Hızlı Vücut Geliştirme Hareketleri
15 Mayıs 2024

Hızlı Vücut Geliştirme Hareketleri

Hızlı vücut geliştirme; Zayıflamak isteyen kişiler genellikle hızlı kilo vermek isterler. Hızlı vücut geliştirmek için ise spor programlarında, günlük hayatlarında ve uyguladıkları diyette ufak değişikler ile sağlayabilirler. Ama unutulmaması gereken bir durumda hızlı olarak kas yapmanın temel kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar hareketlerin yapılışından daha önemlidir. Herkesin metabolizması farklı çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı kişilere göre değişiklik gösterir. Kişinin vücut yapısına ve metabolizmasına göre uygun olan tekniği seçerek uygulamalıdır.

Hızlı vücut geliştirme için yapılabilecekler nelerdir?

Temel hareketleri uygulayın: Devamlı olarak detaylı hareketler uygulamak yerine bench press, omuz press, squat, barfix, deadlift gibi temel kısımları çalıştıran egzersizleri de tercih etmelisiniz. Bu egzersizler aynı zamanda bütün kas gruplarını beraber çalışmasını sağlar.

Bacak egzersizini ihmal etmeyin: Bacak hareketleri hızlı vücut geliştirmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki en büyük olan kas grubunu bacaklar oluşturmaktadır. Kas çalışmak testosteron hormonun daha fazla salgılanmasına sebep olur. Bu da büyük kas ve kuvvetli vücudu meydana getirir.

Ağırlıkları sürekli arttırın: Kesinlikle kas hacminin güçle bir ilgisi bulunmamaktadır. Örnek verecek olursak en başarılı powerlifter'ların çoğu kadındır. Eğer vücudunuz güçlü ise diyetle beraber daha etkili olur. Devamlı aynı ağırlık ile çalışıyorsanız kaslı bir vücudu unutun. Eğer çok fazla kilo arttırımı yapamıyorsanız bile en az 1 kilo kesinlikle eklemelisiniz. İskeletteki kaslar attıkça, vücudunuz yağsız ve parçalı görünüme kavuşur. Ağırlık kişinin sert yapılı kaslara sahip olmasını sağlar.

Daha çok yiyin ve not tutun: Kendi sınırınızı zorlamadan kas yapmak uzun zaman sürebilir. Kasın oluşturabilmek için beslenme bakımından zorlanmalıdır. Tüketilen öğünlere önem verilmelidir. Karbonhidrat ve protein değerleri olan besinleri her öğünde kesinlikle tüketilmelidir. Ayrıca antrenman öncesi ve sonrasında karbonhidrat ve protein kesinlikle tüketilmelidir. Antrenmanda enerjiyi sağlamak çok önemlidir. Antrenman sırasında vücut enerjiyi karbonhidrat sayesinde kas glikojeni sağlamaktadır. Aç karına yapılan antrenman ile kişi vücuduna zarar verir. Bunun önüne geçebilmek için egzersiz öncesinde protein ile karbonhidrat miktarının ayarlanması lazımdır. Antrenmana başlamadan evvel neredeyse 45 dakika ya da 1 saat öncesinde enerji ihtiyacını karşılayacak besinler tüketilmelidir. Antrenman sonrasında vücuttaki kas glikojeni boşalacağı için kaslardaki büyüme sürecine yardımcı olmak gerekir. Bunun için basit bir karbonhidrat tüketilebilir. Tüketilen öğünleri gıda günlüğü oluşturarak not almalısınız. İçtiğini, yediğin her şeyi not tutun. Not tutmanızın amacı beslenmenizin içine neleri ekleyip çıkarabileceğinizi görmek içindir.

Erken uyuyun ve dinlenin: İnsan vücudundaki kaslar dinlendiği zaman büyür. Bu sebepten dolayı egzersiz sonrasında 24 saatte yakın ara verin ve dinlenin. Hızlı kas geliştirme programında beslenme %60'ını, uyku %30'nu, antrenman %10'ını oluşturur. Günlük olarak en az 7 saat uyku uyulması gereklidir. Tabi bu saat yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Hızlı Vücut Geliştirme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

1 Yılda Vücut Geliştirme Programı

1 Yılda Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Bayan

Vücut Geliştirme Bayan

Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirme Programı