Vücut Geliştirme Püf Noktaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Vücut Geliştirme Püf Noktaları Nelerdir?

Vücut geliştirme püf noktaları, İnsanlarda kas gelişimi bebekken atılan ilk adım ve emekleme ile başlamaktadır. Vücut geliştirmeye başlamadan evvel kişinin ilk ihtiyacı olan şey iyi bir psikoloji, değişikliğe hazır olan bir vücut ve bir miktar paradır. Vücut geliştirme diğer spor dalları gibi beyin ile vücut fonksiyonlarının aktif bir şekilde kullanımı sağlar. Bu spor beslenme, dinlenme ve antrenman üzerine kurulu sistemdir. Bu spor dalıyla uğraşmak isteyenler özellikle vücut geliştirme püf noktaları dikkate almaları gerekir. Bunlar;
 • Kişinin sabırlı olması gereklidir. Vücut geliştirme sporunu yapanlar kasların gelişiminin yavaş tamamladığını bilirler. Kısacası emek vererek çalışılmalıdır. Kas kütlesinin arttırmak için oldukça çaba gerektirmektir. Ciddi bir şekilde spor yapılmalıdır. En erken olarak neredeyse bir aylık olan çalışmanın sonunca gelişim başlar.
 • Bu sporla uğraşanların bildiği bir konu kasın gelişmesinin çabuk olmasını istiyorsanız ağırlık kaldırılması gereklidir. Ağırlık çalışmakla beraber kişi iyi beslenmelidir. Bu sayede hedefe daha hızlı ulaşılır. Ayrıca yeni ve değişik antrenman şekilleri uygulanmalıdır. Bunun sebebi klasik antrenman şekilleri zaman içerisinde o kadar etkili olmadığı görülmüştür.
 • Vücut geliştirme püf noktalarından biri de kişilere yoğun bir antrenman uygulaması için farklı seçenekler sunulmaktadır. Mesela tavsiye edilen bu seçenekler şöyledir; kesinlikle antrenman zamanın sürelerin kısa tutmak ve ağırlık çalışmalarında ise antrenman sürelerinin kısa tutulması önerilir.
 • Her ay düzenli olarak vücut ölçülerinizi alarak fotoğrafınızı çekerek arşivleyin. Aralarındaki farkı inceleyin ki size moral olsun.
 • Vücut geliştirmede uykuda beslenme kadar önemlidir. Kas gelişimin düzgün tamamlayabilmek için kişinin günlük olarak en az olarak 7-8 saat uyulması gereklidir. Eğer tavsiye edilen saatlerin altında bir uyku uyulur ise kişide bitkinlik, kas oluşmasında sorun ve sıkıntılar oluşumuna neden olur.
 • Hayatınızı düzene sokun ve kötü alışkanlardan uzaklaşın.
 • Vücudunuz için gerekli olan karbonhidratı ve proteini düzenli olarak tüketin.
 • Beslendiğiniz besinlerin değerlerini kontrol edin. Özellikle mineral, vitamin, protein yağ ve şeker gibi değerleri barındıran besinleri tüketin.
 • Antrenmana başlamadan evvel ve sonrasında karbonhidrat ve protein zengin olan besinlerle beslenin. Özellikle antrenmandan birkaç saat evvel ve sonrasında ise hemen ardından beslenin.
 • Gün içerisinde 5-8 öğün olarak sık besin tüketin.
 • Eğer kas ağrınız oluşursa kesinlikle o kası çalıştırmayın. Daha çok karbonhidrat ve protein tüketmeniz gerekir.
 • Protein tozunu ne zaman içerisinde kullandığınıza dikkat edin. Kaliteli kompleks karbonhidrat ve protein kullanmaya özen gösterin.
 • Vücut geliştirme püf noktalarından biri de antrenman sıranız ilki cardio ve sonrasında ağırlık olmasına özen gösterin. Amacınız metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımı ise özellikle interval antrenmanları uygulayın.
 • İnsan vücudu sanıldığından da akıllıdır. Uygulanan antrenman hareketleri aynı olursa vücut buna rahatlıkla alışır ve bir daha ki seferde daha rahat yapar. Bundan dolayı gelişme olmaz. Bu durumun önüne geçmek için aylık olarak değişiklik uygulayın. Kullandığınız ağırlıkları ve spor günlerini değiştirin.

Vücut Geliştirme Püf Noktaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Programı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Başlangıç Hareketleri

Vücut Geliştirme Başlangıç Hareketleri

Vücut Geliştirme Yemek Programı

Vücut Geliştirme Yemek Programı

Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı

Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı

Doğal Vücut Geliştirme Hareketleri

Doğal Vücut Geliştirme Hareketleri

Güncel

Vücut Geliştirme Bayan

Vücut Geliştirme Bayan

Güncel

Dambılla Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Dambılla Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?