vucutgelistirme.gen.tr
vücut geliştirme

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Programı, sağlıklı bir yaşam için her insanın mutlaka düzenli olarak spor yapması gerekmektedir. Vücut geliştirme sporu özellikle daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yollarından bir tanesidir. Çoğunlukla vücuttaki kasların kuvvetlendirilmesi ve şişirilmesi ve fit vücuda sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Pek çok erkek daha fit görünmek için vücut geliştirme sporu ile uğraşmaktadır. Özellikle erkekler tarafından tercih edilen bu spor, hem kasların güçlenmesine hem de kuvvetlenmesine oldukça faydalıdır. Bu saydıklarımız vücut geliştirmek için önemlidir, ancak kişinin psikolojisinin hazırlanması ve azimli olması en etkili iki etmendir. Eğer biraz kollarım şişsin, karın kaslarım ortaya çıksın diye, vücut geliştirme sporuna başlarsanız kısa zaman içinde bırakırsınız. Bütün spor dallarında olduğu gibi bu spor da sabır, emek, istek ve azim isteyen ve hayat boyunca devam ettiren spor dalıdır. 

Vücut geliştirme programı için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir.  Bu uygulanırken kişinin motivasyonunun yüksek olması ve kendini iyi hissetmesi için uyku çok önemlidir. Eğer uyku ve motivasyona özen gösterilmezse, yapılan egzersiz hareketlerinin hiç bir etkisi yoktur. Motivasyon arttığı zaman kişi sağlam kafa ile daha istekli bir şekilde spor yapmasına yardımcı olur.  Beslenme, vücut geliştirme programının altın anahtarıdır. Çünkü bu sporun egzersizler %30, beslenme %70 öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple beslenmek oldukça çok önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ ve şeker miktarı yüksek besin maddeleri tüketilmelidir. Vücut geliştirme programı başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekmektedir. Eğer ısınma hareketi yapmazsanız sakatlıkların önüne kesinlikle geçemezsiniz. 

Vücut Geliştirme Programı 

Göğüs Kası Geliştirme Hareketleri
 • Bench Press, vücut geliştirme programı yapılan egzersiz göğüs bölgesini tekli şekilde çalıştıran hareketlerden bir tanesidir. 
 • Incline Press, üst göğüs bölgesinin etki şekilde çalıştırarak göğüs kasının gelişmesine yardımcı olur. Vücut geliştirme programının ilk sırasında yer alan bench press gibi göğüs kısmını yukarıdan aşağıya güçlenerek estetik yapıya kavuşmasını sağlar. 
 • Dumbble Fly, göğüs bölgesindeki kasların sıkılaşarak belirginleşmesine yardımcı olan vücut geliştirme programı hareketidir.
 • Pectoral, bu egzersiz hareketini makine kullanarak göğüs sıkılaştırma hareketidir. Daha önceki göğüs geliştirme hareketleri ile bağlantılı olarak birbirini tamamlayan nitelikteki harekettir. 
Omuz Kası Geliştirme Programı
 • Dumbblle Omuz Press, vücut geliştirme programı ilk sırada yer alan bu hareket özellikle omuzların genişlemesinde en etkili sağlam harekettir.
  Vücut Geliştirme Programı

  Hareketi uygularken sırt kısmı dik 90 derecelik açıya ayarlanmalıdır. Ağırlıkları kaldırma sırasında avuç içleri karşı kısma bakmalıdır. 
 • Lateral Raises, genellikle dumbblee side lateral ismi ile bilinmektedir. Omuz kaslarının genişleyerek daha belirginleşmesinde etkili omuz hareketlerinden birisidir. Bu hareketi uygularken dirseklerin düz olmasına gerek yok az bükebilirsiniz. Fakat bükme işleminde çok aşırıya kaçılmamalıdır, çünkü bu hareketin hiç etkisi olmaz. 
 • Front Plank Raises, ön taraftaki omuz bölgesini çalıştıran egzersiz hareketidir. Vücut geliştirme programında bu hareket sayesinde omzun ön kısmının belirginleşerek daha estetik görünüme kavuşmasına yardımcı olur. 
Ara Kol Kaslarını Çalıştırma Programı
 • Alna Triceps, arka kol kaslarının geliştirilmesinde etkili olan egzersiz hareketidir. Hem ön kol hem de arka kol kasları beraber geliştiği zaman vücudunuz daha estetik bir görünüme kavuşur.
 • Push Down, arka kol kaslarının etkili şekilde çalışmasına yardımcı olan diğer harekettir. Hareket sırasında arka kol (triceps) kaslarının yandığını hissedeceğiniz kadar etkili ve sağlam bir harekettir. 
 • Tek Dumbblle french, arka kol kısımlarının belirgin bir şekilde gelişmesine faydalı olan en son egzersiz hareketidir. Vücut geliştirme programı bu hareketler birebir uygulandığı zaman istediğiniz estetik fit görünümlü vücuda sahip olabilirsiniz.
Sırt Ve Kanat Kaslarını Geliştirme Programı
 • Low Row (Kürek Çekme), vücut geliştirme programı kanat kaslarının etkili şekilde çalıştıran bu hareket normalde herkes tarafından kürek çekme hareketi olarak bilinmektedir. 
 • Dumbblle Row, hem sırt hem de kanat bölgesinin etkili olarak çalışmasına yardımcı olan bu egzersiz hareketi diğer sırt hareketleri ile birbirini tamamlayan niteliktedir. 
 • Hyper Extension, bel bölgesindeki kasların güçlenmesine ve bir ihtimal oluşabilecek bel fıtığı riskini önleyerek, buradaki yağların yakılmasında en etkili vücut geliştirme programı hareketidir. 
Ön Kol Kaslarını Geliştirme Programı
 • Barbell Curl, ön kol kaslarının gelişmesinde ve kol kaslarının güçlenerek ortaya çıkmasında etkili başlangıç hareketidir. 
 • Dumbllee Alt Curl, ön kol kaslarının genişlemesini uzanmasına yönelik olarak yapılan bu hareket kol kaslarının daha iri görünmesine yardımcı olur.
 • Concantration, ön kol geliştirme hareketinde en son egzersiz hareketidir. Konsantrasyon hareketi vücut geliştirme programında diğer hareketler ile bağlantılı olarak yapılmaktadır. Genellikle kol kaslarının büyümesi ve etkili şekilde kol kasının yapılabilmesini sağlayan etkili harekettir. 

Yayınlanma Tarihi : 23.06.2017 04:37:40

Vücut Geliştirme Programı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Vücut Geliştirme Programı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Vücut Geliştirme Protein

Vücut Geliştirme Protein, Vücut gelişimi gerçekleştirmek için önemli olan faktör nasıl vücut yapılacağını bilmek ve bunun gerçekleştirmek için neler yapılması, neler yenmesi ve hayatında ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini...

Hızlı Vücut Geliştirme

Hızlı vücut geliştirme;  Zayıflamak isteyen kişiler genellikle hızlı kilo vermek isterler.  Hızlı vücut geliştirmek için ise spor programlarında, günlük hayatlarında ve uyguladıkları diyette ufak değişikler ile sağlayabilirler. Am...

Doğal Vücut Geliştirme

Doğal vücut geliştirme, isminde anlaşılacağı üzere fitnes salonlarına gitmeksizin işte, evde, sokakta yapılabilecek bir takım egzersizlerle doğal vücut geliştirme mümkün olabilir. Doğal vücut geliştirme diğer vücut geliştirme prog...

Erkek Vücut Geliştirme

Erkek vücut geliştirme, düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile mümkün.Kaslı bir vücuda sahip olmak öz güven açısından çok önemlidir. Erkek vücudu kadın vücuduna göre gelişmeye daha müsaittir. Günlük yapılabilecek egzersizler ve den...

Vücut Geliştirme Başlangıç

Vücut geliştirme başlangıç, eğer vücut geliştirmeye baş koyduysanız ve sağlam bir yapıya sahip olmak istiyorsanız beslenme, uyku, düzenli protein alımı ve güzel bir programa sahip olmalısınız. Vücut geliştirme başlangıç evresinde...

Vücut Geliştirme Sporu

Vücut geliştirme sporu, spor insan hayatının bir parçası olmalıdır bu gerek yürüyüş olarak yapılabildiği gibi spor salonlarında yada evde de rahatlıkla yapılabilir. Her gün yapılan spor sağlık açısından oldukça faydalı olduğu kada...

Vücut Geliştirme Beslenme

Vücut geliştirme beslenme, şekli düzenli ve kaliteli olmak durumundadır. Vücut geliştirmenin dikkat edilmesi gereken en önemli noktası beslenmedir. İyi bir beslenme olmadan vücut geliştirmenin olması imkansızdır. Düzensiz beslenme...

Vücut Geliştirme Karbonhidrat

Vücut Geliştirme Karbonhidrat, Vücut geliştirme için en önemli unsurlardan biri kişinin beslenme şeklidir. Beslenme olmadan vücut gelişimi zayıf kalır. Vücudun yapı taşı protein, yağ, karbonhidratlar ve vitaminler vücudun gelişmes...

Vücut Geliştirme Püf Noktaları

Vücut geliştirme püf noktaları, İnsanlarda kas gelişimi bebekken atılan ilk adım ve emekleme ile başlamaktadır. Vücut geliştirmeye başlamadan evvel kişinin ilk ihtiyacı olan şey iyi bir psikoloji, değişikliğe hazır olan bir vücut...

Vücut Geliştirme Diyeti

Vücut geliştirme diyeti: İyi bir vücuda sahip olmak için, daha doğrusu istenilen ölçüde gelişmiş vücuda sahip olmak için biraz erken yaşlarda gereken beslenme tarzını hayata geçirmek lazımdır. Spor salonunda yapılan çalışmaların y...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

vücut geliştirme, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018