Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Hareketleri; Sağlıklı bir yaşam için her insanın hayatında yer alması gereken davranışlardan biridir spor. Spor yapan bir kişide vücut geliştirme fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için yapılan hareketleri içermektedir. Vücut geliştirmedeki amaç kasları kuvvetlendirerek ve şişirerek fit bir görünüme sahip olmaktır. Vücut geliştirme sporu genellikle erkek bireyler tarafından tercih edilmektedir. Erkekler tarafından bu sporun tercih edilmesinin nedeni kas kuvvetlenmesi ve güç kazanılmasıdır. Erkekler vücut geliştirmede özellikle karın kaslarının ve pazularının şişmesini sağlayan spor hareketleri yapmaktadırlar.

Vücut geliştirme hareketleri güce, fiziğe ve yapılan antrenmanlara bağlı değildir. Kişilerin vücut geliştirme hareketlerini yapabilmeleri için ilk olarak psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmeleri ve oldukça azimli olmaları gerekmektedir. Vücut geliştirmede istikrar çok önemlidir. Çünkü eğer bu işe sırf biraz pazularda biraz da karın kısmında şişkinlik olarak devam ederseniz başarısız olursunuz. Her spor dalında olduğu gibi vücut geliştirmede de azim, sabır, emek ve istek her daim yüksek olmalıdır.

Vücut Geliştirme Hareketleri ve 3 Önemli Faktör

Uyku ve motivasyon: Canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli faktörlerden biridir. Uyku kişinin uzun süre hem beyin hem de beden çalışması sonucu vücutta biriken yorgunluğun uzaklaştırılmasında görev alır. Daha zinde bir yaşam için şarttır. Uyku düzeni oldukça önemlidir. Her gün mutlaka en az 6 saat uyunması gerekir. Eğer az uyku varsa kişide gereğinden az miktarda testosteron hormonu salgılanır. Bu hormonda vücutta gelişimi, kas yapısını olumsuz şekilde etkiler. Kişi yaşamının daha dinç ve pozitif olmasını isterse hayat bakış açısı oldukça iyi olmalıdır ki motivasyon bakımından da yüksek enerjiye sahip olsun.

Beslenme: Vücut geliştirmede kendinizi psikolojik, uyku ve motivasyon bakımından hazır hale getirdiyseniz sıra da sağlıklı bir şekilde beslenme yer almaktadır. Bir sporcu bütün besin değerlerine sahip gıdalar tüketmek zorundadır. Besin değeri yüksek olan gıdaların içeriklerinde protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin içeriğine sahiptir. Hemen hemen her gün süt ve süt ürünleri, balık, kırmızı et, yumurta ve tavuk gibi besinlerden tüketim gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdir de vücut direnci düşerek halsiz kalırsınız, vücudun ihtiyacı olan besini karşılamadığı için vücut geliştirme sırasında yorgun düşerek o da sizi azimli kararınızdan vazgeçirebilir.

Vücut geliştirme hareketleri ve antrenmanlar: İnsanların aklına vücut geliştirme denilince ilk olarak spor salonlarında yapılan spor dalları gelmektedir. Oysaki evde kendiliğinden yapılan antrenmanlarda vücut geliştirme de etkili olduğu bilinir. Evde yapılan hareketlere verilebilecek örnekler; mekik, barfiks, şınav, sopa ile twist, kalf ve yüzme verilebilir. Şınav çekmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, vücudun doğru pozisyonda olması gerekir. Kollar omuz hizasında açık, yüzünüz yere bakacak şekilde, göğsünüzü yere değme noktasına gelene kadar eğip tekrar kaldırılır. 3 set 8 tekrar ile kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Mekik çekmek ise karın kaslarını daha fazla güçlendirmek için kullanılan yöntemlerden biridir.

Vücut Geliştirme Hareketleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Geliştirme Sporu

Vücut Geliştirme Sporu

Vücut Geliştirme Kahvaltı

Vücut Geliştirme Kahvaltı

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Güncel

Vücut Geliştirme Aletleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Aletleri Nelerdir?