ve 12 tekrar şeklinde olmalıdır. Fakat bu egzersizler için mutlaka 20 dakikalık ısınma hareketleri yapılması gerekir.

Önerilen Egzersizler:

  • 20 dakika koşu bandı
  • Leg curl
  • Leg extension
  • Chest press
  • Shoulder press
  • Biceps curl
  • Crunch
  • One arm dumbbell triceps extension
  • Lat pull down
Tüm hareketler 3 set, 12 tekrar şeklinde yapılmalıdır.

Ek olarak, antrenman sonrası esneme hareketleri yaparak kasların soğumasına yardımcı olabilirsiniz. Düzenli su tüketimi de vücut geliştirme programında oldukça önemlidir. Antrenman sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su içmeyi unutmayın. Uzun vadeli başarı için sabırlı olun ve kendinizi motive etmeye devam edin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Geliştirme Sporu

Vücut Geliştirme Sporu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Programı

Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Hareketleri ve Programı

Vücut Geliştirme Hareketleri ve Programı

Bölgesel Vücut Geliştirme Programı

Bölgesel Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Kürleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Kürleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Başlangıç Hareketleri

Vücut Geliştirme Başlangıç Hareketleri

Güncel

Body Vücut Geliştirme

Body Vücut Geliştirme

Güncel

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Güncel

Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı

Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı