vucutgelistirme.gen.tr https://www.vucutgelistirme.gen.tr Vücut Geliştirme, Hareketleri ve Programı tr-TR hourly 1 Copyright 2020, vucutgelistirme.gen.tr Tue, 20 Jun 2017 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 3 Ayda Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/3-ayda-vucut-gelistirme.html Thu, 08 Nov 2018 05:36:48 +0000 3 ayda vücut geliştirme, bu tarz vücut geliştirme programlarına başlamadan önce her ihtimale karşı bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırıp kontrolden geçtikten sonra başlanması önerilir. Bu program 4 günlü ayda vücut geliştirme, bu tarz vücut geliştirme programlarına başlamadan önce her ihtimale karşı bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırıp kontrolden geçtikten sonra başlanması önerilir. Bu program 4 günlük bir program olup her gün farklı bir kas çalıştırılarak yapılmaktadır. Programı uygularken 2 gün üst üste vücudu çalıştırıp bir gün dinlenmelisiniz. Aksi taktirde kaslar aşırı yorulur dinlenmez. İyi ve gelişmiş kaslar 3 ayda vücut geliştirme programlarına istikrarlı bir şekilde uygulanarak elde edilebilir

1. Gün göğüs kası geliştirme, göğüs kasları 3 farklı kısma bölünmüş gibi düşünülerek çalıştırılmalıdır. Her biri için de ayrı hareketler yapılarak çalıştırılmalıdır. 
 • Üst göğüs kası geliştirmek için yerden yüksek bir sehpanın üzerine sırt üstü yatarak iki ele de 1 er kiloluk dambıllar alınarak hızlı bir şekilde yukarı kaldırılıp, derin nefes alarak yavaş yavaş aşağıya indiriliyor. Bu hareket 3 set 12 tekrar şeklinde yapılmalıdır. 3 ayda vücut geliştirme programlarında önce göğüs kaslarını geliştirerek başlanır.
 • İkinci hareket ise, hareket sehpasının üzerinde düz halter veya barbell bench press hareketi yapılmalı bu hareket sehpasına sırt üstü yatılarak bir çift dambıl ellere alınır, avuç içleri yukarı bakacak şekilde olmalı kollar omuz hizasında açık olacak şekilde dambıllar göğüs hizasına gelinceye kadar indirilir. Tekrar yukarı doğru pres yapılır ve yine aşağıya göğüs hizasına indirilerek yapılır.
 • Üçüncü hareket alt göğüs kaslarını çalıştırmaya yönelik hareketlerdir. Bu hareketi yaparken ağırlıklar aşağıya indirilirken aniden indirilmemelidir.
2. Gün bacak kası geliştirme, dumbell squat hareketi önerilir bu hareket 3 set 12 tekrar şeklinde yapılmalıdır. Danbıllar ele alınır ayakta dik dururken, dizler hafif bir şekilde bükülerek baldır kısmı yere paralel olana kadar yere alçalarak, tekrar yukarı çıkılarak yapılan harekettir. Hareketi yaparken sırt düz bir şekilde durmalı aşağıya inerken diz kapakları ayak parmak ucunun hizasını geçmemelidir. Hareketler yapılırken nefes kesinlikle unutulmamalıdır. 3 ayda vücut geliştirme programının ikinci basamağı bacak kaslarıdır.
 
3.Gün omuz kası geliştirme bu hareketleri yapmadan önce omuzlar ve kollar iyice ısıtılmalıdır. Ellere alınan danbıllar sırasıyla önce sol kol yukarı doğru dirsekler kırılmadan baş hizasına kadar kaldırılır ve tekrar başlangıç seviyesine getirin. Aynı işlemi sağ kolla da yapılır. 
Diğer bir omuz kası hareketi ise, dizler az miktarda kırılarak kalça kısmı dışarı çıkarılarak vücut dik bir şekilde durması sağlanır. Bu pozisyonda danbıllar yanlara doğru kaldırılıp tekrar başlangıç seviyesine getirilir. 

4. Gün arka kol kası geliştirme arka kol kasları için, sehpanın önüne geçip ellerimizi sehpanın kenarından tutarak bacakları ileri doğru uzatılmalıdır. Kalça yere değecek kadar aşağıya inilip, geri ilk seviyeye gelinerek yapılır.
]]>
Vücut Geliştirme Günlük Beslenme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-gunluk-beslenme.html Thu, 08 Nov 2018 15:27:19 +0000  Vücut geliştirme günlük beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan sporların vücuda yararlı olabilmesi için günlük olarak düzenli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Sağlık açısından birçok faydası olan vücut ge  Vücut geliştirme günlük beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan sporların vücuda yararlı olabilmesi için günlük olarak düzenli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Sağlık açısından birçok faydası olan vücut geliştirme sporlarının herkes tarafından yapılması gerekmektedir. Vücudun sağlığını koruyan bu tür sporlar fiziki açıdan güzel bir görünüm kazanmamıza da yardımcı olur. Ancak yapılan sporların istenilen sonuçları verebilmesi için mineral ve vitamin bakımından güçlü olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.  Abur cubur yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır bu tür unsurlar vücuda zarar vererek sağlıklı bir gelişim engellemektedir.

Vücut geliştirmek için günlük beslenme nasıl olmalıdır
 • Vücut geliştirmek için önemli olan beslenme her zaman dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sabahları süt, yumurta yoğurt tüketilmesi gerekmektedir.
 • Sabah, öğle ve akşam öğünlerinde düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ara öğünler koyarak da vücudun gelişmesine katkıda bulunabilir.
 • Asitli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Asitli ve gazlı içecekler vücudun gelişimini önlediği gibi bağışıklık sistemini de zarar vermektedir
 • Protein bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesinin yanı sıra vücut geliştirmek için vitaminlere de ihtiyaç vardır. Mevsiminde çıkan taze meyvelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli bir şekilde vücuda alınan vitaminler hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de vücut geliştirmeye yardımcı olacaktır
 • Bunun yanı sıra vücut geliştirmek için yapılan programlara uyulması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde yapılan beslenme programları vücudun sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Vücut geliştirme günlük beslenme kurallarına  uyarak hareket etmek sağlıklı bir vücut yapısı ve sağlıklı bir kas yapısı için oldukça önemli bir yere sahiptir. 
 • Vücut geliştirmek için geceleri uyumadan önce süt veya yoğurt tüketmenin de büyük  bir önemi vardır. Hem vücudun dinlenmesi için hem de vücudun direncinin artması için uyumadan önce yoğurt veya sütün tüketilmesi gerekmektedir.
Vücut geliştirme günlük beslenme vücudun gelişmesi için çok büyük bir öneme sahiptir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar beslenmenin yanı sıra vücudu  yeteri kadar dinlendirmeye önem vermelidir. Vücut kaslarını şişirmek için kullanılan ilaçlar insan sağlığını büyük bir ölçüde tehdit etmektedir. Vücut geliştirme için kullanılan ilaçlar kasların güçsüz bir hal alarak şişmesine ve ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı vücut geliştirmek için ilaçların kullanımı yapılmamalıdır. Piyasada bulunan vücut geliştirmek için kullanılan protein tozlarının vücuda karşı zararlı olup olmadığı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Protein tozlarının vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan protein tozlarının rahatlıkla tüketebilir.
]]>
Doğal Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/dogal-vucut-gelistirme.html Fri, 09 Nov 2018 06:58:24 +0000 Doğal vücut geliştirme, isminde anlaşılacağı üzere fitnes salonlarına gitmeksizin işte, evde, sokakta yapılabilecek bir takım egzersizlerle doğal vücut geliştirme mümkün olabilir. Doğal vücut geliştirme diğer vücut geli Doğal vücut geliştirme, isminde anlaşılacağı üzere fitnes salonlarına gitmeksizin işte, evde, sokakta yapılabilecek bir takım egzersizlerle doğal vücut geliştirme mümkün olabilir. Doğal vücut geliştirme diğer vücut geliştirme programlarından farkı, her şeyin natural olarak gerçekleşmesi ve gelişmesidir. Çünkü hızlı şekilde vücut geliştirme programına bakıldığı zaman ilaç takviyesiyle vücut bir balon şeklini almaktadır. Buda hiçbir hareket etmeksizin ya da spor aletlerin kullanmadan vücut bu ilaçlar yardımıyla şişmektedir. Burada ifade edilmesi gereken bir husus var ki o da şudur; doğal vücut geliştirme öyle sanıldığı gibi büyük kaslara yada tam vücut gelişimine etki etmez. Yani 1-2 yılda yapılabilecek iş değildir. Bunun için çok zaman harcamak gerekir.

Doğal vücut geliştirmede kasların oluşumu

ilk olarak evde yapılacak basit egzersizlerle ve daha sonra ileri düzeyde yapılacak hareketlerle zorlanarak yıpranan kas hücreleri protein ile istenilen düzeye yavaş yavaş gelmektedir. Kas hücreleri aktivite oldukları zaman daha da büyür olgunlaşır. Yani bunu eve ortamında yapmak mümkündür. Evde doğal vücut geliştirme evresinde yapılacak güncelik işler yada basit egzersizlerle bölgesel kas elde etmek mümkündür. Mesela fazla yük taşımak kol kasların güçlenmesi rutin yürümek ayak kaslarını güçlenmesi söz konusu olabilir. 

Doğal vücut geliştirme teknikleri nelerdir
 • Sıvı alımı: Evde yapılacak vücut geliştirme için spor gerekli olacaktır. Sporda yeteri miktarda sıvı alımı gereklidir. Hücrelerin kendini yenileyebilmesi için sıvı alımı hayatı bir önem taşımaktadır. Sıvı alımı vücut geliştirmede kasların daha dolgun görünmesini sağlayıp, gerek beslenme gerekse boşaltım süreçlerin daha etkin ve hızlı şekilde yapılmasını sağlar. 
 • Uyku düzeni: Yeterli ve düzenli uyku vücudun yeniden kendini yenilemesi ve yapılandırmasını açısından çok önem taşımaktadır. Aynı zamanda uyurken fazla tok yatılmamalı ve en ideal 8 saat uyumaktır. 
 • Diyet: Doğal vücut geliştirmede diyet çok önemlidir. Çünkü vücudun gelişimi diyetin benimsenip uygulanmasına bağlıdır. Diyet yapılmazsa vücutta hiçbir şekilde gelişme görülmez. Yenilen besinlere içilen sıvılara dikkat edilmelidir. 
 • Hedef belirlemek: Her ne kadar doğal vücut geliştirme denilse de öyle başıboş bırakmamak gerekir. Bu süreçte bile hedef belirlemek ayrı bir ehemmiyet taşımaktadır. Hedefsiz yapılacak çalışma sonu olmaz. Yani hergün belirli bir program dahilinde hedefi belirmek en mantıklısı olacaktır. 
 • Rutin işler: Maddi açıdan zayıf olan kişilerin kendini doğal ortamlarda ve gündelik işlerin yaparak doğal şekilde vücutlarını geliştirebilirler. Koşarak, ağırlık çalışması yaparak, kendi yaptığı imkanlarla barfiks aletlerle, mekik, şınav çekerek, beslenmesine dikkat ederek bunu yanmak mümkündür. Sonuçta bunlar doğal vücut geliştirme programında yer alır. 
]]>
Bayan Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/bayan-vucut-gelistirme.html Fri, 09 Nov 2018 10:52:52 +0000 Bayan vücut geliştirme; erkekler kadar bazı kadınlarında vücut geliştirme sporuna ilgileri olabilmektedir. Fakat kadınlarda kasın fazla yoğun olduğu durumlar göze hoş gözükmeyebilir ve erkeksi görünüme sebep olabilir. Bayanla Bayan vücut geliştirme; erkekler kadar bazı kadınlarında vücut geliştirme sporuna ilgileri olabilmektedir. Fakat kadınlarda kasın fazla yoğun olduğu durumlar göze hoş gözükmeyebilir ve erkeksi görünüme sebep olabilir. Bayanlarda vücut geliştirmek beslenme ve düzenli kardiyo ve ağırlık sporları ile kısa sürede mümkün olabilir.

Bayan vücut geliştirme; vücut geliştirmek için öncelikle kişinin spor yapabileceği bir ortamı oluşturması gerekir. Yeni başlıyanlar için, ilk ihtiyaç duyulacak spor aletleri dumbell ve burbell gibi ağırlık aletleri olacaktır. İmkan dahilinde spor salonuna gidip kas geliştirmek daha verimli olabilmektedir.
 • Haftada ortalama 4 saat ağırlık çalışmak bayanlarda yeterli olacaktır. Yeni başlayan bayanların haftada 2 gün ağırlık ve egzersiz programı ve doğru beslenme ile vücut geliştirme sporuna başlamaları yeterli olacaktır. Bu egzersiz programına göre 2 gün ağırlık çalışıp, 2 gün vücudu dinlendirmek gereklidir. Bunun sebebi vücudun dinlenme süresi esnasında kaslanmasıdır.
 • Seçeceğiniz veya spor hocanızın önereceği kişiye uygun bir ağırlık aleti seçmek çok önemlidir. Kesinlikle bayan vücut geliştirmede bench press, deadllift ve sguat hareketleri yapılması gereken temel hareketlerdir. Bu üç hareketi ağırlık aletleri kullanılarak 3 er set halinde 6 tekrarla yapmak ve setler arasında bir kaç dakika dinlemek yeterli olacaktır. Bayanların hormonları sebebi ile çok kaslı ve erkeksi vücut oluşmayacağından çirkin görüntü oluşmaz. Daha çabuk ve yoğun kas kütlesine ulaşabilmek için kısa süede zor ağırlık hareketleri yapılması gereklidir. 
 • Kardio hareketleri vücut yağlarının yakılmasına ve sıkılaşmaya sebep olacağından yapılması gereken hareketlerdendir. Vücut geliştirmek isteyen bayanların ortalama 40 dk süre ile kardio çalışması kalp sağlığı açısından da fayda sağlar.
 • Vücut geliştirme yapmak isteyen bayanların yaktığı kaloriye göre beslenmesi gerekmektedir. Beslenmede gıdaların kalorilerini öğrenmek fayda sağlar. Bayanların ortalama alacağı kalorileri 1800 olmalıdır. Protein kas geliştirmek isteyen bayanların bol bol tüketmesi gereken yiyeceklerdendir. Karbonhidrattan zengin yiyecekler ise vücudun enerji kaynağıdır. Adım adım vücudun zorlanması ve beslenme programı ile vücut geliştirmek isteyen bayanlar rahatlıkla amaçlarına ulaşabilirler. Spor hocasına danışmak ve kişiye uygun bir spor programı uygulamak hedefe ulaşmak için kolaylık sağlar. Kişi vücut geliştirme programını uygularken vücudunu tanır ve ona göre setlerini ve ağırlıklarını artırabilir. Spor salonunda vücut geliştirmek rekabeti ve motivasyonu artırabileceğinden tercih edilebilir.
Bayanlarda vücut geliştirme; proteinden zengin beslenmek, karbonhidrat ve peyniraltı suyu içmek kas oluşumuna fayda sağlayacağından bol bol tüketilmelidir. Bayanların ağırlık hareketleri ve kardio çalışmaları yapmaları daha fit, sıkı ve çekici görünmelerini sağlanabilir.
]]>
Hızlı Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/hizli-vucut-gelistirme.html Fri, 09 Nov 2018 14:43:54 +0000 Hızlı vücut geliştirme;  Zayıflamak isteyen kişiler genellikle hızlı kilo vermek isterler.  Hızlı vücut geliştirmek için ise spor programlarında, günlük hayatlarında ve uyguladıkları diyette ufak değişikler ile Hızlı vücut geliştirme;  Zayıflamak isteyen kişiler genellikle hızlı kilo vermek isterler.  Hızlı vücut geliştirmek için ise spor programlarında, günlük hayatlarında ve uyguladıkları diyette ufak değişikler ile sağlayabilirler. Ama unutulmaması gereken bir durumda hızlı olarak kas yapmanın temel kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar  hareketlerin yapılışından daha önemlidir. Herkesin metabolizması farklı çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı kişilere göre değişiklik gösterir. Kişinin vücut yapısına ve metabolizmasına göre uygun olan tekniği seçerek uygulamalıdır. 

Hızlı vücut geliştirme için yapılabilecekler nelerdir

Temel hareketleri uygulayın: Devamlı olarak detaylı hareketler uygulamak yerine bench press, omuz press, squat, barfix, deadlift gibi temel kısımları çalıştıran egzersizleri de tercih etmelisiniz. Bu egzersizler aynı zamanda bütün kas gruplarını beraber çalışmasını sağlar. 

Bacak egzersizini ihmal etmeyin: Bacak hareketleri hızlı vücut geliştirmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki en büyük olan kas grubunu bacaklar oluşturmaktadır. Kas çalışmak testosteron hormonun daha fazla salgılanmasına sebep olur. Bu da büyük kas ve kuvvetli vücudu meydana getirir.

Ağırlıkları sürekli arttırın: Kesinlikle kas hacminin güçle  bir ilgisi bulunmamaktadır. Örnek verecek olursak en başarılı powerlifter'ların çoğu kadındır. Eğer vücudunuz güçlü ise diyetle beraber daha etkili olur. Devamlı aynı ağırlık ile çalışıyorsanız kaslı bir vücudu unutun. Eğer çok fazla kilo arttırımı yapamıyorsanız bile en az  1 kilo kesinlikle eklemelisiniz. İskeletteki kaslar attıkça, vücudunuz yağsız ve parçalı görünüme kavuşur. Ağırlık kişinin sert yapılı kaslara sahip olmasını sağlar. 

Daha çok yiyin ve not tutun: Kendi sınırınızı zorlamadan kas yapmak uzun zaman sürebilir.  Kasın oluşturabilmek için beslenme bakımından zorlanmalıdır. Tüketilen öğünlere önem verilmelidir. Karbonhidrat ve protein değerleri olan besinleri her öğünde kesinlikle  tüketilmelidir. Ayrıca antrenman öncesi ve sonrasında karbonhidrat ve protein kesinlikle tüketilmelidir. Antrenmanda enerjiyi sağlamak çok önemlidir. Antrenman sırasında vücut enerjiyi karbonhidrat sayesinde kas glikojeni sağlamaktadır. Aç karına yapılan antrenman ile kişi vücuduna zarar verir. Bunun önüne geçebilmek için egzersiz öncesinde protein ile karbonhidrat miktarının ayarlanması lazımdır. Antrenmana başlamadan evvel neredeyse 45 dakika ya da 1 saat öncesinde enerji ihtiyacını karşılayacak besinler tüketilmelidir. Antrenman sonrasında vücuttaki kas glikojeni boşalacağı için kaslardaki büyüme sürecine yardımcı olmak gerekir. Bunun için basit bir karbonhidrat tüketilebilir. Tüketilen öğünleri gıda günlüğü oluşturarak not almalısınız. İçtiğini, yediğin her şeyi not tutun. Not tutmanızın amacı beslenmenizin içine neleri ekleyip çıkarabileceğinizi görmek içindir.

Erken uyuyun ve dinlenin: İnsan vücudundaki kaslar dinlendiği zaman büyür. Bu sebepten dolayı egzersiz sonrasında 24 saatte yakın ara verin ve dinlenin. Hızlı kas geliştirme programında  beslenme %60'ını, uyku %30'nu, antrenman %10'ını oluşturur. Günlük olarak en az 7 saat uyku uyulması gereklidir. Tabi bu saat yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir.
]]>
Vücut Geliştirme İğneleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-igneleri.html Fri, 09 Nov 2018 21:24:37 +0000 Vücut geliştirme iğneleri, bu iğneler ve kas büyütücü ilaçlar kullanarak daha güzel bir vücut istiyorsanız bu ilaçların nasıl işe yaradığını ve sizin sağlığınıza zararı olacak mı olmayacak mı öğrenmeniz gerekmekte Vücut geliştirme iğneleri, bu iğneler ve kas büyütücü ilaçlar kullanarak daha güzel bir vücut istiyorsanız bu ilaçların nasıl işe yaradığını ve sizin sağlığınıza zararı olacak mı olmayacak mı öğrenmeniz gerekmektedir. Günümüzde insanların rekabetçi düşünceleri arttığından dolayı kişisel başarılara önem verilmektedir. Kişisel başarının yanı sıra artık vücut geliştirme yarışmalarındaki madalya kazanma artık insanlara cazip gelmektedir. İnsanların hırslı olduğu bu ortamların içinde performans artırıcı ilaçlar ve vücut geliştirme iğneleri kullanımı yaygın hala gelmektedir.

Steroid Kullanımı

Androjen ve anabolik steroidler, yeterince olgun bir yaşa gelmeyen sporcular tarafından kullanılması sakıncalıdır. Çünkü bu androjen ve anabolik steroidler insan vücudundaki büyüme ve gelişmeyi durdurmaktadır. Vücut geliştirme iğnelerine bünye alıştığı zaman gelişim sadece buna bağlı olarak devam eder ve bu olayda insan sağlığı için hiç iyi değildir. Dünya üzerinde bir erkek 21 yaşına kadar büyüme ve gelişmeye devam eder. Kas ve kuvvet için ortalama 21 yaşını doldurması gerekir. Bu yaş durumu serbest sporcuların gelişimi açısından çok önemlidir. Yeni başlayan bir sporcu ortalama ilk bir yıl boyunca eğitimini ilaçsız almalıdır. Bir sporcunun bazı seviyelere ilaçsız, doğal takviye ve doğal besinlerle gelmesi mümkündür. Sporcu mümkün olduğu kadar kendini ilaçsız olarak hazırlaması gerekir. Fakat bir an önce sonuca ulaşmak ve süreci kısaltmak için insanlar sıklıkla vücut geliştirme iğnelerine başvurmaktadır.

Serbest Sporcuların Steroide Başlama Sınırları

Sporcunun en az 2 yıl ilaç kullanmadan doğal takviye ve besinlerle antrenman yapmış olması gerekiyor. Vücut geliştirme iğneleri kullanımı için sporcunun vücudunun gelişme yaşını doldurması gerekiyor. Ancak bu şekilde sonuç verecek olan vücut geliştirme iğnelerine kişi en erken yirmi bir yaşında başlamalıdır. Sporcunun steroid kürüne başlamadan önce vücudundaki ağırlık sporcunun boy oranıyla sabit olarak durması gerekmektedir. Bu durumda sporcuda ki yağ oranı %15 civarında olmalıdır. Bu noktaya sporcunun gelebilmesi için çok çalışması şarttır. 
]]>
Vücut Geliştirme Kürleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-kurleri.html Sat, 10 Nov 2018 07:02:36 +0000 Vücut geliştirme kürleri, vücut geliştirme ve beslenme konusunda günümüzde insanlar sağlıklı yaşam için daha bilinçli davranmaktadırlar. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek ve sağlığımızı tehdit edecek g Vücut geliştirme kürleri, vücut geliştirme ve beslenme konusunda günümüzde insanlar sağlıklı yaşam için daha bilinçli davranmaktadırlar. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek ve sağlığımızı tehdit edecek gıdalardan uzak durmamız gerekir. Besinlerin yağ oranlarına dikkat ederek tüketen kişiler, doğru beslenme alışkanlığı kazanıp, sağlıklı yaşamak adına oldukça olumlu adımlar atılmış olur. Diğer spor dallarında olduğu gibi vücut geliştirmede de sağlıklı beslenme karşımıza çıkmaktadır. Belli bir spor yapan kişiler doğru beslenme ile birleştirdikleri zaman daha verimli sonuç almaktadırlar.

Vücut geliştirme kürlerinde, beslenmede çok çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Vücut geliştirmek için kasların gelişimi için ihtiyaç olan tüm besinlerin doğru miktarda ve doğru zamanda alınması gerekir. Antrenmandan sonra kaslar bol miktarda proteine ihtiyaç duymaktadır. Protein ihtiyacının karşılanmaması durumunda kasların zayıf düşmesine sebep olmaktadır. Vücut geliştirme esnasında beslenme konusuna çok büyük özen gösterilmeli ve tüm besinlerin ne zaman ve ne miktarda alınması gerekliliğinin tespit edilmesi gerekir. Vücut geliştirme sırasında mutlaka bir program belirlenmesi gerekir. Programların belirlenmesi için mutlaka püf noktalar bulunmaktadır.

Vücut geliştirme kürleri

Kür süresi 4 veya 6 haftadır. Bu süre içerisinde Whey Protein, Weight Gainer, Glutamine, Tribulus kürü kullanılmaktadır. Özellikle hacim ve kilogram almak isteyenler için çok uygun bir kürdür.

Whey Protein, Weight Gainer, Glutamine, Arginin kürüde 4 veya 6 hafta kullanılmaktadır. Bu kür sayesinde hem kilogram hem de kas kütlesini arttırmak için uygulanmaktadır. Bir gün boyunca günlük protein ihtiyacının yarısı Whey Protein, 1 veya 2 porsiyon Weight Gainer, 10 gram Creatine, 10 gram Glutamine, 10 gram Arginin uygulanmaktadır.

Vücut geliştirme kürleri arasında Whey Protein, Weight Gainer, Glutamine, Nitric Oxide kürü de bulunmaktadır. Bu kür sayesinde kas kitlesi vücutta artmış olur. Bir gün boyunca, günlük protein ihtiyacının yarısı Whey Protein, 10 gram Creatine, 10 gram Glutamin alınmalıdır. Sabah ve antrenmandan önce Nitric Oxide alınması gerekir.

Whey Protein, Amino Asit, Creatine, Glutamine, Arginin, Ornitin, Tribulus kürü 4 veya 6 hafta uygulanmalıdır. Bu kür sayesinde vücutta kas kitlesi arttırılmış olur. Vücudun günlük protein ihtiyacının yarısı Whey Protein sayesinde alınmış olur. Antrenman öncesi ve sonrası amino asit alınmalı, 10 gram Creatine, 10 gram Glutamin, 10 gram Arginin, 10 gram Ornitin alınması gerekir. Her sabah ve antrenmandan önce Tribulus alınarak kür tamamlanır.

]]>
1 Yılda Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/1-yilda-vucut-gelistirme.html Sun, 11 Nov 2018 06:33:33 +0000 1 yılda vücut geliştirme, istenilen seviyede iyi bir vücuda sahip olamak için gerekli zaman genellikle 1 yıl gibi bir süredir. Bunun için düzenli, azimli ve istikrarlı bir şekilde beslenme ve antrenman programlarına uyulmalı spor, 1 yılda vücut geliştirme, istenilen seviyede iyi bir vücuda sahip olamak için gerekli zaman genellikle 1 yıl gibi bir süredir. Bunun için düzenli, azimli ve istikrarlı bir şekilde beslenme ve antrenman programlarına uyulmalı spor, hayat tarzına dönüştürülerek devam edilmelidir. Kasların istenilen boyutu alması, yapılan antrenmanın şiddeti ve antrenman süresi ile orantılıdır. Kaslar önceleri hasarlanarak yıkım oluşur daha sonrasında kas kendini onarmak için hücreleri harekete geçirir işte bu esnada alınan besinler son derece önemlidir. Kaslar onarılırken vücutta bir takım maddelere ihtiyaç duyarlar bunları da gıdalar yolu ile elde ederler. Özellikle de proteinler kas onarımında çok etkilidirler. 1 yılda vücut geliştirme için yapılan programlar, 2 gün antrenman diğer gün dinlenme şeklinde olmalıdır. 

1 yılda vücut geliştirme sporlarının kuralları
 • Programa başlamadan önce 20 dakika ısınma ve esneme hareketleri yapılmalıdır.
 • Antrenman en fazla 1 saat sürmelidir.
 • Hareketler 3 set 12 tekrar şeklinde yapılmalı ve set aralarında vücut çok fazla soğutulmamalıdır.
 • 1 yılda vücut geliştirme hareketleri yapılırken vücudun kaldırabileceği kadar ağırlıklar kullanılmalı ve asla zorlanarak yapılmamalıdır.
 • Antrenman bitiminde muhakkak esneme hareketleri yapılıp bitirilmelidir.
1 yılda vücut geliştirme programı
 • Pazartesi günü, sadece göğüs ve arka kol çalıştırılmalıdır.
 • Salı günü, 60 dakika sırt ve ön kol çalıştırılır hareketler 3 set 12 tekrar olacak şekilde tekrarlanır.
 • Çarşamba günü, kasların dinlendirilmesi
 • Perşembe günü, omuz kasları çalıştırılır.
 • Cuma günü, bacak kaslarını çalıştıran hareketler yapılır.
 • Cumartesi günü, yine kasların dinlendirilmesi
 • Pazar günü, kasların dinlendirilmesi şeklinde haftada 4 gün çalışma 3 gün dinlenme şeklinde yapılmalıdır.
]]>
Fitness Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/fitness-vucut-gelistirme.html Mon, 12 Nov 2018 05:19:30 +0000 Fitness vücut geliştirme, İnsanoğlu yaşamı boyunca fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak ister. Ancak en önemli olan fitness vücut geliştirme yöntemlerini gerçekleştirebilmek için birer adım atmış olmaktadır. Bu program Fitness vücut geliştirme, İnsanoğlu yaşamı boyunca fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak ister. Ancak en önemli olan fitness vücut geliştirme yöntemlerini gerçekleştirebilmek için birer adım atmış olmaktadır. Bu programı uygulamadan evvel kişinin kendini hazır hissetmelidir. Organize bir şekilde çalışması gereklidir. Kişi fit bir vücuda sahip olabilmek için fitness vücut geliştirme programını uygulamadır. Programın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenerek, yediklerine dikkat etmelidir. Fitness vücut geliştirme ile ilgili yöntemler aşağıdaki gibidir.

Fitness vücut geliştirme programında cardio egzersizi: Cardionun içerisinde bisiklet sürmek, ip atlamak, yürüyüş yapmak, yüzmek gibi efor gerektiren egzersizler bulunur. Özellikle cardionun kilo vermek ve fit bir yapıya sahip olabilmek için önemli bir yeri bulunmaktadır. Kişinin uygulayacağı yarım saatlik düzenli cardio ile beraber diyet programı sayesinde yağ yakımı oldukça hızlanmaktadır. Bu sayede fit yapıya rahatlıkla kavuşulur. Cardio egzersizlerinin içerisinde koşmak  en etkili olanıdır. Koşmanın yanı sıra hızlı yürüyüşlerde yapılabilir. Kesinlikle koşuyu aynı tempo olarak uygulamayın. Günlük 1 tur yürüyorsanız 2 tur gibi de koşunuz. Bu şekilde yağ yakımı daha olur.

Fitness vücut geliştirme programında squat egzersizi: Squat egzersizi çoğunlukla bayanlara tavsiye edilmektedir. Bu egzersizi erkekler üzerinde de oldukça etkilidir. Cardio gibi squat egzersizini de  düzenli olarak uygularsınız etki etmektedir. Bu egzersiz ile basen ve kalçada bulunan yağların çabuk yakılmasını sağlanır. Ayrıca bacak kaslarının en fazla çalıştıran egzersizdir. Squat egzersizi kas kütlerinin çalışmasını sağlayarak, vücuttaki kan dolaşımında artış ve nabzın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde yağ yakımında artış olduğu gibi daha çabuk kilo verimi sağlanır. Bayanların en sorunlarından biri olan selüliten düzenli olarak squat hareketi yaparak kurtulmak mümkündür. 

Fitness vücut geliştirme hafif ağırlıkla çalışma: Fitness ile vücudunu geliştirmek isteyenler basit egzersizler ve hafif olan ağırlıklar ile çalışması gereklidir. Çoğunlukla fitness egzersizin de kullanılan alet dumbelldir. Dumbelldir ile çalışmaya başladığınızda ilk haftalarda ağrı olması normaldir. Bu olay kişinin doğru bir yolda olduğunu gösterir. Program içerİsinde bulunan hareketlere başlamadan evvel 15 dakika gibi ısınma hareketlerinin uygulanması gerekir. Bunun dışında ağırlık programınız bittikten sonra ağrıları azaltmak için ılık bir duş alınabilir. Özellikle uygulanan her egzersiz sonrasında alışkanlık haline de getirilmelidir.

Fitness vücut geliştirme bölgesel hareketler uygulama: Bu egzersizde kas yapma ya da bazı kısımları eritmek için bağımsız olarak çalışılır. Bayanların büyük sorunlarından biri olan kalça ve basen eritme gibi hareketler. Ayrıca bel  veya bel etrafındaki yağlardan kurtulmak içinde bel egzersizleri uygulanmalıdır.

Fitness vücut geliştirmede antrenman süreleri

Süre çok önemidir. Antrenman programında verimli olan süre 40-60 dakika civarında çalışılan süredir. Antrenman sonrasında cardio egzersizi yapan kişiler dakikayı 10-15 dakika gibi uzatabilir. Eğer süre daha da uzatılır ise kaslar için yıkım olabilir. Kas yıkımı ise vücudun egzersize tepki vermemesidir. 
]]>
Evde Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/evde-vucut-gelistirme.html Mon, 12 Nov 2018 12:32:54 +0000 Evde vücut geliştirme, İnsanların bazıları günlük hayatlarının tempolu olmasından dolayı spor salonlarına gidebilecek fırsatı bulamayabilirler. Spor yapmaya hevesli bir kişi programlı ve düzenli bir şekilde evde vücut Evde vücut geliştirme, İnsanların bazıları günlük hayatlarının tempolu olmasından dolayı spor salonlarına gidebilecek fırsatı bulamayabilirler. Spor yapmaya hevesli bir kişi programlı ve düzenli bir şekilde evde vücut geliştirme şansı vardır. Hazırlanmış olan programda yazılı olan kurallara uyarak yapılan sporda rahatlıkla evde kas yapabilirsiniz. Yalnızca evde aletsiz olarak vücut geliştirmenin nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir. Özellikle kişinin bilmesi gereken vücut geliştirme gerçekten sabır isteyen bir spordur. İlk şart düzenli bir yaşam, iyi bir beslenme ve uyku düzeni ile beklentinizin kolaylıkla karşılamış olursunuz. Evde yapılacak olan egzersiz hareketlerinin hangi kas gruplarına etki edeceğini bilmenizde fayda vardır. Yapılacak olan her antreman içerisinde değişik kas gruplarını kullanarak aşırı  zorlanmamasını sağlarsanız. Evde yapılacak sporda oluşabilecek sakatlıktan korunabilmek için bilinçli olmak faydalıdır. Evdeki eşyalardan faydalanarak rahatlıkla evinizde spor yapabilirsiniz. Evde vücut geliştirme için mekik, şınav gibi kolay hareketler ile başlangıç yapılabilir. Bu hareketler kişiye kondisyon ve dirilik kazandırır. Ayrıca vücut geliştirme içinde zemin hazırlar.Kişinin kas gelişimini, dolaşım sistemini ve iç organlara yararı bulunmaktadır.

Evde yapılabilecek vücut geliştirme hareketleri

Mekik çekmek: Aletsiz hareketler içerisinde en meşhur olanıdır. Özellikle karın kaslarını için baya etkili olmaktadır. Mekik hareketini yapabilmek için Sırt üstü yatarmış gibi uzanın. Sonrasında ayakları birleştirin ve ellerinizi enseye koyun. Devamında ise ellerinizden de destek alarak yavaşça göğüs kısmınıza doğrulun ve yatın. Bu hareket ile karın kaslarını gelişimine katkıda bulunursunuz.

Squat: Halter hareketini andırmaktadır. Tek farkı aletsiz oluşudur. Squat hareketinin yapılışı ise sanki sandalyede otururmuş gibi sırt kısmı dik olacak şekilde, kolların ön tarafa doğru olarak uzatılarak çömelip doğrulma hareketidir. Squat vücuttaki alt ve üst bölümdeki birden fazla kasın çalışmasını sağlayan bir egzersizdir.

Şınav çekmek: Herkesin bildiği bir harekettir. Dikkat edilmesi gereken husus vücudun doğru bir şekilde olmasıdır. Şınav hareketinde kollar omuzun hizasına gelecek şekilde açık olmalı ve yüz kısmı yere bakması lazımdır. Devamında göğüs bölümü yere yakınlaşınca kadar kollardan güç alarak eğilip kalkıyorsunuz. Şınav hareketi evde vücut geliştirme yapanlar için ideal bir harekettir. Bu hareket sayesinde göğüs, sırt ve omuz kasları çalışır.

Sopa ile twist: Evinizde rahatlıkla bulanan bir sopa ile twist hareketini çok rahat uygulayabilirsiniz. Sopayı omuzlarınıza koyarak vücudun üst tarafını burgu şeklinde yan taraflara döndürerek yapılır. Bu hareketi oturarak ya da ayakta yapabilirsiniz. Bu hareket sayesinde vücudun yan kısımlarında yer alan kasların gelişmesini sağlar.

Dips ve Rowing: Evinizde bulunan sandalyeleri karşılıklı koyun. Bir sandalyeye elleri diğerine ayaklarınızı koyun. İki sandalye arasında bulunan boşlukta, sırt bölümünü yukarı aşağı şeklinde indirip kaldırın. 

Değişimli pazu bükme: Evinizde ufak iki tane dambıl yardımıyla pazularınız geliştirebilirsiniz. Evde vücut geliştirmede en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu egzersizi uyguladığınız anda kolu döndürmemizden dolayı pazu hem toplanır hemde uzar. İlk aşamada hareketin yapılışında ayakta iken 2 tane dambılı bir tanesini bir ele ötekini de diğer ele alıyoruz. Vücut şeklimiz dirsek bölümü vücuda yapışık biçimde olmalıdır. Bacakların yan taraflarında avuç içleri gelecek şekilde durması gereklidir. Dambılı yavaşça kaldırırken bileğimizde de döndürüyoruz. Kolumuz dirsekten omuz kısmına kadar gelmelidir. Bu haldeyken bileği döndürme işlemi bitmiş olmalı ve avuçların iç kısımları göğüse bakması gereklidir. Özellikle değişimli pazu bükme hareketinde dambılın ağırlığı iyi seçi]]> Proteinsiz Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/proteinsiz-vucut-gelistirme.html Mon, 12 Nov 2018 21:42:59 +0000 Proteinsiz vücut geliştirme, Vücut geliştirme ile uğraşan kişiler için protein tozu ve protein içerikli takviye edici gıdalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü protein kasların gelişmesi açısından oldukça önemli bi Proteinsiz vücut geliştirme, Vücut geliştirme ile uğraşan kişiler için protein tozu ve protein içerikli takviye edici gıdalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü protein kasların gelişmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücut geliştirme konusunda kişiler protein tozu yada protein takviye edici gıdalar olmadan bu sporun yapılamayacağını düşünür. Fakat doğal kaynaklar ile elde edilen protein yeterli derecede tüketildiği zaman dışarıdan bir takviye almaya kesinlikle gerek yoktur.

Proteinsiz vücut geliştirme nasıl olur

Protein olmadan vücut geliştirme oldukça zordur. Dışarıdan ek ve takviye almadan edilen besinlerle de protein alınabilir. Yapılan bir araştırmaya göre yurtdışında mercimek ile beslenen çiftçilerin hiçbir hayvansal gıda ve dışarıdan protein takviyesi yapmadan vücutlarının oldukça kaslı ve güzel bir görüntüsü olduğu tespit edilmiştir. Dışarıdan alınan takviye edici protein içerikli ürünlerinin ham maddesi  peynir altı suyundan oluşur. Bu yüzden protein tozu mucizevi bir ürün değildir, tek başına işe yaramaz egzersiz yapılması çok önemlidir.

Proteinsiz vücut geliştirmenin zararları

Protein takviyesi almadan kişiler düzenli olarak spor yaptıklarında vücutlarını geliştirebilir. Bu tarz sporlarda kişiler genelde yağ yakıcı ürünler kullanır. Fakat zaman içerisinde oluşan kas kütlelerinin devamını sağlamak için kesinlikle proteine ihtiyaç vardır. Protein almadan geliştirilen vücutta kaslar bir süre sonra sarkma yapar ve çirkin ve hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Bu yüzden kişiler dışarıdan protein kaynaklı ek takviyeler almasalar bile yedikleri yiyeceklerdeki protein oranının zengin olmasına oldukça dikkat etmelidir.
]]>
Vücut Geliştirme Sırt Hareketleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-sirt-hareketleri.html Tue, 13 Nov 2018 04:48:54 +0000 Vücut geliştirme sırt hareketleri, sırt bölgesinin gelişimi yanında daha da güzel hatlara sahip olmasına yardımcı olur. Bilinçsiz yapılan vücut geliştirme sırt hareketleri, sırt ağrılarına ve bel fıtığına neden o Vücut geliştirme sırt hareketleri, sırt bölgesinin gelişimi yanında daha da güzel hatlara sahip olmasına yardımcı olur. Bilinçsiz yapılan vücut geliştirme sırt hareketleri, sırt ağrılarına ve bel fıtığına neden olabilir. Bu yüzden daha dikkatli ve ağırlıkların fazla abartılmaması spor hocaları tarafından önerilir.

Vücut geliştirme sırt hareketleri nelerdir
 • Back Etension : Spor sehpasına yüz üstü yatması sonrası ayaklar destekleyicilere konur. Üst baldırların minder üzerinde olacak şekilde, üst vücudunuzun yere paralel olacak biçimde kendinizi yukarı çekerek yapılır. Kalkma açısına dikkat edilmelidir.
 • Back Lat Puldown: Bu hareket vücudunuzun makineye dönük, dizlerinizin ise makinenin altında duracak şekilde oturulur. Barı geniş kavramanız da fayda vardır. Nefes alarak barı ensenizin arkasına çekmelisiniz.
 • Barbell Shrugs: Bu hareket ayaklarınızın omuz genişliğinde açılarak barı üstten tutma yöntemi ile yapılır. Barı sırt bölgenizi kasarak yukarı olabildiğince çıkarılır. Bu hareket düzgün yapıldığında olumlu sonuçlar verecektir. 
 • Bent Over Rows: Vücudunuz 45 derece, sırt pozisyonunuz düz, dizlerinizin ise düz bir şekilde durması sonucu bu hareket yapılmaktadır. Doğru pozisyonu yaptıktan sonra bar göğsünüze değecek şekilde kaldırılması sonucu oluşan harekettir. 
 • Chin Ups: Kolların gergin ve omuz genişliğinden fazla olacak şekilde bar tutulur. Daha sonrasında vücudunuzu bara doğru çekerek çene yada göz hizasına kadar yukarı kalkıştır.
 • Dumbell Shrugs: Ayaklar omuz genişliğinde açıldıktan sonra başınız hafif öne eğik olacak şekilde dumbelleri olabildiğince yukarı kaldırma ve geriden çevirerek aşağı doğru indirme yöntemidir. 
 • Lat Pulldown: Vücudunuz makineye dönük bacaklarınız ise minderin altında olacak şekilde oturularak yapılır. Bar göğüs hizasına kadar çekildikten sonra dirseklerin geriye doğru atılarak yapılan harekettir.
 • One Arm Dumbell Rows: Sehpa üzerinde eğildikten sonra bir el sehpaya konularak diğer elde ise dumbell tutarak yapılır. Dumbell tutan el geriye doğru hızlı hareketlerle çekilmesidir.
 • Seated Rows: Vücudunuz makineye dönük ayakların ise destekleyicilere koyarak yapılan harekettir. Makinenin tutacağını göğüs altına kadar sırtınızın geriye doğru olduğundan emin olduktan sonra dirseklerin olabildiğince geriye çekilme işlemidir.
]]>
Vücut Geliştirme Sporu https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-sporu.html Tue, 13 Nov 2018 05:54:38 +0000 Vücut geliştirme sporu, spor insan hayatının bir parçası olmalıdır bu gerek yürüyüş olarak yapılabildiği gibi spor salonlarında yada evde de rahatlıkla yapılabilir. Her gün yapılan spor sağlık açısından oldukça faydal Vücut geliştirme sporu, spor insan hayatının bir parçası olmalıdır bu gerek yürüyüş olarak yapılabildiği gibi spor salonlarında yada evde de rahatlıkla yapılabilir. Her gün yapılan spor sağlık açısından oldukça faydalı olduğu kadar güzel ve sağlıklı bir görüntü için, sıkı bir vücut içinde gereklidir. Bu nedenle hiç olmazsa günde 1 saat yürüyüş yapılması gerekir. Vücut kasları çalıştırıldıkça hacim kazanır ve iskelet sisteminin ayakta sağlıklı bir şekilde durmasına yardımcı olur.

Vücut geliştirme sporu yaparken aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmeli, yeterli ve düzenli gıda alımına özen gösterilmelidir. Kısacası vücut geliştirme sporu ve beslenme programları birlikte uygulanmalıdır. Vücut geliştirme sporu genellikle erkekler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Son zamanlarda bayanlarında yaptığı görülse de çoğunluk erkekler tarafından tercih edilen bir spordur. Vücut geliştirme sporuna başlanıldığı zaman bunu bir yaşam şekline dönüştürmelisiniz kısa bir süre sonra bırakacaksanız hiç bir işe yaramayacaktır. 

Vücut geliştirme sporunun daha etkili olması için yapılması gerekenler
 • Düzenli ve kaliteli uyku her insanda önemlidir ancak sporcularda bir kat daha önemi artar. Düzenli uyku alınmadan yapılan hareketlerde vücut gelişimi yeterli olmaz
 • Vücut geliştirme sporunu olumlu etkileyen diğer bir faktör de beslenmedir. İdeal kilonun altında olan kişiler spor yaparken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu kişilerin daha kaliteli beslenmeleri gerekmektedir. Bir sporcu bütün besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde alması gerekir.
 • Vücut geliştirme sporu yaparken diğer unsurlar yerine getirildikten sonra en son aşama antrenman programının uygulanmasıdır. Antrenmanlar bir gün antrenman bir gün dinlenme şeklinde olmalıdır. Vücut geliştirme sporu yapılırken hareketler 3 set 12 tekrar şeklinde yapılmalı ve spordan önce muhakkak vücut 20 dakika ısıtılmalıdır.
]]>
4 Ayda Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/4-ayda-vucut-gelistirme.html Tue, 13 Nov 2018 12:44:17 +0000 4 Ayda Vücut Geliştirme, Vücut geliştirmek istiyorsak, bunun uyulması gereken bir çok kuralı vardır. İlk yapacağımız iş uzman bir salona baş vurarak neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz olmalıdır. Salona d 4 Ayda Vücut Geliştirme, Vücut geliştirmek istiyorsak, bunun uyulması gereken bir çok kuralı vardır. İlk yapacağımız iş uzman bir salona baş vurarak neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz olmalıdır. Salona devam edilmeyecek ise evde neler yapılmalı onlar öğrenilip, harfiyen kurallara uyulmalıdır. 4 ayda vücut geliştirme ve iyi bir vücuda sahip olabilmek için yapılacak egzersiz kadar beslenme şekli de büyük önem taşır. Tüm bu öğrendiklerimiz bize, hayat boyunca sağlıklı yaşamaya ve sağlıklı beslenmemize yardımcı olacaktır. 4 ayda vücut geliştirme için öncelikle ihtiyacımız olan kalori, protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını iyi ayarlayıp ona göre tüketmemiz gerekir. Protein daha çok, balık, yumurta, et, süt ürünleri ve protein tozlarında bulunmaktadır. Karbonhidratlar, tahıl ürünleri, tatlı patates, kuru yemişler, baklagiller, sebze, meyve ve bitter çikolata da bulunur. Yağlar, balık yağları, kuru yemişler, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, tere yağı ve balık yağı kullanılarak gerekli miktar temin edilir.

4 Ayda Vücut Geliştirme Yöntemleri 

Göğüs kası geliştirme hareketleri: Benç press aletiyle göğüs bölgesini çalıştırmaya başlanır. Bu aletle yapılan hareket göğüs bölgesini baştan aşağı güçlü ve istenilen görünüme kavuşmayı sağlar. Dumbble aletiyle, göğüs bölgesindeki kasları sıkıştırarak iyice ortaya çıkması sağlayan bir vücut geliştirme hareketidir. 

Omuz kası geliştirme hareketleri: Dumbble omuz press aletiyle, omuzların genişlemesi yönünde yapılan en etkili bir egzersiz türüdür. Sırt tarafı dimdik kalır ve ağırlıklarla avuç içleri karşıya bakacak şekilde iki yandan aşağı yukarı kaldırılır. Daha sonra aynı aletlerle, omuz kaslarını genişletmek ve belirgin hale getirmek için dirsekler dümdüz olmak şartıyla, yanları doğru iki elimizi kaldırıp indiririz. Bu egzersiz omuz genişletmek için en yararlı egzersizdir. Omuz ön kaslarını çalıştırmak için fronk plank raises kullanılır. Bu alet iki eli arasına direksiyon tutar gibi yerleştirilir ve aşağı, yukarı kaldırılır. 

Arka kol kaslarını geliştirme hareketleri: Alna triceps kullanarak 4 ayda vücut geliştirmeye yardımcı olursunuz. Ön kol kaslarla, arka kol kaslarını birlikte geliştirmek için sırt üstü yatarak bu aleti, iki elle yukarı aşağı kaldırıp indirilir. Bu şekilde kollardaki kaslar daha belirginleşir ve istediğiniz görünüme kavuşursunuz.

Sırt ve kanat kasları hareketleri: Front pulldowu oturur konumda göğsünüze doğru çekerek, sırt kaslarınızı geliştirirsiniz. Kürek çekme hareketi yaparak, kanat kasları ve kürek kemiği bölgesindeki kasları geliştirirsiniz.
]]>
Vücut Geliştirme Püf Noktaları https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 07:54:41 +0000 Vücut geliştirme püf noktaları, İnsanlarda kas gelişimi bebekken atılan ilk adım ve emekleme ile başlamaktadır. Vücut geliştirmeye başlamadan evvel kişinin ilk ihtiyacı olan şey iyi bir psikoloji, değişikliğe hazır olan bi Vücut geliştirme püf noktaları, İnsanlarda kas gelişimi bebekken atılan ilk adım ve emekleme ile başlamaktadır. Vücut geliştirmeye başlamadan evvel kişinin ilk ihtiyacı olan şey iyi bir psikoloji, değişikliğe hazır olan bir vücut ve bir miktar paradır. Vücut geliştirme diğer spor dalları gibi beyin ile vücut fonksiyonlarının aktif bir şekilde kullanımı sağlar. Bu spor beslenme, dinlenme ve antrenman üzerine kurulu sistemdir. Bu spor dalıyla uğraşmak isteyenler özellikle vücut geliştirme püf noktaları dikkate almaları gerekir. Bunlar;
 • Kişinin sabırlı olması gereklidir. Vücut geliştirme sporunu yapanlar kasların gelişiminin yavaş tamamladığını bilirler. Kısacası emek vererek çalışılmalıdır.  Kas kütlesinin arttırmak için oldukça çaba gerektirmektir. Ciddi bir şekilde spor yapılmalıdır. En erken olarak neredeyse bir aylık olan çalışmanın sonunca gelişim başlar.
 • Bu sporla uğraşanların bildiği bir konu kasın gelişmesinin çabuk olmasını istiyorsanız ağırlık kaldırılması gereklidir. Ağırlık çalışmakla beraber kişi iyi beslenmelidir. Bu sayede hedefe daha hızlı ulaşılır. Ayrıca yeni ve değişik antrenman şekilleri uygulanmalıdır. Bunun sebebi klasik antrenman şekilleri zaman içerisinde o kadar etkili olmadığı görülmüştür. 
 • Vücut geliştirme püf noktalarından biride kişilere yoğun bir antrenman uygulaması için farklı seçenekler sunulmaktadır. Mesela tavsiye edilen bu seçenekler şöyledir; kesinlikle antrenman zamanın sürelerin kısa tutmak ve ağırlık çalışmalarında ise antrenman sürelerinin  kısa tutulması önerilir.
 • Her ay düzenli olarak vücut ölçülerinizi alarak fotoğrafınızı çekerek arşivleyin. Aralarındaki farkı inceleyin ki size moral olsun.
 • Vücut geliştirmede uykuda beslenme kadar önemlidir. Kas gelişimin düzgün tamamlayabilmek için kişinin günlük olarak  en az olarak 7-8 saat uyulması gereklidir. Eğer tavsiye edilen saatlerin altında bir uyku uyulur ise kişide bitkinlik, kas oluşmasında sorun ve sıkıntılar oluşumuna neden olur.
 • Hayatınızı düzene sokun ve kötü alışkanlardan uzaklaşın.
 • Vücudunuz için gerekli olan karbonhidratı ve proteini düzenli olarak tüketin.
 • Beslendiğiniz besinlerin değerlerini kontrol edin. Özellikle mineral, vitamin, protein yağ ve şeker gibi değerleri barındıran besinleri tüketin.
 • Antrenmana başlamadan evvel ve sonrasında karbonhidrat ve protein zengin olan besinlerle beslenin. Özellikle antrenmandan birkaç saat evvel ve sonrasında ise hemen ardından beslenin.
 • Gün içerisinde 5-8 öğün olarak sık besin tüketin.
 • Eğer kas ağrınız oluşursa kesinlikle o kası çalıştırmayın. Daha çok karbonhidrat ve protein tüketmeniz gerekir.
 • Protein tozunu ne zaman içerisinde kullandığınıza dikkat edin. Kaliteli kompleks karbonhidrat ve protein kullanmaya özen gösterin. 
 • Vücut geliştirme püf noktalarından biride antrenman sıranız ilki cardio ve sonrasında ağırlık olmasına özen gösterin. Amacınız metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımı ise özellikle interval antrenmanları uygulayın.
 • İnsan vücudu sanıldığından da akıllıdır. Uygulanan antrenman hareketleri aynı olursa vücut buna rahatlıkla alışır ve bir daha ki seferde daha rahat yapar. Bundan dolayı gelişme olmaz. Bu durumun önüne geçmek için aylık olarak değişiklik uygulayın. Kullandığınız ağırlıkları ve spor günlerini değiştirin.
]]>
Vücut Geliştirme Hareketleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-hareketleri.html Wed, 14 Nov 2018 10:23:02 +0000 Vücut Geliştirme Hareketleri; Sağlıklı bir yaşam için her insanın hayatında yer alması gereken davranışlardan biridir spor. Spor yapan bir kişide vücut geliştirme fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için yapılan hareketle Vücut Geliştirme Hareketleri; Sağlıklı bir yaşam için her insanın hayatında yer alması gereken davranışlardan biridir spor. Spor yapan bir kişide vücut geliştirme fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için yapılan hareketleri içermektedir. Vücut geliştirmedeki amaç kasları kuvvetlendirerek ve şişirerek fit bir görünüme sahip olmaktır. Vücut geliştirme sporu genellikle erkek bireyler tarafından tercih edilmektedir. Erkekler tarafından bu sporun tercih edilmesinin nedeni kas kuvvetlenmesi ve güç kazanılmasıdır. Erkekler vücut geliştirmede özellikle karın kaslarının ve pazularının şişmesini sağlayan spor hareketleri yapmaktadırlar. 

Vücut geliştirme hareketleri güce, fiziğe ve yapılan antrenmanlara bağlı değildir. Kişilerin vücut geliştirme hareketlerini yapabilmeleri için ilk olarak psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmeleri ve oldukça azimli olmaları gerekmektedir. Vücut geliştirmede istikrar çok önemlidir. Çünkü eğer bu işe sırf biraz pazularda biraz da karın kısmında şişkinlik olarak devam ederseniz başarısız olursunuz. Her spor dalında olduğu gibi vücut geliştirmede de azim, sabır, emek ve istek her daim yüksek olmalıdır. 

Vücut Geliştirme Hareketleri ve 3 Önemli Faktör; 

Uyku ve motivasyon: Canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli faktörlerden biridir. Uyku kişinin uzun süre hem beyin hem de beden çalışması sonucu vücutta biriken yorgunluğun uzaklaştırılmasında görev alır. Daha zinde bir yaşam için şarttır. Uyku düzeni oldukça önemlidir. Her gün mutlaka en az 6 saat uyunması gerekir. Eğer az uyku varsa kişide gereğinden az miktarda testosteron hormonu salgılanır. Bu hormonda vücutta gelişimi, kas yapısını olumsuz şekilde etkiler. Kişi yaşamının daha dinç ve pozitif olmasını isterse hayat bakış açısı oldukça iyi olmalıdır ki motivasyon bakımından da yüksek enerjiye sahip olsun.

Beslenme: Vücut geliştirmede kendinizi psikolojik, uyku ve motivasyon bakımından hazır hale getirdiyseniz sıra da sağlıklı bir şekilde beslenme yer almaktadır. Bir sporcu bütün besin değerlerine sahip gıdalar tüketmek zorundadır. Besin değeri yüksek olan gıdaların içeriklerinde protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin içeriğine sahiptir. Hemen hemen her gün süt ve süt ürünleri, balık, kırmızı et, yumurta ve tavuk gibi besinlerden tüketim gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdir de vücut direnci düşerek halsiz kalırsınız, vücudun ihtiyacı olan besini karşılamadığı için vücut geliştirme sırasında yorgun düşerek o da sizi azimli kararınızdan vazgeçirebilir. 

Vücut geliştirme hareketleri ve antrenmanlar: İnsanların aklına vücut geliştirme denilince ilk olarak spor salonlarında yapılan spor dalları gelmektedir. Oysa ki evde kendiliğinden yapılan antrenmanlarda vücut geliştirme de etkili olduğu bilinir. Evde yapılan hareketlere verilebilecek örnekler; mekik, barfiks, şınav, sopa ile twist, kalf ve yüzme verilebilir. şınav çekmek için  dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, vücudun doğru pozisyonda olması gerekir. Kollar omuz hizasında açık, yüzünüz yere bakacak şekilde, göğsünüzü yere değme noktasına gelene kadar eğip tekrar kaldırılır. 3 set 8 tekrar ile kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Mekik çekmek ise karın kaslarını daha fazla güçlendirmek için kullanılan yöntemlerden biridir.
]]>
Vücut Geliştirme Başlangıç https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-baslangic.html Wed, 14 Nov 2018 12:47:06 +0000 Vücut geliştirme başlangıç, eğer vücut geliştirmeye baş koyduysanız ve sağlam bir yapıya sahip olmak istiyorsanız beslenme, uyku, düzenli protein alımı ve güzel bir programa sahip olmalısınız. Vücut geliştirme başlang Vücut geliştirme başlangıç, eğer vücut geliştirmeye baş koyduysanız ve sağlam bir yapıya sahip olmak istiyorsanız beslenme, uyku, düzenli protein alımı ve güzel bir programa sahip olmalısınız. Vücut geliştirme başlangıç evresinde olanlar için, kasların dengeli bir şekilde güçlenip yağ düzeyinin azalmasını sağlarken atletik bir vücuda sahip olmak için yapılan bir çok program vardır. Vücut geliştirme başlangıç seviyesinde olanlar için uzmanlarca önerilen konulardan biri süreklilik ve haftanın 7 günüde düzenli olarak bu programların uygulanmasıdır. Sabır ve süreklilik olmadığı sürece bu programların hiç bir faydasının görülmeyeceği bilinir. 

Vücut Geliştirme Başlangıç Hareketleri
 • Göğüs, Triseps ve Karın: Bu hareketler ısınma süresi de dahil edilerek 1 saat sürmesi önerilir. Egzersizler arasında 45 saniye beklenilmesi gereklidir. Bu egzersizleri yaparken yavaş ve kontrollü olunması gereklidir. 
 • Kardio: Kardionun temel amaçları arasında, kalp atışlarını hızlandırıp belirli bir aralıkta tutarak kalbin daha da güçlenmesini sağlamaktır. Aynı zamanda yağ yakımını başlatır ve hızlanma süresini artırma yardımcı olması ile bilinir. 
 • Omuz ve Bacak: Bu egzersizler ısınma süresi de dahil yaklaşık olarak 1 saat içinde bitirilmesi gerekir. Egzersizler arasında 45 saniye gibi bir süre beklenilmesi önerilir. Bu egzersizler olabildiğince yavaş ve dikkatli yapılması uzmanlar tarafından önerilir. Vücut formunuzu bozmadan tekrar sayınızı tamamlayabilecek en yüksek ağırlığı seçmelisiniz.
 • Yoga: Yoga ve diğer esneme hareketleri tüm kas gruplarını çalıştırmaya yarar. Bu egzersiz türleri, ağırlık antrenmanlarından dolayı strese maruz kalan, yıpranan ve sertleşerek kısalmalar görülen kasları uzatmaya ve iyileştirmeyi hedefler.
 • Sırt, Biseps ve Karın: Bu egzersizlerde ısınma süresi dahil 1 saat içerisinde bitirilmesi gerekir. Egzersizler arasında 45 saniye dinlenme molası verilmelidir. Egzersizleri yaparken yavaş ve oldukça dikkatli olunmalıdır. Her egzersizi 4 set olmakla birlikte 12 tekrar yapılması gereklidir.
 • Squat: Uzmanların her spor programına dahil ettiği squat, üst bacak, arka bacak ve baldırları güçlendirdiği için oldukça faydalı bir harekettir. Bunun yanı sıra kalça ve bacakların güzel bir şekil almasına yardımcı olur. Bu harekete ağırlık eklendiği zaman daha hızlı etkisi görüldüğü bilinmektedir.
]]>
1 Ayda Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/1-ayda-vucut-gelistirme.html Thu, 15 Nov 2018 02:35:22 +0000 1 Ayda Vücut Geliştirme, Vücut geliştirmek ve sağlam bir yapıya sahip olmak için tek ihtiyacımız düzenli bir programdır. Bu program 1 ayda vücut geliştirme ve platoya ulaşmak isteyen sporcular için birebir uygulanması g 1 Ayda Vücut Geliştirme, Vücut geliştirmek ve sağlam bir yapıya sahip olmak için tek ihtiyacımız düzenli bir programdır. Bu program 1 ayda vücut geliştirme ve platoya ulaşmak isteyen sporcular için birebir uygulanması gereken programdır. Bu program ile izolasyon egzersizleri ve failure hareketler yapmayı bırakın. Yapacağımız program ile yeni bir antrenman metoduna alışıp kas yapmaya başlayacağız. Program ilk 2 hafta ve son 2 hafta olarak yapılan bir vücut geliştirme yöntemidir.

İlk 2 Hafta Programı: Bu haftalarda yeni başladığınız için vücuda tam olarak yüklenilmemeli. Spor salonunda yapmanız gereken bazı programlar vardır. Bunlar:
 • 20 defa Squat 
 • 20 defa Bent-Over Row
 • 20 defa Bench Press
 • 20 defa Overhead Press
 • 20 defa Barbell Curls 
 • 20 defa Romen Deadlifti 
 • 20 defa Calf Raises 
Bu programı 2 hafta boyunca mutlaka uygulayınız. Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 3 defa uygulamak makul olacaktır. Bu saymış olduğumuz egzersiz hareketlerini 2 hafta boyunca çok hafif kilolar ile yapmanız sizi yormayacaktır. Burada en önemli detay bu hareketlerin tekniğini, nasıl yapıldığını öğrenmektir. İlk zamanlar bu tekniği geliştirmek için uğraşın. Yapılan araştırmalara göre vücut geliştirmeye ilk başta kuvvet kazanımı için sinir kaslarının kullanımı bilmek gerekir. Daha önceden bir deneyime sahipseniz sovyet ağırlık çalışma, vücudu tolere eder. Bu yapılan spor ve egzersizler dışında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Vücut geliştirmek isteyen bir kişi günlük harcadığı kalorinin fazlasını almak zorundadır. Ek besin takviyeleri, kreatin ve protein tozu almanızı da tavsiye ederiz. Çünkü performans arttırıcı ürünler almanız faydalı olacaktır.

Son 2 Hafta Programı: İlk 2 hafta programı bittiğine göre, son 2 hafta programına başlayabilirsiniz​. Yapılacak hareketler yine aynı fakat ağırlıklar ilk 2 haftaya göre arttırılmalıdır. Setler arasında barlara biraz daha ağırlık eklenmelidir. İlk zamanlar kaslar işbirliğini öğrendi, şimdi ise kaslarınız daha etkili çalışmayı öğrenecektir. Bu zamanlarda kaslar daha iyi bir şekilde kasılacak ve sinir sistemi kuvvet kazanımı mükemmel çalışacaktır.
Kaslarınızı büyütmek için failure hareketler mutlaka olmalıdır. Bu programa bağlı kalın ve son 2 hafta boyunca tekrar ediniz. Her seferinde ağırlık eklemeyi de unutmayalım. Keza aynı şekilde beslenme çok önemli olduğu için ek takviyeler almayı da ihmal etmeyelim. Kaslarınızın büyüdüğünü bariz bir şekilde fark edeceksiniz. 

1 ayda vücut geliştirme programı bitti. Belki farkında olmayacaksınız fakat ilaçsız en büyük kuvvetli adımları takip ediyorsunuz. Bu program şablonu ile vücudu çok yormadan vücut geliştirmek çok kolay. Yapmanız gereken tek şey bu programa sadık kalmak olacaktır.
]]>
Beslenme Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/beslenme-vucut-gelistirme.html Thu, 15 Nov 2018 02:57:59 +0000 Beslenme vücut geliştirme, Vücut geliştirmede antrenman yapmanın yanında beslenmede en az antrenman yapmak kadar önemli ve dikkat edilecek bir husustur. Sadece antrenman yapmak ile vücut yapılmaz. Belli bir çalışma programından s Beslenme vücut geliştirme, Vücut geliştirmede antrenman yapmanın yanında beslenmede en az antrenman yapmak kadar önemli ve dikkat edilecek bir husustur. Sadece antrenman yapmak ile vücut yapılmaz. Belli bir çalışma programından sonra eğer doğru beslenmiyorlarsa vücut yapmış olduğumuz kaslardan enerji almaya başlar.Yada yaptığımız antrenmanlar sadece o gün içinde tükettiğimiz kalorileri tüketir ve antrenmanların pek bir faydası olmaz. Doğru bir beslenme programı kişiye göre değişiklik gösterir.Günlük alına kalori miktarı,yaş,boy,kilo ile hesaplanarak vücudun sağlıklı olarak alınacağı bir beslenme programı çıkartılır. Genel olarak vücut geliştiren kişilerin beslenmesi gereken gıdalar;
 • Proteinler: Vücudun yapı taşları olup, amino asitlerden oluşur.Vücutta sindirildikleri zaman amino asitlere dönüştürülür. Bu amino asitler kas dokusunun yapı taşlarını oluşturur. Bol protein içeren bazı yiyecekler; Yumurta, balık, et, süt ürünleri, baklagiller, tavuktur.
 • Karbonhidratlar: Karbonhidratlar vücudun  hemen enerjiye çevirdiği besin kaynaklarıdır. Sağlıklı olarak alındığında  ağır antrenmanlarda vücuda hemen enerji verir. En sağlıklı karbonhidratlar; Tahıl ürünleri, kuru yemişler, sebzeler, bitter çikolata
 • Yağlar: Vücuda enerji veren diğer besin grubudur. Özellikle omega 3 yağ asidi içeren yağlar tüketilmeli, sağlıklı yağ kaynakları; balık yağları, zeytin yağı, tereyağıdır.
Bunların dışında birde vücut geliştirirken uzak durmamız gereken besin grupları bulunmaktadır. Bu besinler sağlıksız olduğu gibi vücudun çabuk yağlanmasına sebep olmaktadır. 

Beslenme vücut geliştirme için tüketilmemesi gereken besinler
 • Şeker; Asidik içecekler,Hamur işleri, tatlı vb.
 • İşlenmiş Tahıllar; Beyaz ekmek, beyaz pirinç vb.
 • Trans Yağlar; Margarinler 
 • Bitkisel Yağlar; Mısır özü yağı,ay çiçek yağı vb.
 • Fast Food Ürünleri; Hamburger, pizza, çizburger vb.
Eğer doğru bir beslenme programı düzenlenip antrenmanlar düzenli olarak yapıldığında vücut geliştirmek çok daha kolay olur.
]]>
Vücut Geliştirme Protein https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-protein.html Thu, 15 Nov 2018 19:11:41 +0000 Vücut Geliştirme Protein, Vücut gelişimi gerçekleştirmek için önemli olan faktör nasıl vücut yapılacağını bilmek ve bunun gerçekleştirmek için neler yapılması, neler yenmesi ve hayatında ne gibi değişiklikler yapılmas Vücut Geliştirme Protein, Vücut gelişimi gerçekleştirmek için önemli olan faktör nasıl vücut yapılacağını bilmek ve bunun gerçekleştirmek için neler yapılması, neler yenmesi ve hayatında ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini bilmelidir kişi. Vücut geliştirmedeki amaç eğer ki kaslı bir vücuda sahip olmak ise ilk olarak düzenli bir şekilde spor yapmalı devamında ise vücut geliştirme besinleri olan karbonhidrat, protein, yağ ve vitaminleri düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Çünkü tüketilen besinler vücut için ve kas oluşumu için önemli bir yapıya sahiptir. Vücudun kaslı bir görünüme sahip olması için ve kaslara güç kazandırmak için protein içerikli besinleri fazla miktarda tüketmesi gerekmektedir. Çünkü protein tamamen kas yapısının güçlenmesine ve daha büyük görünmesini sağlar. Vücut geliştirme de protein denilince akla ilk olarak gelen yumurtadır. Ortalama bir yumurtada 7 gram protein bulunur. Ayrıca yumurtada proteinin yanı sıra A, E ve D vitaminleri içeriği bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 

Vücut Geliştirme Protein Bakımından Zengin Besinler; Kas yapımında en büyük rolü alan protein bakımından zengin olan yumurtanında fazlası tüketildiği takdirde kişide kolesterolün ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle yumurta tüketimi de gerektiği kadar olmalıdır. Protein bakımından zengin olan diğer bir besin ise balıklardır. Bu balıklar ise somon, ton balığı ve soğuk deniz balıklarıdır. Ayrıca vücut içerisinde protein dengesini sağlayan ve protein açısından zengin olan diğer bir besin ise tavuktur. Çünkü tavuk kasların gelişimi için tüketilmesi gerekir. tüketimde kızartma yerine haşlama tercih edilmelidir. Protein açısından hayatımızda çok sık kullanamadığımız bitkisel kaynaklı soya zengin yapıya sahiptir. Vücut geliştirme için tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Yapı bakımından önemli miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Elbette soyayı tek tüketemediğiniz için kırmızı et ile birlikte tüketildiğinde oldukça yüksek enerji verici özelliğe sahip olur. 

Vücut Geliştirme Protein ve Kas Yapan Besinler; Vücut geliştirme için protein bakımından zengin olan yumurta, balık, tavuk, soya ve kırmızı etin yanı sıra saymakla bitmeyen birçok besin kaynağı bulunmaktadır. bu besin kaynakları badem, bakliyat ürünleri, taze fasulye, ay çekirdeği, ananas, yulaf, brokoli, zeytin yağı ıspanak, elma, havuç, portakal, süt, kivi, tahin ve kefir gibi besin yapılarında oldukça zengin yapıya sahiptir. Vücut gelişiminde kasların gelişebilmesi için vücuttaki enerji miktarının dengede tutulması gerekmektedir. Yani gün içerisinde tüketilen besinlerden aldığınız kalorileri aynı günde tekrara yaktığınız zamana dengeli bir beslenme gerçekleştirmiş olursunuz. Ortalama vücut kaslarını geliştirmek için gerekli olan günlük kalori miktarı 250 ile 500 arasında olması gerekmektedir. Ayrıca vücut geliştirmek için protein ile beslenme tek başına yeterli değildir. Proteinin yanı sıra karbonhidrat ve yağ tüketimi gerçekleşmesi gerekmektedir. Vücut geliştirmede proteini egzersiz ve spordan ortalama 20 dakika önce veya spordan sonra 1 saat içerisinde tüketildiği takdirde vücutta kas gelişiminin arttığı görülür.
]]>
Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/zayiflar-icin-vucut-gelistirme-programi.html Fri, 16 Nov 2018 19:10:50 +0000 Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Yöntemleri, zayıf veya kilolu bir yapıya sahip olma genetiksel bir durumdur. Zayıflıktan yakınan insanlar genellikle zor kilo alanlar olarak belirlenmiştir. Zayıflar için vücut geliştirme yönt Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Yöntemleri, zayıf veya kilolu bir yapıya sahip olma genetiksel bir durumdur. Zayıflıktan yakınan insanlar genellikle zor kilo alanlar olarak belirlenmiştir. Zayıflar için vücut geliştirme yöntemleri dendiği zaman, akla ilk gelenler arasında beslenme gelmektedir. Daha iyi beslenir ve yerseniz hacim kazanmanız daha kolay olur. Bunun yanında spora en çok destek sağlayanlar arasında uyuma, protein alımının önemi, artırılan ağırlık bu gibi yardımcı programlar her zaman zayıflar için vücut geliştirme yöntemleri arasına girmiştir.

Zayıflar İçin Vücut Geliştirme Yöntemleri
 • Dumbelle Deadlift: Zayıflar için vücut geliştirme yöntemleri arasında en çok yapılan hareket türüdür. Bir çift dumbell yardımıyla, avuç içleri size bakacak şekilde tutularak, kalçadan destek alınması sonucu ileriye doğru eğilerek, dizlerin hafifçe kırılması sonucu yapılan basit bir harekettir. Günde 4 set ve 5 tekrar edilerek uygulanması sonucu olumlu sonuçlar alınacaktır.
 •  Dar ve Ters Tutuş Barfiks: Avuçlarınızın vücuda dönük olması ile ellerinizin birbirine yakın tutulması ve göğsünüzün bara değecek şekilde kendinizi yukarı itme hareketine denmektedir. 4 set ve 5 tekrar yapılması taktirde gözle görülür sonuçlar doğurmaktadır. 
 • Yerde Dumbell İtiş: Sırt üstü yatılır ve dizleri kırıp ayakları sabitledikten sonra, dumbelleri göğüs hizanızdan yukarı doğru yavaşça itme yöntemi ile yapılır. 4 set ve 8 tekrardan oluşan program ile uygulanır.
 • Dumbell Çekiş: Ayaklar omuz genişliğinde açıldıktan sonra ellere dumbell alınır ve dizler hafif kırılır. Daha sonrasında kollar bükülür ve dumbeller göğüs kafesine doğru çekilir. Bu hareketi düzgün yaptıktan sonra günde 4 set ve 6 tekrar yapılması gerekir.
 • Dumbelle Öne Çömelme: Ayaklar omuz genişliğinde açılır ve ellere dumbell alınarak omuzlara yerleştirilir. Kalça kısmının arkaya doğru ittikten sonra dizleri kırarak inip kalkma hareketine denmektedir. 4 set ve 5 tekrar yapılması iyi sonuçlar verecektir.
 • Şınav: El ve dizler üzerinde durularak ellerin omuz genişliğinde açılıp dirseklerin kırılma yardımıyla kendimiz yere itip çekme yöntemidir. 3 set yapılmalı tekrarın ise spor sever tarafınca belirlenmesi kesin sonuçlar doğuracaktır.
]]>
Üst Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/ust-vucut-gelistirme.html Fri, 16 Nov 2018 21:44:01 +0000 Üst vücut geliştirme, Üst vücut; karın, kol, omuz, sırt, göğüs bölgelerinden oluşmaktadır. Üst vücut geliştirilmek isteniliyorsa ağırlık çalışmaları mutlaka antrenmanlar arasında bulunulmalıdır.Spor salonlarında ki Üst vücut geliştirme, Üst vücut; karın, kol, omuz, sırt, göğüs bölgelerinden oluşmaktadır. Üst vücut geliştirilmek isteniliyorsa ağırlık çalışmaları mutlaka antrenmanlar arasında bulunulmalıdır.Spor salonlarında ki komplike aletler kullanılacağı gibi evde ilk etapta kendi vücut ağırlıklarını kullanarak ta istenilen sonuç alınabilir. Ama üst vücut geliştirmede ağırlık ile çalışmak daha verimli sonuç verir. Vücutta ki kaslar belli bir ağırlıkla sürekli çalışılırsa vücut bu rutine alışır ve gelişim bir yerde kalır ağırlık çalışılırken ağırlıklar antrenman boyunca artırılmalıdır.

Üst vücut geliştirme çalışmalarında antrenmanlar da homojen bir dağılım sağlanmalı ve tüm kas grupları çalıştırılarak  tüm bölgeleri kapsamalı ve buna göre bir çalışma programı çıkarılmalıdır. Üst vücut geliştirmede en çok zorlanılan bölge karın bölgesi olup,göbek bölgesinde ki yağlar eridikten sonra karın bölgesi kasları ortaya çıkmaktadır. Eğer yağlanmış bir göbeğiniz var ise karın kaslarınız ortaya çıkmaz.

Aletsiz üst vücut geliştirme hareketleri
 • Şınav; Göğüs, arka kol, ön omuz ve karın kaslarını çalıştırır. 3 set 20 tekrar
 • Barfix; Omuz, kol,sırt kaslarını çalıştırır. 3 set 5 tekrar
 • Pike Push Up; Omuzlar. 3 set 15 tekrar
 • Plank; Karın kasaları. İlk başlanıldığında 30 sn ve gün geçtikçe bu süre artırılmalı.
Düzenli olarak çalışıldığında spor salonlarına gidilmeden de iyi ve şekilli bir vücuda sahip olunabilir.
]]>
Balık Yağı Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/balik-yagi-vucut-gelistirme.html Sat, 17 Nov 2018 10:32:47 +0000 Balık yağı vücut geliştirme; Balık yağı içinde barındırdığı yüksek miktarda omega-3 nedeniyle bir çok kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde çok büyük bir rol oy Balık yağı vücut geliştirme; Balık yağı içinde barındırdığı yüksek miktarda omega-3 nedeniyle bir çok kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu düzenli olarak balık yağı tüketen kişilerin kalp krizi riskini önemli bir oranda azalttığını göstermektedir. Balık yağı astım ve solunum rahatsızlıklarının iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Balık yağının bünyesinde EPA ve DHA yardımıyla böbrek hastalıklarının tedavisinde ya da önlenmesinde de önemli bir rolü vardır.

Balık yağının spor yapan kişilere faydaları nelerdir

Balık yağı kemik ve eklem sağlığının korunmasında çok etkilidir. Spor yapan ya da yapmayan kişilerde oluşacak kemik ve eklem ağrılarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta ki açlık ve metabolizma düzenleyici hormonlardan biri olan leptin seviyesini dengeler. Bundan dolayı iştahımızın kontrol edilmesinde büyük rolü vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda doğru, planlı ve düzenli bir beslenme şeklinin yanında düzenli bir şekilde balık yağı tüketen kişilerin vücutlarında ki yağ oranlarında önemli miktarda düşüş olmaktadır. Balık yağının yağ yakımına yardımcı olma özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı bir besin olmaktadır.

Balık yağının kaslar üzerinde ki etkisi

Kas yapmanın formulü "kas sentezi- kas bozulması=yağsız kas kitlesi" dir. EPA ve DHA da kas oluşumunu hızlandırdığı ve kas bozulmasını engeller. Bundan dolayı balık yağı kas geliştirme ve vücut geliştirmede büyük bir destek olacaktır. Aynı zamanda insülin fonksiyonlarını düzenlemektedir. Glikoz ve yağ asitlerinin hücrelere girişini arttırarak genel fiziksel görünümü düzeltir. Egzersizler sırasında kaslara daha fazla enerji ulaşmasını sağlar.

Balık yağı kullanan kişilerde insülin ve aminoasit sayılarında artış olmaktadır. Bu artış daha hızlı kas geliştirmek demektir. Ayrıca kas hücrelerini de büyütmektedir. Düzenli balık yağı kullanım sonucunda sağlıklı kaslara sahip olabilir ve vücut geliştirebilirsiniz.

Vücut geliştirmek için ne kadar balık yağı kullanmak gerekir

Spor yapan kişilerin diyet listelerinde omega-3 kaynağı bir gıda yok ise mutlaka takviye olarak balık yağı tabletlerine başvurmaları gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu spor yapan bir insanın, spor yapmayan bir insana göre omega-3 ihtiyacı tam iki katı olmaktadır.

Omega-3 takviyesi tablet kullanarak spor sonrası daha hızlı iyileşip, daha hızlı kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Balık yağı vücuttaki yağ oranını azaltarak kas oranını çoğaltmaktadır. Bu da vücut kas kitlesini yükseltmektedir. Vücut geliştirmek istiyorsanız düzenli olarak her gün iki tablet balık yağı kullanmanız gerekmektedir.

Balık yağı ile vücut geliştirme için belirli bir beslenme düzeni olmayan spor yapan bir kişinin bu durumda bir tabletin bir gram olduğunu düşünürsek günde iki tablet omega 3 kullanmasının normal olduğu söylenebilir. Bu tabletleri kullanmadan önce mutlaka bir uzman doktora başvurun. Aksi halde bilinçsiz olan kullanımlar sonucunda sağlığınızda ciddi problemler oluşabilir. 
]]>
Erkek Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/erkek-vucut-gelistirme.html Sat, 17 Nov 2018 16:24:03 +0000 Erkek vücut geliştirme, düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile mümkün.Kaslı bir vücuda sahip olmak öz güven açısından çok önemlidir. Erkek vücudu kadın vücuduna göre gelişmeye daha müsaittir. Günlük yapılabilecek egzer Erkek vücut geliştirme, düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile mümkün.Kaslı bir vücuda sahip olmak öz güven açısından çok önemlidir. Erkek vücudu kadın vücuduna göre gelişmeye daha müsaittir. Günlük yapılabilecek egzersizler ve dengeli beslenme ile vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Erkeklerde vücut geliştirmede en önemli nokta omuzlar ve göğüs kaslarıdır. Bu kasların gelişmesi erkeği daha yapılı ve sert gösterir.Buna ek olarak bacak, kol ve sırt kasları da çok önemlidir. Bu kas guruplarını geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Unutmayın sadece egzersiz yapmak vücut geliştirmek için asla yeterli değildir. Günlük besin ihtiyacınızı mutlaka eksiksiz almalısınız.

Erkek vücut geliştirme egzersizleri

Omuz Geliştirme: Omuz kası geliştirmek bir dizi egzersiz setini tamamlamanız gerekiyor. İlk olarak bir masanın üzerine uzanmalısınız. Daha sonra ellerinizi sağa ve sola doğru açmalısınız. Ellerinize alacağınız ağırlıkları havaya doğru göğsünüzün ortasında birleştirmelisiniz. Bu hareketi üç set beşer kez tekrarlamalısınız. Daha sonra ağırlıklarla beraber ayağa kalkıp dik bir şekilde durmalısınız. Tek kolunuz sabit kalacak şekilde diğer kolunuzu havaya kaldırıp indirmelisiniz. Bu egzersizi her bir kol için üç set beşer kez tekrarlamalısınız. Son olarak diz çöküp ağırlıkları karnınıza doğru çekmelisiniz. Ağırlıkları iki yana doğru kaldırıp tekrar karnınıza doğru çekmelisiniz. Bu hareketi de üç set beşer kez tekrarlamalısınız.

Göğüs Kası Geliştirme: Göğüs kaslarınızı geliştirmek için ağırlıklara ve bir adet masaya ihtiyacınız var. Fakat ağırlıklarla egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka üç set on beşer kez şınav çekmelisiniz. Ardından bir masaya uzanıp ağırlıkları göğsünüzün üzerinde tutmalısınız.Tuttuğunuz bu ağırlıkları vücudunuza dik bir şekilde kaldırıp indirmelisiniz. Bu egzersizi üç set beşer kez tekrarlamalısınız. Daha sonra iki elinizle bir ağırlığı göğsünüze dik bir şekilde kaldırmalısınız. Ağırlığı başınızın arkasına kadar indirip tekrar yukarı kaldırarak üç set beşer kez bu egzersizi tekrarlamalısınız.


Kol Kası Geliştirme: Kol kası geliştirmek için mutlaka ağırlıklara ihtiyacınız olacak. Ağırlıkları ellerinize alıp dik bir şekilde durarak sadece dirseğinizi kırarak kaldırıp indirmelisiniz. Bu hareketi düzenli bir şekilde beş set on beşer kez tekrarlamalısınız. 

Erkek vücut geliştirmek istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğum bu egzersizleri düzenli bir biçimde doğru ve tam beslenerek tamamlamalısınız. Kısa süre içerisinde vücudunuzun geliştiğini göreceksiniz.
]]>
Evde Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/evde-vucut-gelistirme-programi.html Sun, 18 Nov 2018 15:55:15 +0000 Evde vücut geliştirme programı, yüksek miktarda para verip de vücut geliştirme programlarına gitmek yerine evde vücut geliştirme programı uygulamak daha karlı ve mantıklı olacaktır. İnsan güzel bir bedene ve görüntüye sahi Evde vücut geliştirme programı, yüksek miktarda para verip de vücut geliştirme programlarına gitmek yerine evde vücut geliştirme programı uygulamak daha karlı ve mantıklı olacaktır. İnsan güzel bir bedene ve görüntüye sahip olmak için spor salonlarına gider ama maddi durumu iyi olmayan kişiler ise ve özellikle yoğun bir çalışma hayatı olan kişilerin maalesef bu zamanı bulamıyor ve evde vücut geliştirme programı hazırlayıp uygulamasını yapmaktadır. Tabii özellikle gençlerin bu konuda daha fazla eğilimli oldukları bilinir. Ama her yaş grubundaki kişilerde bunu uygulayabilir. Evde vücut geliştirme programı uygulanırken, gelişigüzel ve düzensiz şekilde olmamalıdır. Eğer düzensiz şekilde yapılırsa çalışma istenilen düzeye ulaşılamaz. O yüzden beslenmeden doğru hareketlerin yapılışına kadar iyi bilmek gerekir.

Evde vücut geliştirme programı aşamaları

 • Beslenme: Evde vücut geliştirme programı uygulayan bir kişi yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekir. Dengesiz beslenme vücut geliştirme programı üzerinde çok olumsuz bir etki bırakarak, vücudun gelişmemesine neden olmaktadır. Çünkü aşırı yağ tüketimi, asitli içecekler, hamur ve tatlı yiyecekler vücut geliştirme ile çok ters düşmektedir. O yüzden evde vücut geliştirme programında bir diyet listesi hazırlanmalı ve düzenli şekilde uygulanmalıdır. Vücut geliştirme açısından beslenme çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle vücut geliştirme açısından az az yenilmeli ve ara öğünler arttırılmalıdır.
 • Mekik çekme: Evde vücut geliştirme programı açısından yapılması en kolay harekettir. Özellikle karın kasları için çok etkili olan bu hareket, aletsiz şekilde yapılmaktadır. Sırt üstü yatar pozisyonda ve ayaklar birleştirilir. Daha sonra eller ensede ya da göğüs tarafında duracak şekilde olur. Sırt üstü yatılır ve tekrar doğrularak yapılmaktadır. Mekik çekme karın kaslarının gelişimi açısından çok önemlidir.
 • Şınav çekme: Şınav çekme vücudun göğüs tarafındaki kasları güçlü hale getirmek ve kas yoksa da kas oluşturmak için yapılan bir harekettir. Şınav çekerken bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yani vücudun doğru şekilde olması itina gösterilmelidir. Kollar omuz hizasında açık olacak şekilde, yüz yere bakacak ve göğüs yere değme noktasına gelene kadar da eğilip tekrar kalkılır. Bunu setler halinde bol bol tekrar etmekte fayda vardır. Çünkü göğüs, sırt ve omuz kaslarını çalıştırarak gelişmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ağırlık kaldırma: Evde oluşturulacak basit yöntemlerle bir ağırlık kaldırma seti yapılabilir. Ağırlık kaldırmada kasların yüksek ağırlık taşıması sonucu daha fazla yıpranır. Bundan dolayı yıpranan kaslarında çok fazla protein depolar, büyür ve güçlenir. Zaten güçlenen kaslarla daha daha fazla ağırlık kaldırma çalışması yapılabilir. Bu süreç bu şekilde devam ettikçe güzel ve bir o kaslara sahip olmak mümkündür.
 • Sopa ile hareket: Evde vücut geliştirme programı kapsamında sopa yardımı ile vücudun belli kısımlarını harekete geçirmek mümkündür. Yani vücut ısısı kısımlarının bu hareket ile döndürmek suretiyle gerçekleşir. Oturarak ya da ayakta kalarak yapılabilecek bu hareket türü, vücudun yan bölgesinde bulunan kaslara faydalı gelmektedir.

]]>
Vücut Geliştirme İlaçları https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-ilaclari.html Mon, 19 Nov 2018 08:36:13 +0000 Vücut geliştirme ilaçları, günümüzde birçok vücut geliştirme sporcusu kür programları yada steroidler yardımıyla spor yapmaktadır. Kas geliştirmeye giden yolda spor yapmak dışında, seçenek imkansızlığından dolayı vücu Vücut geliştirme ilaçları, günümüzde birçok vücut geliştirme sporcusu kür programları yada steroidler yardımıyla spor yapmaktadır. Kas geliştirmeye giden yolda spor yapmak dışında, seçenek imkansızlığından dolayı vücut geliştirme sporcularına yardımcı olabilecek ve arzulanan kaslara ulaşılmasında önemli derecede yardımcı olabilecek ilaçlardır. Vücut geliştirme ilaçları zaman zaman eksik kalan beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanızda büyük katkı sağlayacaktır. Fakat kullanma yöntemi ve dozajı oldukça önemlidir. Vücut geliştirme ilaçlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olduğu kullananlar tarafından bilinmelidir. Vücut dengenize ve genetik yapınıza göre alınması gereklidir.

Vücut Geliştirme İlaçları;
 • Creatine: Kaslarınızı geliştirmenizde size en hızlı ve en etkili olabilecek ilaçlar arasındadır. Kullanıldıktan sonra gözle görülür iyileşmeler olacağını göreceksiniz. Oldukça fazla güç artışına neden olur. Her yaştan sağlıklı bir birey, kendi açısından doğru dozajda olan creatineyi gönül rahatlığı ile kullanabilir. Kullanırken çok su tüketilmesi gerektiğini unutmayınız. Aksi taktirde yan etkilerini hemen gösterebilir.
 • Decadurabolin: Steroid etkisi çok güçlü olan decadurabolin kür programlarının olmazsa olmazları arasında gösterilir. Kas gücü ve gelişimini çok çabuk etkilediğinden dolayı vücut geliştirme ve kuvvet sporları yapanların en çok tercih ettiği vücut geliştirme ilaçları arasındadır. En önemli özelliğinden biri olan, hücre yıkımına neden olan kortizon salgısının önüne geçip engel olmasıyla bilinir. Doping testlerinde 12 ay gibi bir süre boyunca bulgulara rastlanır.
 • Growth: Growth hormonı olarak bilinen ve 191 aminoasitten oluşan pir protein zinciridir. Growth tek başına etkili olmadığı için diğer vücut geliştirme ilaçlarının yanında takviye olarak kullanılır.
 • Dıanabol: Ağız yoluyla alınan etkili bir protein ilacıdır. Protein sentezinden dolayı etkisi yüksektir. 
 • Dynabolon: Çok yüksek oranda kuvvetlendirici ve geliştirici etkiye sahip olduğu bilinir.
 • Esıclene: Küçük kas gruplarına lokal olarak enjekte edilerek kullanılır. Kullanıldığı bölgenin performansını artırır. Belirli zaman dilimi arasında, uygulandığı yere ölçülü ve kaslı görüntü kazandırır.
 • Prımaolan Aceteta: Vücut geliştirme ilaçları arasında en çok tutulan ilaçlardan biridir. Yan etkisi düşük ve güçlendirici özelliği yüksektir.
 • Sustanon: En etkili vücut geliştirme ilaçlarından bir diğeri de sustanondur. Kolay ve ucuz bulunduğu için çok kullanılır. Fakat zararları oldukça fazladır. Yüksek dozda kullanımında saç dökülmesi, testosteron azalması, akne, yağlı cilt gibi birçok yan etkisi bulunmaktadır.  
 • Anopolon 50: Steroidler arasında en etkili olanlarındandır. Yük düzeyde kuvvetlendirici ve geliştirici özelliğe sahiptir. Fakat yan etkileri de oldukça  çok daha yüksek ve tehlike içermektedir. Günümüzde birçok ülkede yasaklı ilaç olarak bilinmektedir. Öldürücü ilaç olarak da bilinmektedir.
 • Winstrol: Spor yapan kişiler arasında en çok rağbet gören ilaçtır. Güçlü kas ve muhteşem bir görüntü sağlamada bir numaralı yardımcı rolündedir. 
]]>
Vücut Geliştirme Yemek Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-yemek-programi.html Mon, 19 Nov 2018 14:02:54 +0000 Vücut geliştirme yemek programı yapmadıysanız hemen uygun bir program çıkarmak için beraber bir inceleme yapalım. Vücut geliştirme salonlarına gitmeniz tek başına vücudu geliştirmez. Bunun yanında sağlam bir vücut geliştirm Vücut geliştirme yemek programı yapmadıysanız hemen uygun bir program çıkarmak için beraber bir inceleme yapalım. Vücut geliştirme salonlarına gitmeniz tek başına vücudu geliştirmez. Bunun yanında sağlam bir vücut geliştirme programı yapmalısınız. Bu program aynı anda sağlıklı beslenme ile de ilgilidir ve ömür boyu sağlığınızda size katkıda bulunacaktır. 

Vücut geliştirme yemek programı

Pazartesi
Sabah: Izgara tavuk, süt, yulaf ezmesi, çeşitli sebzeler
Öğlen: Ceviz, Köfte veya et ürünleri, sebzeler çeşitleri
Akşam: Yumurta, pilav ve sebze

Salı
Sabah: Omlet veya haşlanmış yumurta, sebze çeşitleri ve yulaf
Öğlen: Süt, badem, ceviz, tavuk
Akşam: Sebze çeşitleri, et çeşitleri ve makarna, mantı

Çarşamba
Sabah: Peynir çeşitleri, elma, portakal, patates
Öğlen: Bulgur pilavı, et ızgara
Akşam: Köfte, salata, zeytinyağlılar

Perşembe
Sabah: Zeytinyağlı gıdalar, salata ve peynir
Öğlen: Tavuk, salata ve bulgu pilavı
Akşam: Köfte, çikolata ve sebze çeşitleri

Cuma
Sabah: Haşlanmış yumurta veya omlet, süt 
Öğlen: Somon balığı, çeşitli sebzeler
Akşam: Bulgur pilavı, et ürünleri, meyve

Cumartesi
Sabah: Salata, omlet veya haşlanmış yumurta
Öğlen: Somon balığı ve zeytin yağlı salata
Akşam: Karnıyarık, bulgur pilavı, portakal

Pazar
Sabah: Sebzeli omlet, süt, yulaf ezmesi
Öğlen: Tavuk, bulgur pilavı
Akşam: Peynirli makarna, et sote, meyve

Haftalık uygulayacağınız Vücut geliştirme yemek programını kalori ve diğer besin ögelerine dikkat ederek haftalık değiştirebilirsiniz.

Uzak durmamız gereken gıdalar nelerdir 

Trans yağ asitleri, bitkisel yağlar şekerli veya şerbetli gıdalar, baklagiller ürünleri, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş ürünler, beyaz un ekmeği veya beyaz un ürünleri, pirinçtir.]]>
Vücut Geliştirme Başlangıç Beslenme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-baslangic-beslenme.html Tue, 20 Nov 2018 11:54:42 +0000 Vücut geliştirme başlangıç beslenme, kas kütlesinin gelişim ve artan enerji ihtiyacının karşılanması için çok önemli olmaktadır. Aslında vücut geliştirme sporunun her döneminde beslenmenin önemi büyük olmaktadır. Yapıl Vücut geliştirme başlangıç beslenme, kas kütlesinin gelişim ve artan enerji ihtiyacının karşılanması için çok önemli olmaktadır. Aslında vücut geliştirme sporunun her döneminde beslenmenin önemi büyük olmaktadır. Yapılan ağırlık çalışmalarının yanında yeterli beslenme olmazsa kas gelişimi beklendiği ölçüde olmamaktadır. 

Vücut geliştirme başlangıç beslenme ne şekilde olmalıdır

Bu sporun temel besin maddesi protein olmaktadır. Protein kas kütlesinin yapı taşı olduğu için yeterli şekilde tüketmez iseniz kaslarda yeterli büyüme göremezsiniz. Hatta uzun vadede sağlığınızın bozulmasına bile neden olabilirsiniz. Vücut geliştirme başlangıç beslenme özellikle sabah kahvaltılarında büyük önem taşımaktadır. Kahvaltı içerisinde mutlaka yumurta ve peynir olması gerekmektedir. Spora kahvaltı sonrasında gidiyor iseniz mutlaka 2 dilim ekmek tüketiminiz olması gerekmektedir. Ancak vücut yağ oranının artmasını engellemek için şekerli ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Öğünlerinizde tavuk, kırmızı et ve balık ürünleri olması gerekmektedir. Bunlar önemli protein kaynaklarıdır. Protein ihtiyacı kilo başına 0.7-1 gr arasında değişebilmektedir. Eğer düzenli beslenme şansınız yok ise whey protein tozlarından destek alabilirsiniz. Bir ölçeğinde genel olarak 25 gr protein bulunmaktadır. Aynı zamanda spor sonrasında 200 gram pilav yada makarna tüketimi vücudun normal şartlarda alması gereken enerji ihtiyacını da karşılayacaktır. Çok zayıf biri iseniz bu karbonhidrat oranı daha fazla hale gelebilecektir. Yani 400 gr kadar olabilmektedir. 

Kişinin kilo oranı beslenme şeklini etkiler mi

Vücut geliştirme başlangıç beslenme, protein açısından her bünyede farklılık göstermektedir. Hatta vücut yağ oranı fazla olan bir kişinin az olanan göre karbonhidrat oranını daha az miktarlarda tutması gerekmektedir. Kilolu bir kişinin kas kütlesini artırırken aynı zamanda yağ oranını da düşürmesi gerekmektedir. Vücut yağ oranı belli seviyenin altına inmez ise yapılan kasların görünmesi imkansız olmaktadır.
]]>
Bölgesel Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/bolgesel-vucut-gelistirme-programi.html Wed, 21 Nov 2018 11:34:40 +0000 Bölgesel vücut geliştirme programı, kişiye göre değişmektedir. Gittikçe popülerleşen bu programlar bölgesel ya da tüm vücut şeklinde yapılabilmektedir. Kişiye özel düzenlenen programlar ile göğüs, karın, sırt, omuz, bac Bölgesel vücut geliştirme programı, kişiye göre değişmektedir. Gittikçe popülerleşen bu programlar bölgesel ya da tüm vücut şeklinde yapılabilmektedir. Kişiye özel düzenlenen programlar ile göğüs, karın, sırt, omuz, bacak, kalça gibi birçok bölge geliştirilebilir. Fakat çalışmalar sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların en başında şüphesiz sabır gelir. Bölgesel vücut geliştirme programı kişinin bünyesine, çalışma temposuna, beslenmesine vb. birçok etmene bağlıdır. Bu yüzden kişi süreç boyunca sabırlı ve azimli olmalıdır. Beslenmenin de çok büyük bir etkisi vardır. Özellikle bol protein almak vücut geliştirmeyi olumlu etkileyecektir. Ayrıca geliştirmek istenen bölgeye tek seferde çok fazla yüklenmek doğru değildir. Çünkü bu herhangi bir sakatlığa yol açabilir. Bu yüzden ara vererek ve ağırlığı ya da sayıyı adım adım arttırarak ilerlemek gerekir. Bu şekilde tercih edilen bölge daha hızlı ve sağlıklı geliştirilebilir. 

Bölgesel vücut geliştirme programı nelerdir

Göğüs Bölgesi Geliştirme Programı
 • Dumbbell press yönteminde; her iki eliniz uyluğunuz üzerinde birer dambıl ile duracak şekilde düz bir banka uzanın ve dambılları indirip kaldırın.
 • Judo push up yönteminde; ellerinizi omuz genişliğinde yere düz olarak yerleştirin. Sırtınızı düz tutun ve ayaklarınızı arka tarafta sonuna kadar uzatın ve göbekten aşağısını indirip kaldırın.
 • Spiderman pushup yönteminde; bir plank veya şınav pozisyonundan vücudunuzu alçaltın. Yere yaklaştığınız sırada, sağ bacağınız/ ayağınız ve her iki elinizle dengenizi sağlarken sol bacağınızı kırmaya başlayın ve aynı hareketi tekrarlayın.
Karın Bölgesi Geliştirme Programı 
 • Yan plankta dambıl açış yönteminde; yanlamasına uzanın alttaki kolunuzu omuz hizasında dirsekten bükülü yere koyun. Diğer elinize dambılı alın ve indirip kaldırın. 
 • Top üzerinde oblik yönteminde; topun üzerine yanlamasına uzanın, yukarıdaki eli dirsek dışarıda olacak şekilde ensenize yerleştirin. Dirseğinizi kalçaya doğru yaklaştırıp çekin. 
 • Mekik yönteminde; sırt üstü uzanın, iki elinizle  tuttuğunuz dambılı başınızın gerisinde avuçlar yukarı bakacak şekilde tutun. Bacakları ve başı yerden hafifçe kaldırın ve bu pozisyondayken bacakları yukarı doğru kaldırın. 
Sırt Bölgesi Geliştirme Programı
 • Halter çekiş yönteminde; barı avuçlar vücuda bakacak şekilde tutun. Dizler hafif bükülü, belden öne doğru hafifçe eğilin. Nefes çekerken barı vücudunuza doğru çekin ve bırakın. Bu hareketi tekrarlayın.
 • Dambıl çekiş yönteminde; dizler bükülü, bacaklar kalça hizasında aralı, belden öne doğru eğilin, dambılları kollar uzun, avuçlar bacaklara bakacak şekilde tutun ve dambılları kaldırıp indirin.
]]>
Vücut Geliştirme Doğal Beslenme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-dogal-beslenme.html Thu, 22 Nov 2018 01:43:04 +0000 Vücut Geliştirme Doğal Beslenme, Günümüzde genel olarak çoğu insan vücudunda kasları görmek ister. Ama artık dünyadaki obezite oranı gittikçe artıyor. Eğer kaslar kola, cips, patates kızartması, çikolata gibi yiyeceklerden Vücut Geliştirme Doğal Beslenme, Günümüzde genel olarak çoğu insan vücudunda kasları görmek ister. Ama artık dünyadaki obezite oranı gittikçe artıyor. Eğer kaslar kola, cips, patates kızartması, çikolata gibi yiyeceklerden oluşmuş olsaydı dünyadaki çoğu insan kaslı olurdu. Kas yapmak için veya olan kasları geliştirip daha güzel bir vücuda sahip olmak için farklı farklı protein kaynaklarına ihtiyacımız var. Meyveye, sebzeye, vücuda sağlıklı gelen yağlara ve çeşitli karbonhidratlara ihtiyacımız var. Kas yapan besin ögeleri arasında en önde olanı proteindir. Fakat karbonhidrat ya da yağında arka planda olmaması gerekir. Karbonhidrat ve yağda düzenli ve sağlıklı olarak vücuda alınması gerekir.

Kas Yapan Yiyecekler
Kas konusu günümüzde iyice yaygınlaşmış olup, vücut geliştirme doğal beslenme yolları aranmaktadır. Sağlıklı kaslar için egzersiz ve düzenli spor yapmak en önemli aktivitelerdir ama bunları yaparken doğal yolla beslenme ve düzenli beslenme konusunda dikkat etmemiz gerekir. Bir beslenme programı yapıp ona uymak gerekir. Vücudumuzda organların ve kasların doğru çalışması için aldığımız besinlerden gelen protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminlere bağlıdır. Düzenli kas gelişimini bu gıdalar sağlar. Ama kesinlikle besin takviyeleri yerine doğal gıdalar kullanılması gerekir. Kas yapan yiyeceklerdeki değerler herkese de uygun olmayabilir. Besinlerdeki kalori, yağ değerleri ve kolesterole de dikkat etmek gerekir. Doğal olarak kas yapıcı yiyeceklerden bazıları; tavuk, balık, yumurta, soya, kırmızı et, süzme peyniridir.

Vücut Geliştirmede Diğer Öneriler
Aldığınız kalori yaktığınız kaloriden çok az daha fazla olması lazım çünkü vücudunuzdaki kasları geliştirmek için size gerekli olan enerjiyi karşılamada yardımcı olur. Kas gelişimi için yeterli miktarda yağ ve karbonhidrat da almalısınız. Her gün düzenli olarak 1-2 saat spor yapmanız iyi gelecektir. Yapacağınız egzersizden 20 dakika önce ve yaptığınız egzersizden yaklaşık 1 saat içinde protein almak kasların gelişimine yardımcı olmaktadır.
]]>
Vücut Geliştirme Kahvaltı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-kahvalti.html Thu, 22 Nov 2018 21:30:29 +0000 Vücut geliştirme kahvaltı: Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, vücut geliştirmek isteyenler için mutlaka doğru yapılması gereken bir öğündür.Her sabah güne başlarken dinç ve enerjik olmanın en iyi yoludur. Düzgün bi Vücut geliştirme kahvaltı: Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, vücut geliştirmek isteyenler için mutlaka doğru yapılması gereken bir öğündür.Her sabah güne başlarken dinç ve enerjik olmanın en iyi yoludur. Düzgün bir kahvaltı ardından yapılan sporun verimi de artacaktır. 

Vücut geliştirme kahvaltıda almanız gereken besinler: Vücut geliştirmek için öncelikle yağlarınızı yakmanız gerekmektedir. Bu yüzden sabah kahvaltısında yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Yumurtanın sarısında yoğun bir şekilde yağ bulunduğundan tüketilmesi önerilmez. Yumurtanın sadece beyaz kısmını yemelisiniz. Her sabah 3 yumurta beyazı yiyerek protein ihtiyacınızın bir kısmını buradan karşılayabilirsiniz. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peyniri de yağsız tüketmelisiniz. Vücut geliştiren birçok insanın kahvaltıda en önemli gördüğü besin yulaftır. Bir kase yulafı su ile karıştırarak ve isteğe bağlı bir kaşık bal ekleyerek yemeniz size bol miktarda enerji sağlayacak ve karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaktır. Su yerine yağsız sütte kullanabilirsiniz. Vücut geliştirme kahvaltıda ekmek tüketimi çok önemlidir fakat vücut geliştirmek istiyorsanız tam tahıllı buğday ekmeği tercih etmelisiniz. Günlük antrenmanlarınızı da aksatmamalısınız.

Uzak durmanız gereken besinler: Vücut geliştirme kahvaltıda uzak durmanız gereken bir kaç besin bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda yağ içeren besinleri almak, vücut geliştirme açısından çok yanlıştır. Tereyağı, zeytinyağı veya ayçiçek yağlarını kahvaltılarınız'dan uzaklaştırmanız gerekmektedir. Hazır çikolata markalarında yoğun miktarda fındık yağı bulunduğundan bu tür besinleri de tüketmemenizde fayda var. Vücut geliştirme kahvaltılarında vücudunuzu yoracak, sindirimi zor besinlerden de uzak durmalısınız.Sucuk, salam ve sosis sindirilmesi zor olan besinlerdir ve vücudunuzu negatif yönde etkiler.
]]>
Evde Vücut Geliştirme Hareketleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/evde-vucut-gelistirme-hareketleri.html Fri, 23 Nov 2018 17:25:24 +0000 Evde Vücut Geliştirme Hareketleri, Vücut geliştirme konusu son zamanlar da insanların ilgi ile takip ettiği konular arasında yer almaktadır. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler soluğu spor salonların da almak Evde Vücut Geliştirme Hareketleri, Vücut geliştirme konusu son zamanlar da insanların ilgi ile takip ettiği konular arasında yer almaktadır. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler soluğu spor salonların da almaktadır. Zamanı olmayan kişiler için ise evde vücut geliştiren hareketler vardır. Vücut geliştirmek zaman isteyen bir durumdur. Özellikle evde vücut geliştirmek isteyenler öncelikle günlük yaşamlarını belli bir düzene koymaları gerekmektedir. Yeme içme ve uyuma alışkanlığını düzenlemeli belli periyodik zamanlara ayırmalıdır. Spor salonuna gitmeden evde vücut geliştirmek isteyenler için birden fazla alternatif hareketler bulunmaktadır. Evde vücut geliştirmek için aletli hareketler olduğu gibi aletsiz herkesin belli bir dikkat çerçevesin de yapabileceği hareketler bulunmaktadır. Evde vücut geliştirmek isteyenlerin yapmaları gereken en önemli şey vücut geliştirme hareketlerine başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapmaları ve vücut geliştirme hareketlerinin zorluk derecesini azdan çoğa doğru yapmaları gerekmektedir. 

Evde vücut geliştirme hareketleri

Şınav Çekmek: Vücut geliştirme hareketlerinin başında hiç şüphesiz şınav gelmektedir. Şınav çekerken istenilen performansı elde etmek için doğru pozisyonda olmak gerekmektedir. Vücudunuzun tamamı yere paralel bir şekilde de yüzünüz öne bakacak şekilde pozisyonu alın. Kollarınızı omuz hizasında açın daha sonra göğsünüz yere değmeyecek kadar eğilip kalkın. Bu hareketi her bir set 8 defa olmak şartıyla 3 set halinde yapın. Şınav hareketi ile omuz, kol, göğüs ve sırt kaslarınız çalışacaktır. 

Dips ve Rowing: Bu hareket ile kol kaslarınız, arka bacak kaslarınız  ile karın kaslarınız çalışmış olacaktır. Hareketi yapmak için iki tane sandalyeye ihtiyacınız var. Karşılıklı duran iki sandalyeden biride ayaklarınızı diğerine ise ellerinizi yerleştirin. Daha sonra arada kalan boşluk da aşağı doğru inip kalkmanız gerekmektedir. Bu hareketi de her bir tur 5 defa olmak şartıyla 3 set halinde yapmanız gerekir. 

Mekik Çekmek: Mekik hareketi vücut geliştirme konusunda birçok kası aynı aynda çalıştıran hareketler arasında yer almaktadır. Mekik için sert bir zemine sırt üstü yatın. Daha sonra ellerinizi ensede birleştirin. Ayaklarında birbirine birleşik olması gerekiyor. Eller ensede iken öne doğru doğrulup tekrar arkaya doğru yatın. Mekik kol kaslarını ve özellikle de karın kaslarını çalıştırmaktadır. Bu hareketi her bir set 10 defa olmak şartıyla 3 set halinde yapabilirsiniz. 

Sopa ile twist: Bu hareket vücudun üst kısmını geliştirmek de ve omuzları güçlendirmektedir. Ayakta yapılacağı gibi oturarak da yapılabilir. Sopanın orta kısmını ensenizin arkasına gelecek şekilde alın. Kolunuzu sopanın üstünden geçirin. Daha sonra sağa ve sola dönerek hareketi tamamlayın.  

Squat: Bu hareket özellikler hanımlar tarafından çok sık tercih edilmektedir.  Ayakta dik bir pozisyonda durun. Daha sonra kollarını öne doğru uzatın ve sandalyeye oturur pozisyon da aşağıya doğru çömelin.  Bu hareket bacak ve üst bölge kasların çalışmasını sağlar. Bunu 3 set halinde 10 sefer yapabilirsiniz.
]]>
15 Yaşında Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/15-yasinda-vucut-gelistirme.html Sat, 24 Nov 2018 00:07:39 +0000 15 Yaşında vücut geliştirme, Ergenlik dönemi ile birlikte vücut geliştirme merakı oldukça artar. Ama büyüme çağında olan çocukların vücut geliştirmesi çokça tavsiye edilmez. Tam büyüme yaşında olan çocukl 15 Yaşında vücut geliştirme, Ergenlik dönemi ile birlikte vücut geliştirme merakı oldukça artar. Ama büyüme çağında olan çocukların vücut geliştirmesi çokça tavsiye edilmez. Tam büyüme yaşında olan çocukların 15 yaşında vücut geliştirme çabaları boy uzamasını engeller. Bu dönemde boy uzamaya başladığı için boy uzamasını sağlayan büyüme plakları 15 yaşında vücut geliştirme çabalarına girişenler bu plaklara zarar verdiği için boy uzamasını engellerler. 

Bazı araştırmalara göre ise 15 yaşında vücut geliştirme boy uzamasını ve kalp damar hastalığı riskinde bir değişikliğe sebep olmuyor. Tabi bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar var. Vücut egzersizleri vücut ağırlığına denk bir ağırlıkla yada daha düşük bir ağırlıkla yapılmalı. Çünkü ağırlığı fazla olanlar büyüme plaklarını batırarak zarar verebilir. Ama aynı düzeyde olan ağırlıklar hiç bir etki etmez. Yapılacak tekniğe özen gösterilmeli ve süresine dikkat edilmelidir.

15 yaşında vücut geliştirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Ağırlıklar dikkatli kullanılmalı; Çok ağırlık hızlı gelişim demek değildir. Dikkatli ve dengeli bir şekilde yapmadığınız ağırlık egzersizleri sakatlık problemlerine sebep olabilir. Yapmanız gereken uygun ağırlık ile 15 kere tekrar yapmanızdır. Bu sayede istediğiniz gelişime kavuşabilirsiniz.

Patlayıcı güç egzersizlerinden uzak durulmalı; Anlık güç gerektiren egzersizlerden kaçınmalısınız. Bu egzersizler yaralanmanızı ve gelişiminizi durdurabilir.

Büyük kas gruplarını geliştirmeli; Bir kas grubuna takılı kalmayınız. Dengeleyici kas egzersizleri yapınız.

Beslenmenize dikkat ediniz; Büyüme çağında yapılan bu geliştirme için diyet yapmayınız ve her bakımdan vitamin ve minerallerden gerekli besini almalısınız.

Yoğun antrenman yapmayınız; Yoğun bir şekilde yapılan antrenmanlar hızlı gelişmenizi sağlamak yerine sağlığınıza zarar verebilir. Az egzersiz yaparak saat tutarak gelişiminizi sağlayınız.

Bu egzersizleri yaparken bulunduğunuz spor salonunda görevli olan eğitmenden yardım almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Spor yaparken doping almanız tavsiye edilmez. Yaş ve kilo endeksinizi hesaplayarak vücut gelişiminizi sağlayabilirsiniz.

]]>
Vücut Geliştirme Egzersizleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-egzersizleri.html Sat, 24 Nov 2018 06:27:31 +0000 Vücut geliştirme egzersizleri, vücut geliştirme genellikle ağırlık kaldırma, kalori alımı, zayıflama ve diğer uygulamalarının bir araya getirilerek kas liflerinin gelişmesi anlamına gelmektedir. Doğru hareketler yapıldığı Vücut geliştirme egzersizleri, vücut geliştirme genellikle ağırlık kaldırma, kalori alımı, zayıflama ve diğer uygulamalarının bir araya getirilerek kas liflerinin gelişmesi anlamına gelmektedir. Doğru hareketler yapıldığı taktirde, daha iyi ve görünüş bakımından oldukça güzel bir vücuda sahip olursunuz. Vücut geliştirme egzersizleri bir çok yöntem ve kural barındırmakla beraber düzgün ve sürekli yapıldığında etkisini göstermektedir. Vücut geliştirme egzersizleri ev, spor salonu ve günlük hayatta rahatça yapılabilir. 

Vücut Geliştirme Egzersizleri;
 • Hammer Curl: Yaz aylarında giyilen kısa kollu giysilerin altından rahatlıkla görülebilecek bir biceps için Hammer Curl önerilir. Dumbelleri uyluk kemiklerine doğru bakacak şekilde dik tutularak yapılır. Nefes vererek ve sadece dirseklerinizi 45 derecelik açı ile omuza kadar kaldırma şeklidir.
 • Preacher Curl: Bu harekette yapmış olduğunuz çevirme aynı zamanda omuzlarınızı da büyük oranda çalıştırmaktadır. Bu egzersiz omuzlarınızın keskin bir hat almasına yardımcı olur. 
 • Triceps Pushdown: Bileklerinizi aşağı doğru sarkıtarak dumbelleri kavradıktan sonra bileklerinizin yere paralel olmasına dikkat edilerek harekete başlanır. 
 • Bench Press: Bu faydalı hareket genellikle tüm göğüs bölgenizi tek bir seferde çalıştırır. Önerilen bench press egzersizi, vücudunuzun ağırlığının yarısı ağırlıkta yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. 
 • Front Raise: Genel olarak bu hareketi oturarak yada ayakta yapmak mümkündür. Kolunuzu düz bir şekil aldırarak omuz hizanıza kadar önünüze doğru kaldırdığınızda hareketi doğru yapmaktasınız. 
 • Süper Setler: Vücut geliştirme egzersizlerinde en çok yapılan hareketlerden birisidir. Daha güçlü kasları daha da kısa sürede yapmak isteyenler için kaçınılmaz bir çıkar yoldur. Bu süper setler iki veya daha fazla hareketin arasında, çok az süreli ya da hiç dinlenilmeden yapılan egzersizlerin toplamına denir. Oldukça yorucu egzersizler arasındadır. Bu egzersizi yaptığınız taktirde oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü en ufak bir yanlışta bel incitmesi yada bel kayması sıklıkla görülen hastalıklardan biridir. Önemli olan hareketin düzgün yapılmasıdır.
]]>
Vücut Geliştirme Karbonhidrat https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-karbonhidrat.html Sat, 24 Nov 2018 22:00:23 +0000 Vücut Geliştirme Karbonhidrat, Vücut geliştirme için en önemli unsurlardan biri kişinin beslenme şeklidir. Beslenme olmadan vücut gelişimi zayıf kalır. Vücudun yapı taşı protein, yağ, karbonhidratlar ve vitaminler vücudun gel Vücut Geliştirme Karbonhidrat, Vücut geliştirme için en önemli unsurlardan biri kişinin beslenme şeklidir. Beslenme olmadan vücut gelişimi zayıf kalır. Vücudun yapı taşı protein, yağ, karbonhidratlar ve vitaminler vücudun gelişmesinde önemli rol almaktadırlar. Bu yüzden iyi bir vücut gelişimi için oldukça düzenli ve ölçülü olarak besin tüketimi şarttır. Vücut geliştirmek isteyen bir kişi için en temel enerji kaynağı birinci dereceden enerji verici olarak kullanılan karbonhidrat yapılarıdır. Çünkü karbonhidrat yapıları yağ ve proteine göre %5 oranında daha fazla enerji verici olarak görev alır. 1 gram karbonhidrat da yaklaşık olarak 4 kcal bulunmaktadır. Canlı vücuduna dışarıdan alınan karbonhidratlar kas ve karaciğerde karbonhidrat çeşidi olan polisakkarit yapıda olan glikojen olarak depo edilmektedir. Karbonhidrat değeri yüksek besinler tüketildiği takdirde kas ve karaciğerde ki depo miktarı iki katına çıkar. Fakat karbonhidratın fazla alınması vücutta yağ dönüşeceği için dengeli ve düzenli olarak alınmalıdır. Eğer fazla alınmış ise Karbonhidratın verdiği enerjiyi harcamak gerekir.

Vücut Geliştirme Karbonhidrat ve Besinler; Vücut için gerekli olan enerjinin yarısı karbonhidrat yapısından elde edilir. Bu yüzden vücudun gerektiği kadar karbonhidrat tüketimi yapılmalıdır. Tüketimi gereken karbonhidrat yapıları büyük olmalıdır. Çünkü karbonhidratlar vücutta uzun süre sindirime uğradıkları için daha uzun süre vücuda enerji verirler. Karbonhidrat bakımından zengin olan besinler ise patates, sebzeler, mısır, tahıllar, muz, makarna gibi besinler karbonhidrat bakımından oldukça zengin yapıya sahiptir. Vücut geliştirmede işlenmiş tahıl ürünlerine kesinlikle tüketmeyiniz. Bu ürünler beyaz ekmek, pirinç ve bisküvilerdir. Çünkü fazla miktarda kalori içerirler lif oranı düşüktür. Sürekli tüketildiği zaman kişide şeker hastalığını ortaya çıkartır. Sıvı olarak ise karbonhidrat bakımından şeker içeriği yüksek olan gazoz, kola ve asitli içeceklerden, meyve suları, şekerli çay ve kahve içerisinde diyet lifi bulundurmadığı için hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir. Buda çok hızlı bir şekilde kalori ve enerji harcamanızı sağlayarak sürekli açlık hissi ortaya çıkar. Karbonhidratların vücut geliştirme için en iyi tüketileceği zaman spor öncesi veya hemen sonrası spor sonrası gerçekleşmelidir.
]]>
Vücut Geliştirme Hareketleri Sırası https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-hareketleri-sirasi.html Sun, 25 Nov 2018 12:57:04 +0000 Vücut Geliştirme hareketleri Sırası yeni başlayan insanlarda çok önemlidir. Hareketleri sırasına göre yaparsanız çok daha hızlı gelişme sağlarsınız. Ancak sırayı bozarsanız hem gelişim aşamasında geride kalır hemde is Vücut Geliştirme hareketleri Sırası yeni başlayan insanlarda çok önemlidir. Hareketleri sırasına göre yaparsanız çok daha hızlı gelişme sağlarsınız. Ancak sırayı bozarsanız hem gelişim aşamasında geride kalır hemde istenmeyen rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. 

Vücut Geliştirme Hareketleri Sırası ile nelerdir
 • Benc press En etkili göğüs bölgesi çalıştırma hareketidir. Göğüs bölgenizde estetik ve güçlü olmasına yardımcı olur.
 • İncline press Göğüsün üst bölümünü çalıştırıp gelişmesine yardımcı olur.
 • Dumbble Fly Göğüs kaslarını sıklaştırır ve daha belirgin, düzgün olmasını sağlar.
 • Pectoral Dumbble fly gibi göğüs kaslarını sıkıştırmaya yarar.
 • Dumbble press omuz Omuzların genişlemesini sağlar.
 • Dumbblee side Omuzların daha belirgin ve geniş yapar.
 • Front plank raises Omuzun ön kısmının daha belirgin olmasını ve daha estetik durmasına yardımcı olur.
 • Alna triceps Arka kollarınızın gelişmesi ve estetik durmasını sağlar. 
 • Push down Arka kolların gelişmesi için iyi bir egzersiz yönetimidir. Vücut geliştirme hareketleri sırası önemlidir ve sırayı kesinlikle bozmamalıyız.
 • Tek dumbble frenc Arka kollarınızın daha çok belirgin olmasını sağlayan bir harekettir.
 • Front pulldown Sırt kaslarınızın gelişmesini yarayan bir harekettir.
 • Low row Kanat kaslarınız ile kürek kemiği bölgesinin gelişmesine yardımcı olur .
 • Dumbble row Kanat ve sırt bölgenizi çalıştırarak geliştirir.
 • Hyper extension Bel bölgesinde bulunan kasları geliştirir. İlerde bel fıtığı olma riskini azaltan bir egzersiz hareketidir.
 • Barbell curl Kol kası yapar ve ön kolları çalıştırarak geliştirir.
 • Dumbble alt curl Ön kol kaslarınızın daha iri ve geniş olmasını sağlayan bir egzersiz hareketidir.
 • Concantration Bir önceki hareketin tamamlayıcısı görevi vardır. Ön kol kaslarını iri ve geniş olmasını sağlar.
 • Leg press Üst bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırıp geliştirmeye yardımcı olan bir harekettir.
]]>
Vücut Geliştirme Kilo Alma https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-kilo-alma.html Sun, 25 Nov 2018 20:06:25 +0000 Vücut Geliştirme Kilo Alma; Vücut geliştirmede güzel bir vücuda sahip olmanın yanı sıra fiziksel görünüşün de önemli olduğu bilinir. Kişiler vücut geliştirmede sadece spor yapmanın yeterli olmadığını bununla birlikte na Vücut Geliştirme Kilo Alma; Vücut geliştirmede güzel bir vücuda sahip olmanın yanı sıra fiziksel görünüşün de önemli olduğu bilinir. Kişiler vücut geliştirmede sadece spor yapmanın yeterli olmadığını bununla birlikte nasıl ve ne kadar beslenmesi gerektiğini bilmesi büyük önem taşır. Sağlıklı bir şekilde beslenmek ve buna bağlı olarak vücut geliştirmek kişinin her daim daha enerjik ve zinde olmasını sağlar. Bu nedenle enerji vermesi için kalori değerleri bilinen besinlerin tüketilmesi kişi için daha faydalıdır. Vücudumuzda bulunan bütün fonksiyonlar, kaslar, beyin, iç organlarımız besinlerden karşıladığımız kalori değeri ile karşılanmaktadır. Yani vücut geliştirmede kas doku meydana getirmek için vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle vücut geliştirmede mutlaka gerekli oranlarda kalori tüketimi gerçekleştirilmesi gerekir. Kişilerde günlük kalori ihtiyacı yaş, cinsiyet, kilo ve vücut yapısına bağlı olarak değişir. Örneğin bazı kişiler çok düşük kalorili besinler tercih etseler bile kilo almaya meyillidir. Bazı kişiler ise metabolizmaları çok hızlı çalıştığı için ne kadar yüksek kalorili besinler yeseler de zayıf kalmayı başarırlar. 

Vücut Geliştirme Kilo Alma ve Tüketilmesi Gereken Besinler; 

Vücut geliştirmede kilo alımı için protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin içerikli besinlerin tüketimi gereklidir. 

Protein: Proteinler vücudun yapı taşı olarak bilinir. Aminoasitlerden meydana gelmişlerdir. protein içerikli bir besin tüketildiği zaman sindirime uğradıktan sonra aminoasitlere dönüştürülür. Vücudumuzda bulunan bir çok yapı, kas doku ve hormonlar proteinin yapı taşı olan aminoasitlerden meydana gelmiştir. Kasların oluşumu ve kilo alımı için düzenli, bir şekilde protein tüketimi gerekir. Protein içeriği bakımından zengin olan besinler somon ve uskumru balığı, yumurta, et, süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerekir. 

Karbonhidrat: Karbonhidratlar vücudun en temel enerji kaynağıdır. Vücut fiziksel aktivitelerin en yoğun olduğu zamanda enerji kaynağı olan karbonhidratları seçer. Çok zor kilo alan bir kişi iseniz karbonhidrat tüketilmesine gerek yoktur. Fakat tam tersi hızlı bir şekilde kilo almaya müsait iseniz karbonhidrat tüketimine dikkat edilmelidir. Karbonhidrat bakımından zengin besinler bulgur, mercimek, patates, antep fıstığı, ceviz, fasulye, sebze ve meyvelerdir. 

Yağ: Yağlar vücutta enerji vermenin yanı sıra bir çok fonksiyon üstlenmiş bir yapıya sahiptir. Vücut geliştirmede ve kilo almada yağların önemi oldukça büyüktür. Yağlar yapısında bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde oldukça büyük öneme sahiptir. Günlük olarak karbonhidrat ve protein tüketimini gerçekleştirdikten sonra geri kalan günlük besin miktarını yağlardan karşılayabilir. En sağlıklı olarak bilinen yağ içerikli besinler ise zeytinyağı, tereyağı, balık yağı, yağlı balıklar ve hindistan cevizi yağı olarak bilinmektedir.
]]>
Vücut Geliştirme Haftalık Program https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-haftalik-program.html Mon, 26 Nov 2018 07:21:21 +0000 Vücut Geliştirme Haftalık Program, Kas yapmak, fazla kilolardan kurtulmak artık imkansız değil. Fazla kilolardan rahatsız olan kişilerin kısa sürede vücut geliştirme haftalık program ile vücudunuzda meydana gelen değişi Vücut Geliştirme Haftalık Program, Kas yapmak, fazla kilolardan kurtulmak artık imkansız değil. Fazla kilolardan rahatsız olan kişilerin kısa sürede vücut geliştirme haftalık program ile vücudunuzda meydana gelen değişimleri görebilir. Uygulanmasıyla hiçte imkansız olmayan bu programla yapılan düzenli çalışmalar sonucu yağların yandığını, yok olduğunu ve bunların kasa dönerek vücudumuzda muhteşem bir görüntü oluştuğunu fark edeceksiniz. Uygulanan tekniklerle fit bir görünüme sahip olmak tam anlamıyla mümkün olacaktır. Bu programda spor ile uğraşıyorsanız ya da uğraşmaya karar verdiğiniz her yerde kolaylıkla uygulayabileceğiniz, egzersiz yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu programımız ile vücuttaki yağ oranının %3 ünü yakar 2 kilo kadar ağırlığında kas oluşumu sağlar. Oldukça basit olan bu yöntem tamamen kendi ağırlığınızı kaldırmayla alakalıdır ve haftanın her günü 1 tanesi yapılır. 

Şimdi vücut geliştirme haftalık program hareketleri nelerdir öğrenelim; 
 • Plyometric Press Up Hareketi: Bu hareket oldukça basit bir harekettir. Hareketin yapılması için sınav pozisyonu almanız şarttır. Bu pozisyonda iken yavaş yavaş aşağı inip bir anda yukarı kalkarak yapılan bir harekettir. Yukarı doğru iterken elleriniz yerden temasını kesmesi lazım. Göğüs kısmında kasların çalışmasıyla büyük oranda etkiye sahip olduğu için kas kütlelerinin daha fazla büyümesini sağlar. Hareket vücut yorulmadan her tür için 15 defa tekrar edilmelidir.
 • İsometric Press Up Hareketi: Bu hareket hormonların çalışmasını tetikleyen bir hareket şeklidir. Bu hareket içinde yine sınav pozisyonu almanız şarttır. Bu pozisyonda iken vücudunuzu dik ve sabit tutmalısınız. Önce vücut kolların yardımı ile yukarı daha sonra aşağı doğru eğilip 20 saniye kadar bekleyin. Bu bekleyiş sırasında 10 saniye aralıklarla tek bacağınızı kaldırın ve beklemeye devam edin. Bu hareket ile karın kaslarının çalıştığını yağların yandığını hissedeceksiniz.
 • Alternate Leg Jump Hareketi: Bu hareket tamamen zıplamaya dayalı bir harekettir. Yukarı doğru en uç seviyeye zıplayarak yapılan bu hareket, yağ yakımını hızlandıran bir harekettir. Bir tabure alın ve ayağınızın altına koyun. Kolların dik olması, ayakların ise 90 derece kırılarak yapılması gereken bir egzersiz hareketidir. Bu konumda iken havaya zıplayan ve diğer ayağınızı değiştirin. Bu hareketi 30 defa aralıksız bir şekilde devam ettirmeniz lazım. Ara verilmesi hareketleri kısıtlayacaktır. 
 • Clasic Burpee Hareketi: Bu hareket vücudun üst kısımlarının çalışması için 25 defa tekrarlanması ile yapılan bir harekettir. Ayağınızı omuz genişliğinde açın daha sonra pozisyonu bozmadan sınav pozisyonuna geçin tekrar ayağa kalkın ve en yüksek mesafeye sıçrayın. Bu hareket ile kalp atışlarının yükseldiğini hissedeceksiniz. Bu hareket aralıksız bir şekilde yapılınca durmadan yağ yakılır.
 • Floor Vsit Hareketi: Bu harekette sırt üstü yatılan ve kolların öne doğru uzatılması ile yapılan bir harekettir. Bu pozisyonda hareketi 15 defa tekrarlayın ve ara verin. 3 dakika dinlenip tekrar uygulayın bu hareket sonunda inanılmaz değişimler fark edeceksiniz.
Hazırlamış olduğumuz vücut geliştirme haftalık program her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz ve hiçbir alet içermeyen hareketlerdir. Vücut geliştirip, kas yapmayı sağlayan ve 1 haftada 2 kiloya yakın kas oluşmasını istiyorsanız bu programa uyup düzen içinde yapmalısınız. 
]]>
Evde Aletsiz Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/evde-aletsiz-vucut-gelistirme.html Mon, 26 Nov 2018 21:34:29 +0000 Evde aletsiz vücut geliştirme; vücut geliştirme hem kadınlar için hemde erkekler için oldukça önemli bir konudur. Kasların daha iyi duruma getirmek için kas çalışma hareketleri yapma olayıdır. İdeal vücut kilosuna sahip kişi Evde aletsiz vücut geliştirme; vücut geliştirme hem kadınlar için hemde erkekler için oldukça önemli bir konudur. Kasların daha iyi duruma getirmek için kas çalışma hareketleri yapma olayıdır. İdeal vücut kilosuna sahip kişilerin düzenli çalışmalar ile yapılan hareketlerdir. Vücut geliştirme çoğunlukla spor salonlarında özel aletler ile yapılmaktadır. Fakat evde aletsiz vücut geliştirmede yapılabilmektedir. Evde aletsiz vücut geliştirme aletliye göre biraz daha fazla zaman alsa da istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. 

Evde aletsiz vücut geliştirme için birçok güzel hareket bulunmaktadır. 

Şınav; herkesin bildiği bu hareket vücut geliştirmede yeri çok önemlidir. Evde aletsiz vücut geliştirme yapacaksanız şınav sizin için iyi bir tercih olacaktır. Şınav hemen hemen tüm vücut çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle sırt, kol, göğüs ve bacak çalışmasına birebirdir. Şınavı 20 şer adet iki yada üç set şeklinde yapabilirsiniz. Setler arasında dinlenin. 

Squat; bacak çalışması için ideal hareketlerden biri daha squattır. Hem alet gerektirmez hemde bacak kaslarınızı mükemmel çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayıca sırt kaslarınızı da kullandığınız için sırt kas gelişiminizi de sağlayacaktır. Squattı yine 20 kez üç set halinde uygulayın. Squattı yaparken düzgün nefes alın. Sıvı alımınıza dikkat edin.

Mekik; evde yapabilecağiniz diğer bir harekette mekik çekmektir. Karın kasları ,omuz ve  sırt kaslarını çalışmasına yardımcı olacaktır. 2x20 kez uygulayabilirsiniz. 

Ters mekik; bu harekette  sırt üstü yerine yüz üstü yatmalısınız. Elleriniz yere bakacak şekilde başınızı geriye doğru itin. Sırt ve gögüs kasları için yapabilirsiniz.

Boks hareketi; evde kol kaslarınızı çalıştırmak için için boks hareketi yapabilirsiniz. Herhangi bir alet kullanmadan yapabileceğiniz bir harekettir. 2x20 şekilde yapabilirsiniz.

Evde aletsiz vücut geliştirme yaparken dikkat edilecekler;
 • Bol bol su içmelisiniz
 • Haftada üç yada dört gün yapabilirsiniz.
 • Kaslarınızı zorlayacak hareketlerde bulunmamalısınız.
 • Set aralarında dinlenmelisiniz.
 • Vücut geliştirme programınızı beslenme ile destekleyin.
 • Programınıza ısınma hareketleri ile başlayın.
]]>
Vücut Geliştirme Diyeti https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-diyeti.html Mon, 26 Nov 2018 22:51:32 +0000 Vücut geliştirme diyeti: İyi bir vücuda sahip olmak için, daha doğrusu istenilen ölçüde gelişmiş vücuda sahip olmak için biraz erken yaşlarda gereken beslenme tarzını hayata geçirmek lazımdır. Spor salonunda yapılan çalı Vücut geliştirme diyeti: İyi bir vücuda sahip olmak için, daha doğrusu istenilen ölçüde gelişmiş vücuda sahip olmak için biraz erken yaşlarda gereken beslenme tarzını hayata geçirmek lazımdır. Spor salonunda yapılan çalışmaların yanı sıra, nasıl beslenmek gerekir, iyi öğrenip uygulamak büyük önem taşır. İyi bir vücut geliştirme diyeti programı uygulamak, sizi daha çabuk beklediğiniz vücuda kavuşturur. Üstelik bu sayede, yaşam boyu nasıl sağlıklı beslenilir öğrenmiş olursunuz

Vücut geliştirme diyeti listesi

Vücut geliştirmek için gerekli miktarda, kaloriye, proteine, yağlara, karbonhidrata ihtiyaç vardır. Kalori, yediğimiz besinlerdeki enerji düzeyini gösterir. Vücudumuzun tüm hareketleri, beynimiz, iç organlarımız ve kaslar enerji olmadan verimli çalışmaz. Vücut geliştirirken yeni kas oluşacağından enerjiye ihtiyaç vardır. Protein, vücudun temel besin kaynağıdır. Oluşturduğu değerli asitler hormon ve kas yapısını oluşturur. Bu yüzden protein içeren gıdalardan önerilen miktarlarda mutlaka yememiz gerekir. Tahıl ürünleri, tatlı patates, kuru yemiş, baklagiller, sebze, meyve ve çikolata gibi sağlıklı besinler tüketerek, karbonhidrat ihtiyacımızı karşılarız. Bu karbonhidrat sayesinde ihtiyacımız olan kalori miktarını daha kolay almış oluruz. Şimdi, vücut geliştirme için 1 haftalık günlük beslenme diyet listesini açıklayalım;

Pazartesi

Kahvaltı: Yulaf ezmesi, süt, yeşil yapraklı taze sebzeler
Öğle: Köfte, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz tüketilir.
Akşam: Omlet, esmer bulgurdan yapılmış pilav, taze yeşil sebzeler

Salı

Kahvaltı: Yumurta, yulaf ezmesi, çeşitli taze yeşil sebzeler
Öğle: Izgara tavuk, bir bardak süt, badem vücut geliştirme diyeti için gereklidir.
Akşam: Makarna, ızgara biftek, taze yeşil sebzeler

Çarşamba

Kahvaltı: Tatlı patates, süt, elma, peynir
Öğle: Izgara somon balığı, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz
Akşam: Izgara biftek, taze yeşil sebzeler

Perşembe

Kahvaltı: Vücut geliştirme diyeti, kahvaltıda sebzeli omlet ve süt tüketerek başlar. 
Öğle: Karnıyarık, esmer bulgurdan yapılmış pilav, yeşil yapraklı sebzeler, vücut geliştirme diyeti için gereklidir.
Akşam: Et sote, taze yeşil sebzeler, makarna, 1 adet portakal

Cuma

Kahvaltı: Zeytinyağlı salata, beyaz peynir, yulaf ezmesi
Öğle: Izgara tavuk veya hindi, esmer bulgurdan yapılmış pilav yemek gerekir.
Akşam: Bitter çikolata, ızgara köfte, taze yeşil yapraklı sebzeler 

Cumartesi

Kahvaltı: Omlet ve  süt başlangıç için önemlidir.
Öğle: Tavuklu salata, bulgur pilavı
Akşam: Sebzeli köfte, zeytinyağlı salata ile günlük beslenme son bulur.

Pazar

Kahvaltı: Peynirli yumurta, zeytinyağlı salata
Öğle: Izgara somon balığı, taze yeşil sebzeler, süt
Akşam: Kıymalı makarna, meyve, ızgara tavuk yenir. Böylece vücut geliştirme diyeti haftalık programı sona erer. 
]]>
Vücut Geliştirme Hapları https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-haplari.html Tue, 27 Nov 2018 17:16:11 +0000 Vücut geliştirme hapları, ve protein tozları günümüz sporcularının daha güzel bir vücuda sahip olmak için en çok başvurduğu iki yöntemdir. Vücut geliştirme hapları ve protein tozlarının vücuda sağladığı faydal Vücut geliştirme hapları, ve protein tozları günümüz sporcularının daha güzel bir vücuda sahip olmak için en çok başvurduğu iki yöntemdir. Vücut geliştirme hapları ve protein tozlarının vücuda sağladığı faydaların yanında zararlarının da olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Vücut geliştirme hapları yağ ve protein temellidir. Protein tozları ise protein ve karbonhidrat bileşenleri içerir. Bu haplar daha kısa zamanda daha fazla kilo alıp, daha güzel bir vücut sağlar ama çok kısa sürede gerçekleşen bu değişim vücut dengesini ciddi anlamda bozar.

Vücut geliştirme hapları zararları nelerdir

Vücut geliştirme hapları zararları genelde üç başlıkta incelenir. 

Vücut geliştirme haplarının dolaşım sistemi ve kalbe olan etkileri; vücut kaslarını geliştirmek için kullanılan vücut geliştirme hapları aynı zamanda kalbinde büyümesini sağlar. Çünkü anatomik olarak kalp de de düz kaslar bulunur ve vücut geliştirme hapları kullanan insanların kalp kasları da büyür. Bu olay sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Vücut su ve dolaşım dengesini bozduğu için, vücudun çeşitli yerlerinde ödem oluşabilir.

Vücut geliştirme hapları sinir sistemi üzerine etkileri; sinir sistemi ve dolaşım sitemine etki eden ilaçlar genel olarak doping temelli ilaçlardır. Bu ilaçlar sinir sistemini bozarak ani kalp krizlerine ya da kalıcı beyin hasarlarına yol açabilir. Doping temelli ilaçlar vücutta proteinin fazladan tutulmasını sağlar. Bunun sonucunda vücutta yeni hücreler oluşur. Bu olayın bir kısmı erkek üreme organına zarar verip kısırlığa neden olabilir.

Vücut geliştirme haplarının hücre zarı ve protein metabolizmasına etkileri;hücre zarın yapısını bozar, vücut protein dengesini alt üst eder. Erkek üreme organı olan spermin yapısını bozarak kısırlığa yol açabilir. Cinsel gücü düşürür. Vücuda dışarıdan vücut geliştirme hapları ile hazır hormon vücudu tembelliğe alıştırır ve bir zaman sonra vücut hormon üretmez. Bunun sonucunda vücut hormon dengesi bozulur. Erkeklerde göğüs büyümesine neden olur. Önemli salgılar yapan pankreası felç edebilir. Vücut geliştirme haplarını kullanmaya devam etmek vücudun sistemleri tamamen çöker. İlaç kesilmez ise sonuç ölüme götürür.

Vücut geliştirme hapları yağlar ve protein yapılıdır.vücut geliştirme haplarının zararları faydalarına oranla kat kat fazladır. Sağladığı bu vitamin ve besin takviyesi dışarıdan doğal besinlerle de karşılanabilinir. Bu bize daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sunar. 
]]>
Sağlıklı Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/saglikli-vucut-gelistirme.html Wed, 28 Nov 2018 05:51:59 +0000 Sağlıklı vücut geliştirme, Güzel vücuda sahip olmak için yeterli beslenme ve spor şarttır. Sağlıklı beslenme sadece vücut geliştirmek için değil hayatımızın devamlılığını sağlamak için de önemlidir. Vücut gelişti Sağlıklı vücut geliştirme, Güzel vücuda sahip olmak için yeterli beslenme ve spor şarttır. Sağlıklı beslenme sadece vücut geliştirmek için değil hayatımızın devamlılığını sağlamak için de önemlidir. Vücut geliştirmek kısa sürede olacak bir durum değildir. Bunun için uzun bir zaman kalıcılığını da sağlamaktadır. Ayrıca vücut gelişimi protein uygulamaları yapılır. Ancak bunun ne kadar faydalı olacağını düşünmek lazımdır. Kas kütlesini arttırmak için yoğun diyet ve egzersizler gereklidir. Temel besin maddeleri alınmalıdır.

Sağlıklı vücut geliştirme için önemli püf noktalar

Sağlıklı vücut geliştirmenin en önemli faktörü ise kesinlikle kendine güvenmektir. Öğünler çoğaltılmalı ve bol bol su tüketilmelidir.
 • Sağlığa zararlı gıda maddelerinden uzak durulmalı bu gelişimi yavaşlatır.
 • Sık sık antrenman yapılmalıdır.
 • Ağırlık kaldırılmalıdır.
 • Vitamin ve protein takviyesi yapılmalıdır.
 • Sağlıklı vücut gelişimi için sabır çok önemlidir. Çünkü sağlıklı bir vücut hemen olmayacağı için zamanla olacağından sabredilmeli.
 • Yeteri kadar sıvı takviyesi yapınız.
 • Antrenman ve egzersizlerinizde sürekli aynı hareketleri yapmaktan kaçınınız.
 •  Uyku oldukça önemli yer taşır. Günde en az 7 saat gece uykusu olmalıdır.
 • Antrenman ve egzersizlerinizi kısa ve devamlı olsun.
 • Mutlaka sebze ve meyve tüketiniz.
 • Kahvaltınızı tam ve düzgün yapınız. Fazla yemek gelişime zarar verebilir.
 • Yağ tüketiminde sağlıklı yağlardan yana olunuz. Et yeme alışkanlığınızı artırınız.
]]>
Kadın Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/kadin-vucut-gelistirme.html Wed, 28 Nov 2018 14:36:11 +0000 Kadın vücut geliştirme, kadınların istediği vücut şekline ve tipine ulaşabilmesi için bazı egzersizler vardır. Tabii bu egzersizlerin yanında uygulanması gereken diyet çeşitleri de bulunmaktadır. Spor yaparken özellikle dikka Kadın vücut geliştirme, kadınların istediği vücut şekline ve tipine ulaşabilmesi için bazı egzersizler vardır. Tabii bu egzersizlerin yanında uygulanması gereken diyet çeşitleri de bulunmaktadır. Spor yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken amacından sapmış bir şekilde gereksiz yere size fazla miktarda efor sarf ettirecek hareketleri yapmamanız. Kadın vücut geliştirme programı​ sonucunda iyi bir sonuç isteniyorsa bazı problemleri ortadan kaldırması gerekir. Fakat sporda özellikle fitnesde kadın erkek ayrımının olmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kadın vücut geliştirme sırasında karşılaşılan problemler
 • Vücut algısı ile ilgili problemler: Özellikle sosyal medyanın yönlendirmesi dolayısıyla popüler olan spora değil de vücudumuzun ihtiyacı olan spora yönelmeniz gerekmektedir. Bu yüzden kişi Kendisine doğru bir hedef belirlemeli, hedefi bir sosyal medya fenomeninin vücut şekli olmamalıdır Çünkü bu gerçekçi bir hedef olmaz.
 • Vücut ağırlığı ile ilgili problemler: tartıldığımızda çıkan sonuç spor yaparken kullanacağınız bir parametre değildir. Kadın vücut geliştirme programları oluşturulmadan önce bir kişinin vücut kitle endeksi, yağ oranı, enerji seviyesi, su oranı ve kişinin kuvveti ölçülerek yapılır. Çünkü vücut kitle endeksi aynı çıkan iki kadından biri daha fit ve sağlıklı görünebilirken diğeri böyle görünmeyebilir. Ölçüm cihazlarındaki yüzde üçlük yağ oranı hatası öngörülebilir. Normal yağ oranı aralığı yüzde 15 ile yüzde 25'tir.
 • Diyet problemleri: Belki de karşınıza çıkan en büyük problem budur. Çünkü istenilen görünüme sahip olmadı ki en büyük faktör beslenme şeklidir. Bu yüzden bu konudaki bilgi kirliliği çok fazladır. Ya yağlardan tamamen arındırılmış bir diyet ya da tamamen karbonhidratlardan arındırılmış bir diyet uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez. Diyet konusunda çok katı ve kısıtlı olmanıza gerek yoktur. Önemli olan dengeli, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmenizdir.
 • Spor yaparken karşılaşılan problemler: insanların vücutlarında kontrol edebildikleri dokular kas ve yağ dokusudur. Bu yüzden spor yaparken Kas ve yağ dokularını baz almaya dikkat ediniz. İnsanlar özellikle maksimum kas kütlesi ve minimum yağ kütlesine sahip olmak ister. Böyle bir görünüme sahip olmak için ise ağırlık çalışmak en önemli egzersizlerdendir. Ağırlık kaldırmada ki püf nokta bir önceki antrenmandan daha fazlasını kaldırabilmenizdir. Kas kütleniz bu şekilde artacaktır. Kas kütlesi inşa etme işlemi biraz uzun süren bir süreçtir. Bu yüzden çok çaba harcamanız ve spor konusunda çok disiplinli olmanız gerekmektedir. İnce ve güzel bir görünüme sahip olsanız dahi güçlenmenin için en az 6-12 ay arasında düzenli ve disiplinli spor yapmanız gerekir.
 Kadın Vücut geliştirme ile ilgili tavsiyeler
 • Eğer zayıf ve hatları belirgin olmayan bir vücudunuz var ise yapmanız gereken şey kilo almaya yönelik diyet uygulamak ve ciddi bir şekilde yoğun bir program ile üç dört gün ağırlık çalışmaktır. 
 • Eğer vücudunuz kilolu ve yağlı ise yağ yakacak bir diyet programı uygulamalısınız. Haftada 3-6 gün hem ağırlık hem kardiyo çalışmalısınız. Fakat vücudunuz zayıf ve yağlı ise günlük kalori ihtiyacınız kadar beslenmeli fazlasını tüketmemelisiniz. Ayrıca yoğun bir şekilde üç dört gün boyunca ağırlık çalışmalısınız. Kardiyo çalışmanız zaruri değildir isteğe bağlı haftada bir iki gün yapabilirsiniz. 
 • Kilolu ve kaslı bir yapınız varsa ya yakacak bir diyet uygulamalı ve haftada en az üç veya dört gün kardiyo çalışmalısınız. Zaten kaslı bir yapınız olduğu için ağırlık çalışarak kas kütlesi arttırmaktan kaçınmalısınız.
]]>
Vücut Geliştirme Antrenman Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-antrenman-programi.html Thu, 29 Nov 2018 13:23:32 +0000 Vücut geliştirme antrenman programı fit kalmak ve iyi görünmek isteyen herkesin takip etmesi ve uygulaması gereken programdır. Günümüzde özellikle sosyal medyanın sık kullanılması insanların dış görünüşe eskisinden daha f Vücut geliştirme antrenman programı fit kalmak ve iyi görünmek isteyen herkesin takip etmesi ve uygulaması gereken programdır. Günümüzde özellikle sosyal medyanın sık kullanılması insanların dış görünüşe eskisinden daha fazla ilgi göstermesine neden olmuştur. Fakat vücut geliştirme adına doğru bilinen birçok yanlış ve yanlış bilinen birçok doğru vardır. Vücut geliştirme antrenman programı eğer imkan varsa sertifikalı bir eğitmen tarafından hazırlanmalı ve onun denetimi altında uygulanmalıdır. Aksi takdirde sonu gelmez kas ağrıları ve istenmedik sakatlıklara davetiye çıkarabilirsiniz. 

Vücut geliştirme antrenman programı nasıl olmalıdır
 • Bacak için düz koşu, rampa koşu, çökme- kalkma ile futbol, basketbol gibi oyunlar idealdir. 
 • Kol ve omuz bölgesi için en ideal program ağırlık kaldırma, şınav ve barfiks hareketidir. 
 • Karın ve bel bölgesi için mekik, kardiyo gibi programlar kullanılır.
Tüm vücut için erkek-kadın, yaş, boy ve kilo fark etmeden herkesin yapabileceği şınav, mekik, barfiks, sustalı çakı (1 şınav ardından 1 zıplama), çökme kalkma, komando dansı ile sprint (hız koşusu), düz koşu ve rampa koşusu ideal bir vücut geliştirme antrenman programı dallarıdır. Bu antrenman programları sporcunun kendi boy ve kilo endeksine göre yapıldığı için kas ağrısı ve sakatlanma riski daha azdır. Bu programların farklı sıra ve düzende hızlı ve ara vermeden ortalama 5-10 arasında yapılıp bitirilmesi esasına dayanan freeletics spor aletlerine ihtiyaç duymadan yapılan vücut geliştirme antrenman programıdır. Bu spor için her hafta farklı bir program alınır. İlk haftalarda birer gün aralarla aynı program uygulanır. İlk gün örneğin 7 dakikaya yapılan bir set ikinci programda 7 dakikanın altına düşürülmeye çalışılır. Üçüncü günde ikinci günün de altına düşmeye çalışılır. Amaç hızı arttırıp direnci de düz oranda arttırmaktır. İkinci hafta farklı bir program uygulanır ve aynı metot izlenir.

Vücut geliştirme antrenman programları arasında en yararlı bir diğer spor da yüzme sporudur. Özellikle kol ve bacak için eşi bulunmaz bir spordur ve sağlıklı yaşamak için herkese tavsiye edilir. Ayrıca basketbol, futbol, voleybol, hentbol, paten, bisiklet sürmek gibi oyun, yarış ve yaşam tarzları da vücut geliştirmeye katkı sağlar. Hangi program uygulanırsa uygulansın ek olarak günde 15 dakika ve yarım saat arasında yoga yapmak vücut geliştirme antrenman programından elde ettiğiniz sonuçları arttırılabilir. Yoga hareketleri yer yer açma-germe de içerdiği için esnekliği arttırır. Vücut için yararlı olduğu kadar zihinsel olarak da dinginlik verir.
]]>
Spor Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/spor-vucut-gelistirme.html Thu, 29 Nov 2018 14:44:31 +0000 Spor Vücut Geliştirme: Spor vücut geliştirmenin en önemli hususlarından birisi beslenmedir. Lakin spor aktivitesi yapmaz sadece besin ağırlıklı vücut geliştireceğimizi düşünüyorsak yanılırız. Öncellikle spor yapma Spor Vücut Geliştirme: Spor vücut geliştirmenin en önemli hususlarından birisi beslenmedir. Lakin spor aktivitesi yapmaz sadece besin ağırlıklı vücut geliştireceğimizi düşünüyorsak yanılırız. Öncellikle spor yapmadan önce protein, karbonhidrat ve  lif ağırlıklı beslenilmelidir. Şu husus unutulmamalıdır ki sabır vücut geliştirmede önemli bir yer kaplamaktadır. Her yaşa göre spor rutinleri olduğu için  yaşam koçunuzu veya spor antrenörünüzü dinlemeniz sağlıklı bir şekilde vücut geliştirmenize yardımcı olacaktır. Eğer yemek yemekte sıkıntınız var ise protein tozlarını kullanmanızı tavsiye ederiz lakin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmayan protein tozlarını kullanmayınız.

Nasıl Spor Yapmalıyım: Öncellikle her insanın yaptığı bir şeyi ele alacağız. Her birey günde 1 metre bile olsun yürür. Fakat bunu nasıl kilo yakıcı veya ayak kası yapıcı hale getirebilirim gibi aklınızda birçok soru olacaktır. Öncellikle her yaşın belirli bir koşu ritmi vardır ve bunların yapılacağı uygunluklar var. En önemli hususlardan birisi eşofman giymektir bu sizi sıkmayacak ve spor yapma zevkinizi artıracaktır. Sonraki önemli hususumuz tempolu bir koşu başarmaktır. Normal bir şekilde yürür isek onun  bize bir  faydası olmayacaktır. Spor Vücut geliştirme sırasında herhangi bir yiyecek veya içecek yenilmesi veya içilmesi kesinlikle yasaktır. Spor 30 dakika öncesinde yemek veya içecek yeyip veya içilmesi spor esnasında enerjik olmanızı ve mide kasılmalarını veya ağrılarını ortadan kaldırıp enerjik bir şekilde koşmanıza yardımcı olacaktır. Spor vücut geliştirme öncesinde enerji içeceği tüketilmemelidir. Çünkü enerji içecekleri fiziksel aktivite esnasında kullanılmaz.

Vücut Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyım: Spor vücut geliştirme istiyorsanız kendi bünyenize uygun bir şekilde rutin hazırlayın. Ağırlıkları sırası ile antreman yaparak kaldırınız. Spor sonrasında soğuk duş almanız yırtılmış olan kaslarınızın onarılması için çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Ağırlık rutinine başlamadan önce 20 dk koşu yapmak sizi ısıtacak herhangi bir sağlık sorunu riskini azaltacaktır. Haftada her gün spor rutini uygulamak sağlık sorunlarına yol açabilir. Haftada  3-4 defa ağırlık rutini yapmak vücudunuzun hem şekil almasını hem de kaslarınızın sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacaktır.
]]>
5 Ayda Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/5-ayda-vucut-gelistirme.html Fri, 30 Nov 2018 11:39:24 +0000 5 Ayda Vücut Geliştirme: için en önemli hususlarından biri doğru beslenmedir. Bununla birlikte kişinin düzenli bir şekilde egzersiz yapması gerekir. Kaslarımızın gelişmesi için 2 ay yeterlidir lakin vücut nizamının düzgün b 5 Ayda Vücut Geliştirme: için en önemli hususlarından biri doğru beslenmedir. Bununla birlikte kişinin düzenli bir şekilde egzersiz yapması gerekir. Kaslarımızın gelişmesi için 2 ay yeterlidir lakin vücut nizamının düzgün bir  şekilde oturması için 5 ay gerekir. Kas çalışırken doğru bir şekilde çalışmak önemli diğer unsurlardan  biridir. Yaptığımız egzersizden sonra soğuk bir duş almak yırtılmış kaslarımıza şekil verecektir. Egzersiz başlangıcında 2-3 tane yumurtanın sarısıyla birlikte yemek kaslarınıza güç katacaktır. Haftada en az 4-5 defa çalışarak başlanılmalıdır. Çoğunlukla protein ağırlıklı beslenilmelidir.

Vücut Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Gelişir: Belirtiğimiz besin çeşitlerini antrenmana başlamadan yarım saat önce  yemeniz gerekecektir. Eğer yemek ile ilgili probleminiz var ise protein tozları kullanmanızı öneririz. Lakin sağlık bakanlığı tarafından onaylanan protein tozlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. antrenman başlamadan önce en az 20 dk olacak şekilde koşu bandı kullanılmalıdır. Ağırlık kullanımları ise azdan çoğa doğru olmalıdır. Lakin çok fazladan başlanırsa kas  yırtılmalarına sebep olacaktır. antrenman sırasında enerji içeceği kullanmanızı önermiyoruz çünkü aktivite sırasında enerji içeceğini kullanılması tavsiye edilmez. Her yaşa göre spor yapma tekniği vardır. Bu yüzden 5 ayda vücut geliştirme için koçunuzu dinlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Vücudumu Nasıl Çalıştırmalıyım: 5 ayda spor vücut geliştirmede vücudunuzu 3 gün tam yükte yormanızı tavsiye etmiyoruz. Bol egzersiz yerine düzenli ve rutinlere uyarak ağırlık çalışmak size avantaj sağlayacaktır. Ağırlık çalışırken kaslarınız yırtılacak ve yerine yeni kaslar onarılırken kas  oluşacaktır. Onarımı proteinler sağladığı için protein ağırlıklı yemek yemek gerekecektir. Vücut geliştirmenin ve vücudun şekil bulması için sabır önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden kaslarınızın fazla yorulmaması gerekmektedir. Eğer kaslarınızı fazla yorarsanız kas lifleri yırtılmaya başlayacak ve beraberinde sağlık sorunlarını getirecektir. Bu aktiviteleri kilonuz ve boyunuza göre yapmanızı tavsiye ederiz. Koçunuzun söylediği tavsiyelere kulak asmamanız  sonucunda çok ciddi sağlık sorunları doğurabilir.
]]>
En İyi Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/en-iyi-vucut-gelistirme-programi.html Sat, 01 Dec 2018 10:44:37 +0000 En iyi vücut geliştirme programı, Vücut geliştirme programları ile birlikte vücudumuzun sağlıklı ve güzel bir yapı kazanmasına yardımcı olabiliriz. Ancak vücut geliştirme programları uygulanırken sabırlı olmak gerekmektedi En iyi vücut geliştirme programı, Vücut geliştirme programları ile birlikte vücudumuzun sağlıklı ve güzel bir yapı kazanmasına yardımcı olabiliriz. Ancak vücut geliştirme programları uygulanırken sabırlı olmak gerekmektedir. Sabrın yanı sıra hazırlanmış olan vücut geliştirme programının günlük olarak düzenli ve dengeli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan bu tür programları kısa sürede etkisini gösterecektir. Bunun yanı sıra vücut geliştirmek için sadece program yeteli değildir. Vücudun dinlenmesinde önem vermek gerekmektedir. Uyku düzeninin tam olarak kurulması ve vücudun uyku ihtiyacının tamamen giderilmesi gerekmektedir. Vücut geliştirmek için yapılması gereken en önemli unsurda düzenli beslenmedir. Yapılan programın derecesi ne olursa olsun düzenli ve dengeli beslenme olmaz ise hiç bir program faydalı olmayacaktır.  Bu nedenden dolayı günlük öğünlere  dikkat edilmeli ve tüketilen besinlerin mineral ile vitamin bakımından zengin bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu tür unsurların yanı sıra vücut geliştirme programının faydalı olabilmesi için bireyin kilosuna ve boyuna göre vücut geliştirme programlarının yapılması gerekmektedir. Vücut geliştirmeye yeni başlayan bir bireye ağır programlar yazılmamalıdır. Aksi halde sakatlanmalar söz konusu olabilir. 

En iyi vücut geliştirme programı nasıl olmalıdır

Aşama 1
 • Squat: 2X10
 • Bench press: 2X10
 • Bent- Over Row: 2X10
 • Owerhead press: 2X10
 • Romen deadlifti: 2x10
 • Calf raises: 2X10
Aşama 2

İlk aşamanın bitmesinden sonra  yapılacak olan bu aşama yine aynı program üzerinde devam etmektedir. Ancak ağırlıklarda bir takım artışlar olacaktır. Bu aşamada kaldırılan ağırlıkların üzerine 1- 2 kilo eklenerek hareketler yapılmaya çalışılır. Bu aşamanın da iki hafta çalışılmasından sonra diğer aşamaya geçilmesi gerekmektedir.

Aşama 3
 • Squat: 3X10
 • Bench press: 3X8
 • Bent- Over Row: 3X8
 • Owerhead press: 3X10
 • Romen deadlifti: 3X8
 • Calf raises: 3X10

En iyi vücut geliştirme programı uygulanırken kesinlikle vücuda fazla yüklenmemek gerekmektedir. Vücudun daha iyi gelişebilmesi ve daha sağlıklı olabilmesi için programın Pazartesi- Çarşamba- Cuma veya Salı- Perşembe ve Pazar olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan hareketlerin sayısı tam olarak yapılmalıdır. Kesinlikle hareketler hemen bitsin diye ağırlıkları hızlı bir şekilde kaldırıp indirmemek gerekmektedir. Hızlı bir şekilde yapılan vücut geliştirme hareketleri sadece vücudu yorar. İstenilen sonuçlar elde edilmez. Bu nedenden dolayı ağırlıkların kaldırılırken yavaş bir şekilde kaldırıp aynı şekilde indirmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra spora başlanmadan önce vücudu ısıtmak gerekmektedir. Isınmadan yapılan hareketler vücutta bir takım sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. 
]]>
Vücut Geliştirme Sırları https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-sirlari.html Sat, 01 Dec 2018 19:42:30 +0000 Vücut geliştirme sırları; bu faydalı sporu yaşam biçimi haline getirmemiz, bizim hızlı bir sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Bu şekilde yapıldığı taktirde, spordan kısa bir sürede güzel sonuçlar alınacağı, bu sporu yap Vücut geliştirme sırları; bu faydalı sporu yaşam biçimi haline getirmemiz, bizim hızlı bir sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Bu şekilde yapıldığı taktirde, spordan kısa bir sürede güzel sonuçlar alınacağı, bu sporu yapanlar için moral ve motivasyon düşmesine engel olacağı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Vücut Geliştirme Sırları;
 • Beslenme: Vücut geliştirme sırlarının en önemlisi beslenmeye verilen önemdir. Beslenmeye dikkat etmeyen spor severler de görülen en büyük etki yavaş ilerlemedir. Görülen bu etki kişilerde ister istemez moral ve motivasyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Spor sever bir yıl önceki halini geçebiliyorsa o zaman başarıya ulaşmış sayılmaktadır. Bunun olmasının başlıca nedeni ise beslenmeye verilen önemdir. Kişilerin genetik yapıları farklı olduğu için, kimileri hemen sonuç alırken kimileri onlara kıyasla daha geç sonuçlar almaktadır. 
 • Sabır: Vücut geliştirmenin sırlarından bir diğeri ise sabırdır. Bu nedenle spor sever ne kadar sabırlı olursa başarıya ulaşması o kadar kolay olacaktır. İyi sporcuları diğer sporculardan en başlıca özellik budur. 
 • Suplementler: Vücut geliştirme sırlarının başlıcalarından biride suplementlerdir. Spor yapanlar için önem taşıyan suplementler, bir çok spor sever için vazgeçilmez durumdadır. Çünkü protein ve enerji kaynağı olarak büyük bir depodur. Spora yardımcı konumunda bulunan bu protein tozu, günlük almanız gereken protein ve enerjiye yardımcı olmaktadır. Alamadığınız besin kaynaklarının yerini doldurması anlamına da gelmektedir. 
 • Giderek Artırılan Ağırlıklar: Vücut geliştirme sırlarından bir diğer yöntemi de, giderek artan ağırlıkların kaldırılmasıdır. Vücudunu geliştirmeyi isteyen herkes için gereksinim duyulan ihtiyaç, kaldırılan ağırlığın artması yolundan geçer. Kaslara yüklenilen ağırlık artırımı sonrasında yüklenilen gerilim iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Eğer her gün aynı ağırlık programı uygulanırsa kaslarda herhangi bir gelişme görülmemektedir. Bunun sonucu olarak da gelişme durur ve sonuçlar istediğiniz yönde ilerlemez. 
 • Uyku: Vücut geliştirme sırlarından bir diğer ve en önemli yöntemi de uykudur. Düzenli olarak günde 8 saat uyunması spor sever için gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır.
]]>
Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/yeni-baslayanlar-icin-vucut-gelistirme-programi.html Sun, 02 Dec 2018 14:40:48 +0000 Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı; sağlam bir yapıya sahip olmak ve kasları geliştirmek için yapılması gereken ideal bir programdır. Vücut geliştirme, kalori alımı, ağırlık kaldırma ve bunlarla birlikte Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı; sağlam bir yapıya sahip olmak ve kasları geliştirmek için yapılması gereken ideal bir programdır. Vücut geliştirme, kalori alımı, ağırlık kaldırma ve bunlarla birlikte diğer uygulamaların bir araya getirilerek kasların geliştirilmesine verilen isimdir. Süreklilik isteyen bir spor olan vücut geliştirme, diğer sporlara oranla oldukça sabır ve azim istemektedir. Bu sebeple her şeyden önce sabır ve irade olarak güçlü olmalıdır ve kendini bu yönde hazırlaması gerekir.

Vücut geliştirme sporu oldukça zor olmasının yanında vücudun istenilen şekli alması için aylar, hatta yıllar sürmektedir. Ancak güçlü irade sayesinde yoğun antrenman temposu uygulanmaktadır. Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı için psikolojinin hazır olmasının dışında 3 temel kural daha vardır. Bu kurallar şunlardır; beslenme, uyku ve antrenmandır.

Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı kuralları;

Uyku: Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ilk önce uyku düzenin olması gerekir. Vücudun dinlenmesi ve kasların aminoasitler tarafından kendini yenileyebilmesi ancak düzenli bir uyku sayesinde yapılmaktadır.

Gün içerisinde yoğun bir tempoda çalışan kişiler vücudun yıpranmaması için uyku düzenine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle spor yapanların bu konuya iki kat daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Düzenli bir uyku uyumadığınız zaman vücut enerjisi oldukça düşük olacağı için yapılacak sporun vücudunuza hiç bir yararı olmayacaktır. Çünkü antrenmanlarda vücudunuzun salgılayacağı testosteronlar spor esnasında çok az salgılanacaktır. Bu yüzden yapılan sporun vücudunuza hiç bir getirisi olmayacaktır.

Beslenme Düzeni: Vücuda en çok enerji ve kalori kaybettiren sporlardan biri vücut geliştirme sporudur. Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı, kaybedilen enerji sağlam bir beslenme sonucunda vücuda geri kazanılmalıdır. Bu yüzden vücut geliştirme sporunda beslenme düzeni çok büyük önem istemektedir. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein ve şeker gibi besin değerleri yüksek olan besinler, vücuda gerekli olduğu için alınmalıdır.

Antrenman: Tüm etmenlerin tam olarak birleşmesi ile antrenmanlardan verimli sonuç alınabilmektedir. En son kurallardan biri olan antrenman düzenli olarak yapılmalıdır ve hafif olarak başlanması gerekir. Vücut geliştirme sporunda antrenmanlar oldukça zorlu olmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan antrenman programları sonucunda zamanla kişi istediği vücut yapısına kavuşacaktır. Antrenman programının hazırlanmasının yanı sıra bu programın kişi tarafından düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir.

Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı nasıl olmalıdır;

Yeni başlayanlar kesinlikle vücutlarını çok fazla zorlamamalı ve yormamalıdır. Egzersiz programları bir gün antrenman yapıp, bir gün dinlenme şeklinde olmalıdır. Program günleri; pazartesi, çarşamba ve cuma şeklinde olmalıdır veya salı, perşembe ve cumartesi şeklinde olmalıdır. Antrenman programı ise hafif ağırlıklarla başlanılan programlar olmalıdır. Her hareket için 3 set ve 12 tekrar şeklinde olmalıdır. Fakat bu egzersizler için mutlaka 20 dakikalık ısınma hareketleri yapılması gerekir.

20 dakika koşu bandı, leg curl, leg extension, chest press, sholder press, bicepps curl, crunch, one arm dumbell triceps extension, lat pull down. Hareketlerin hepsi 3 set, 12 tekrar yapılması gerekiyor.
]]>
Dambılla Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/dambilla-vucut-gelistirme.html Mon, 03 Dec 2018 11:22:58 +0000 Dambılla Vücut Geliştirme, Gerek erkek olsun gerekse bayanlarda dış görünüş insan ilişkilerinde oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple istemiş olduğunuz vücut yapısı için ilk olarak zihinde istemeye başlamanız gerek Dambılla Vücut Geliştirme, Gerek erkek olsun gerekse bayanlarda dış görünüş insan ilişkilerinde oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple istemiş olduğunuz vücut yapısı için ilk olarak zihinde istemeye başlamanız gerekmektedir. Dambılla vücut geliştirme yöntemleri ile istenilen vücuda son derece hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz. Dambılla vücut geliştirmek için öncelikli olarak kararlı ve sabırlı olarak hareketlere başlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra beslenme düzeyine de dikkat etmeli ve bol miktarda protein almalısınız. Böylece vücut şekillenmeye başlayarak kaslar daha şişkin hal alıp, dik bir vücuda sahip olacaksınız. 

Dambılla vücut geliştirme esnasında dikkat edilecek birkaç husus bulunmaktadır. Dambıl hareketlerini yanış yapmama gayret ediniz. Dambıl hareketleri esnasında bel gücü yerine kas gücü almaya çalışınız. Aksi halde bel ağrılarına sebebiyet verebilir. Ayrıca vücudunuzun hızlı şekil almasını istiyorsanız hareketleri düzenli olarak setler halinde uygulamalısınız. Kaldıracağınız dambıl ağırlıklarını vücut ağırlığınıza uygun olarak seçmeli, vücut ağırlığınızdan fazla olan dambılları kullanmayınız. 

Dambılla Vücut Geliştirme Nasıl Olur
 • Dambıl Press: Ayaklarınız yere değecek biçimde sehpanın üzerine uzanınız. Kolları düz tutarak dambılları kaldırınız. Daha sonra nefes alıp dirseklerinizi büküp, her iki dambılı göğsünüze doğru indiriniz. Ardından dambılları kaldırırken nefesinizi yavaş yavaş veriniz. Dambıl press çalışmasını günde 3 set olarak, 12 kez tekrarlayınız.
 • Dambılla Bilek Çalışmaları: Bu egzersiz oturarak yapılan bit türdür. Bilek çalışması için dizleri biraz kalçadan yüksekte kalacak şekilde oturunuz. Ardından dambılları elinize alınız. Kollarınızı, avuçlarınız aşağıya bakacak biçimde ve bilekler dizin üzerinden sarkacak biçimde bacakların üzerine koyunuz. Her iki dambılı da bilekleri kıracak şekilde aşağı yukarıya doğru hareket ettiriniz. Bu dambılla vücut geliştirme hareketi, bileklerin kalınlaşmasını sağlayacaktır. Bu çalışmayı günde 3 set olmak üzere, 8 kez tekrarlayınız. 
 • Dambıl İle Ön Kol Geliştirme Çalışmaları (Biceps): Bu egzersizi yapmak için ayakta bulunmanız gerekmektedir. Her ki halteri omuz hizasına alarak, avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde tutunuz. Ardından elinizdeki her iki dambılı dirsekleri kırarak, dik bir biçimde aşağı ve yukarıya doğru hareket ettiriniz. Fakat burada kullanacağınız dambıl ağırlıklarının bu egzersizi yapamaya engel olacak kadar ağır olmamalı. Ön kol geliştirme çalışmasını günde 3 set olarak, 10 kez tekrar ediniz. Eğer vücudunuzun yağ oranı yüksekse, dinlenme süresini üç dakika tutmalısınız. Vücut yağ oranınız düşük ise, set aralarında 30 saniye, dinlenme sürelerinde ise bir dakika kadar ekleme ideal olacaktır. 
 • Dambıl İle Göğüs Çalışmaları: Bir sandalyeye oturarak bu egzersizi yapmak mümkündür. Omuzlara yakın olacak şekilde, her iki elinize de vücudunuzun ağırlığından az dambıl alarak, avuç içleriniz birbirine dönük olacak biçimde tutunuz. Dirsekleri eğerek dambılları yukarı ve aşağıya doğru hareket ettiriniz. Bu hareketin aynısını birde ayakta uygulayınız. Dambılla göğüs geliştirme egzersizlerini günde 3 set şeklinde 10 ya da 12 kez tekrarlayınız.
]]>
Vücut Geliştirme Beslenme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-beslenme.html Mon, 03 Dec 2018 21:19:10 +0000 Vücut geliştirme beslenme, şekli düzenli ve kaliteli olmak durumundadır. Vücut geliştirmenin dikkat edilmesi gereken en önemli noktası beslenmedir. İyi bir beslenme olmadan vücut geliştirmenin olması imkansızdır. D Vücut geliştirme beslenme, şekli düzenli ve kaliteli olmak durumundadır. Vücut geliştirmenin dikkat edilmesi gereken en önemli noktası beslenmedir. İyi bir beslenme olmadan vücut geliştirmenin olması imkansızdır. Düzensiz beslenme vücut geliştirme sonunda oluşan kasların gevşek olmasına, sarkmasına neden olmaktadır. Vücut geliştirme beslenme, iyi bir beslenme programı uygulayarak vücudun ihtiyacı olan kalori, protein ve karbon hidrat besin değerlerini ihtiyacı olan kadar almaya özen göstermek gerekmektedir. Sağlıklı vücut geliştirme sağlıklı beslenme ile olur. 

Vücut geliştirme beslenme kalori, vücut geliştirme çalışmalarında vücutta yeni kas dokuları oluştura bilmek için vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kalori ile tamamlamaktadır. Vücudumuzda bulunan organların tümünün hareket etmesini kalori yani enerji ile olmaktadır. Bu nedenle kalori vücudumuzun gelişmesi için oldukça önemlidir. İnsanların kalori ihtiyaçları kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve vücut yapısına göre değişmektedir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişi kendi vücut yapısının günlü, kalori ihtiyacının hesaplayarak hareket edebilir. 

Vücut geliştirme beslenme protein, kasların oluşa bilmesi ve sağlıklı bir yaşamın koşulu protein tüketmektir. Bu nedenle tüketilmesi gereken proteinlerden en sağlıklı olan proteinlerin tüketilmesine dikkat edilmeli. Vücudun güçlü ve gelişimini sağlayan proteinler tüketilerek güçlü ve dayanıklı bir vücut yapısı oluşturulur. Vücut geliştirme çalışması yapan kişiler yeterli protein almadıklarını düşündüklerinde protein tozu kullanarak ihtiyaçlarını gidere bilirler. Tüketilmesi gereken proteinler şunlardır.

 • Yumurta, vücut gelişimine en etkili protein içeren ürünlerdendir. Yumurtanın omega 3 le zenginleştirilmiş olan yumurta tüketilmeli.
 • Balık, tüketiminde uskumru, mezgit, hamsi, somon, palamut, gibi protein içeren balıkların tüketimine uyulması gerekmektedir. 
 • Et, işlenmiş olan et türü gıdaların dışında kalan kırmızı ve beyaz etlerin tüketimi yapılmalıdır.  
 • Süt ve süt ürünleri, olarak peynir çeşitleri, yoğurt, süt, kefir tüketilmesi gereken süt ürünleridir. 

Vücut geliştirme beslenme karbonhidratlar, vücuda enerji sağlamaktadırlar. Vücut enerjiyi karbonhidratlardan almaktadır. Vücut geliştirmede olması gereken hareketlerin yapılması, ağırlıkların kaldırılması karbon hidratların tüketimi ile gerçekleşmektedir. Sağlıklı karbonhidrat tüketimine özen gösterilmeli. Sağlıklı karbonhidrat besinleri şunlardır.

 • Tahıl ürünleri, yulaf, bulgur, mercimek, makarna olarak tüketilmeli.
 • Tatlı patates, sağlıklı karbon hidrat içermektedir. Tatlı patates tüketimi mutlaka yapılmalı. 
 • Kuru yemişler, badem, antepfıstığı, ceviz, fındık, gibi kuru yemişler tüketilmelidir.
 • Baklagiller, fasulye, bakla, bezelye, barbunya, börülce, mercimek, nohut, pirinç tüketilmelidir.
 • Sebze, yeşil olarak bilinen domates, ıspanak, marul, biber gibi birçok sebze tüketimi yapılmalı.
 • Meyve, olarak elma, portakal, limon, mandalina, armut, çilek gibi meyveler tüketilmeli.
 • Bitter çikolata, sınırlı miktarda ihtiyaç kadar tüketilmeli.

Vücut geliştirme beslenme yağlar, özellikle omega 3 yağı vücuda faydası oldukça fazladır. Vücudun gelişimi için yağ tüketimine ihtiyaç vardır. Yağ vücudun enerji kaynağıdır. Tüketilmesi gereken sağlıklı yağlar şunlardır.

 • Yağlı balıklar, somon, alabalık, palamut, uskumru ve mezgit olarak sayabiliriz. 
 • Kuruyemişler, badem, antepfıstığı, ceviz ve fındık olarak tüketilmeli.
 • Zeytinyağı, bilinen en sağlıklı yağdır. Zeytinyağının organik olanını bulup has zeytinyağı olanının tüketimine özen gösterilmeli. 
 • Hindistan cevizi yağı, Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-programi.html Mon, 03 Dec 2018 22:24:29 +0000 Vücut Geliştirme Programı, sağlıklı bir yaşam için her insanın mutlaka düzenli olarak spor yapması gerekmektedir. Vücut geliştirme sporu özellikle daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yollarından bir tanesidir Vücut Geliştirme Programı, sağlıklı bir yaşam için her insanın mutlaka düzenli olarak spor yapması gerekmektedir. Vücut geliştirme sporu özellikle daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yollarından bir tanesidir. Çoğunlukla vücuttaki kasların kuvvetlendirilmesi ve şişirilmesi ve fit vücuda sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Pek çok erkek daha fit görünmek için vücut geliştirme sporu ile uğraşmaktadır. Özellikle erkekler tarafından tercih edilen bu spor, hem kasların güçlenmesine hem de kuvvetlenmesine oldukça faydalıdır. Bu saydıklarımız vücut geliştirmek için önemlidir, ancak kişinin psikolojisinin hazırlanması ve azimli olması en etkili iki etmendir. Eğer biraz kollarım şişsin, karın kaslarım ortaya çıksın diye, vücut geliştirme sporuna başlarsanız kısa zaman içinde bırakırsınız. Bütün spor dallarında olduğu gibi bu spor da sabır, emek, istek ve azim isteyen ve hayat boyunca devam ettiren spor dalıdır. 

  Vücut geliştirme programı için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir.  Bu uygulanırken kişinin motivasyonunun yüksek olması ve kendini iyi hissetmesi için uyku çok önemlidir. Eğer uyku ve motivasyona özen gösterilmezse, yapılan egzersiz hareketlerinin hiç bir etkisi yoktur. Motivasyon arttığı zaman kişi sağlam kafa ile daha istekli bir şekilde spor yapmasına yardımcı olur.  Beslenme, vücut geliştirme programının altın anahtarıdır. Çünkü bu sporun egzersizler %30, beslenme %70 öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple beslenmek oldukça çok önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ ve şeker miktarı yüksek besin maddeleri tüketilmelidir. Vücut geliştirme programı başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekmektedir. Eğer ısınma hareketi yapmazsanız sakatlıkların önüne kesinlikle geçemezsiniz. 

  Vücut Geliştirme Programı 

  Göğüs Kası Geliştirme Hareketleri
  • Bench Press, vücut geliştirme programı yapılan egzersiz göğüs bölgesini tekli şekilde çalıştıran hareketlerden bir tanesidir. 
  • Incline Press, üst göğüs bölgesinin etki şekilde çalıştırarak göğüs kasının gelişmesine yardımcı olur. Vücut geliştirme programının ilk sırasında yer alan bench press gibi göğüs kısmını yukarıdan aşağıya güçlenerek estetik yapıya kavuşmasını sağlar. 
  • Dumbble Fly, göğüs bölgesindeki kasların sıkılaşarak belirginleşmesine yardımcı olan vücut geliştirme programı hareketidir.
  • Pectoral, bu egzersiz hareketini makine kullanarak göğüs sıkılaştırma hareketidir. Daha önceki göğüs geliştirme hareketleri ile bağlantılı olarak birbirini tamamlayan nitelikteki harekettir. 
  Omuz Kası Geliştirme Programı
  • Dumbblle Omuz Press, vücut geliştirme programı ilk sırada yer alan bu hareket özellikle omuzların genişlemesinde en etkili sağlam harekettir. Hareketi uygularken sırt kısmı dik 90 derecelik açıya ayarlanmalıdır. Ağırlıkları kaldırma sırasında avuç içleri karşı kısma bakmalıdır. 
  • Lateral Raises, genellikle dumbblee side lateral ismi ile bilinmektedir. Omuz kaslarının genişleyerek daha belirginleşmesinde etkili omuz hareketlerinden birisidir. Bu hareketi uygularken dirseklerin düz olmasına gerek yok az bükebilirsiniz. Fakat bükme işleminde çok aşırıya kaçılmamalıdır, çünkü bu hareketin hiç etkisi olmaz. 
  • Front Plank Raises, ön taraftaki omuz bölgesini çalıştıran egzersiz hareketidir. Vücut geliştirme programında bu hareket sayesinde omzun ön kısmının belirginleşerek daha estetik görünüme kavuşmasına yardımcı olur. 
  Ara Kol Kaslarını Çalıştırma Programı
  • Alna Triceps, arka kol kaslarının geliştirilmesinde etkili olan egzersiz hareketidir. Hem ön kol hem de arka kol kasları beraber geliştiği zaman vücudunuz daha estetik bir görünüme kavuşur.
  • Push Down, arka kol kaslarının etkili şekilde çalışmasına yardımcı olan diğer harekettir. Hareket sırasında arka kol (triceps) ka]]> Vücut Geliştirme Teknikleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-teknikleri.html Tue, 04 Dec 2018 15:25:30 +0000 Vücut Geliştirme Teknikleri: Vücudun gelişmesi bireyin vücudunu inşa etmesi ile mümkündür. Vücut geliştirme sanatı ancak geliştirme teknikleri ile mümkündür. Lakin bu geliştirme teknikleri bireyler arasındaki metabo
   Vücut Geliştirme Teknikleri: Vücudun gelişmesi bireyin vücudunu inşa etmesi ile mümkündür. Vücut geliştirme sanatı ancak geliştirme teknikleri ile mümkündür. Lakin bu geliştirme teknikleri bireyler arasındaki metabolizma farklılıklarından dolayı kimi bireye hemen etki gösterirken  kimi bireyler için bu metabolizmik bir hastalıktır. Bunun için spor yapmaya başladığınız günden itibaren doğru bir spor salonu ile anlaşarak size uygun vücut geliştirme tekniklerini bulmak durumundasınız. Çünkü vücut yapınıza göre doğru tekniği seçmek ve bu doğru tekniği doğru bir şekilde uygulamak zorundasınız. Bu durum hem sağlığınız açısından hem de hızlı bir şekilde kas kütlesine sahip olabilmek açısından çok önemli olacaktır.

  Vücut geliştirme teknikleri: Antrenmanlarınızı spor salonunuzun size özel vermiş olduğu spor programına uyarak yoğun ve sistemli bir şekilde çalışmaya özen göstermelisiniz. Antrenman sırasında setlerinizi spor salonundaki hocalarınızdan sizin kilo ve yaşınıza uygun bir program çıkardıktan sonra eksiksiz bir şekilde uyup setleriniz arasındaki dinlenme sıklığınızı da maksimum 1-2 dakikayı geçirmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Kendinizi çok fazla zorlayacak ağır yük kaldırarak size ve sağlığınıza zarar vermek yerine hafif ve set sayınızı arttırabileceğiniz ağırlıkları tercih etmeniz gerekmektedir. Vücut geliştirme teknikleri ile bunu yapmış olduğunuz sürece daha fazla verim alacaksınız çünkü vücudunuzdaki homojenlerin daha fazla salgılanmasına sebep olacaktır. Bir antrenman sonrasında ise kesinlikle 24-48 saat vücudunuzu dinlendirmeli ve  devamında zamanın da çok fazla geçmesine izin vermeden antrenmanlarınıza devam edin. 

  Vücut geliştirme teknik ve aşamaları : İlk olarak setlerden bahsetmiştik. Bu setlerin aslı tekrarlanan efor tekniğidir.Bu tekniğin özü çok düşük veya çok yüksek ağırlıklarla çalışmak değil size uygun rahat bir şekilde kaldırabileceğiniz ve birazda hafif ağırlıkları tercih ederek 8-12 defa tekrar etmenizdir. Bu setlerinizin 3-5 defa tekrarı sonucunda oluşan kombinasyon tekniğidir. arasında Sporcular arasında en  çok kullanılan vücut geliştirme tekniğidir. Bunlar yapıldıktan sonra sporcuların kullanmış olduğu bir başka teknik ise maksimum ağırlıkla maksimum efor tekniğidir. 3 tekrar kullanarak 2 hafta boyunca süren ve maksimum ağırlıkla hareketlerinizi değiştirmeden yapılan bir tekniktir. Bir diğer efor tekniği ise dinamik adını verdiğimiz tekniktir. dinamik eforda asıl olan ağırlıklarınızı sabit tutup setlerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde tamamlamaktır. Hızlı bir şekilde uygulanan 8-10 arasında 3-5 tekrar kas hacminin artmasında çok etkili olacaktır.
  ]]>
  Vücut Geliştirme Aletleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-aletleri.html Wed, 05 Dec 2018 10:58:22 +0000 Vücut Geliştirme Aletleri, hem kas yapmanız hem de sağlığınızı korumanız ve zinde kalmanız için size yardımcı olan aletlerdir. Bu aletleri yanlış kullanmanız halinde kötü bir arkadaş seçmiş gibi olursunuz ve size yaşata Vücut Geliştirme Aletleri, hem kas yapmanız hem de sağlığınızı korumanız ve zinde kalmanız için size yardımcı olan aletlerdir. Bu aletleri yanlış kullanmanız halinde kötü bir arkadaş seçmiş gibi olursunuz ve size yaşatacağı olumsuzlar kaçınılmaz olur. Satın alacağınız vücut geliştirme aletlerinin vücuttaki hangi bölgeyi çalıştırdığını bilmeniz doğru bir seçim yapmanız için size yardımcı olacaktır. Vücut geliştirmede kullanılan aletler serbest ağırlık ve makineler şeklinde 2 temel gruba ayrılır. Bu iki kategori kendi içerisinde, farklı makine ve tür modelleri barındırır.

  Serbest ağırlıklar 

  Dambıllar: Kol kaslarını geliştirmeye yardımcı olurlar.
  Çubuklar:  Arka kol, pazu ve kol kaslarını çalıştırır.
  Arka kol halteri: Daha çok arka kolları geliştirmek için kullanılır ancak diğer çalışmalarda bu aleti kullanabilirsiniz.
  Aşırı açma sehpası: Kalça kasları, diz arkası ve alt sırtı çalıştırıp geliştirmeye yardımcı olur.
  Pazu sehpası: Pazuların gelişmesi için kullanılmaktadır.
  Kol şişiren: Koldan destek aldığı için diğer kaslarla bağı keser ve sadece pazuların gelişmesine yardımcı olur
  Karın kası sehpası: Karındaki kasları çalıştırmaya yarar.
  Denge topu: Pek çok farklı hareketi bu top üzerinde de yapabilirsiniz.
  Barfiks çubukları: Önkol ve sırt çalışmalarında kullanılır.
  Dal çık istasyonu (çubukları): Omuz kasları ve arka kol kaslarını geliştirir.

  Makineler

  Bacak uzatma makinesi: Diz eklemlerinin ısınmasına ve bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olur
  Bacak bükme makinesi: Diz arkası egzersizleri için kullanılır
  Bacak itiş makinesi: Alt sırt ve dizler üzerinde daha az yük baskısı uyguladığı için daha çok tercih edilmelidir. Bacak egzersizi için kullanılır
  Baldır makinesi: Ayakta ve oturarak çalışılan 2 türü vardır. Alt baldır için oturarak, üst baldır için ayakta olan modelini tercih etmeliyiz.
  Ağırlık omuzda çökme makinesi: Uyluğun dış kısmını geliştirir.
  Bacak birleştirme ve ayırma makinesi: İç ve dış uyluğun çalışmasına ile gelişmesine yardımcı olur.
  Göğüs sıkıştırma makinesi: Göğüs kaslarını diğer kaslardan bağımsız bir şekilde çalıştırıp geliştirmeye yardımcı olur.
  Makaralar ve kablolar: Bu kabloları farklı şekillerde kullanarak farklı bölgelerdeki kasları çalıştırmaya yarar.
  ]]>
  Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/orta-seviye-vucut-gelistirme-programi.html Thu, 06 Dec 2018 05:13:48 +0000 Orta seviyede vücut geliştirme programı, Bu program sayesinde kas yoğunluğunu artırarak bir çok sağlık sorunlarından da korunmuş olursunuz. İnsülin direncini düzenler, şeker hastalığından korur. Kemik yoğunluğunu artırara Orta seviyede vücut geliştirme programı, Bu program sayesinde kas yoğunluğunu artırarak bir çok sağlık sorunlarından da korunmuş olursunuz. İnsülin direncini düzenler, şeker hastalığından korur. Kemik yoğunluğunu artırarak, kemik erimelerinin önüne geçer ve kas kayıplarını azaltır.  Orta seviyede vücut geliştirme programı ile hayal edilen vücut kaslarına ulaşmak için,  düzenli şekilde programa 3 ay devam edilmelidir. Bütün bu programları uygulamadan önce muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız.

  Orta seviyede vücut geliştirme programı

  1. gün göğüs kası ve kol kasları, hareket 12 tekrar 3 set şeklinde yapılır. set aralarında 45 sn beklenerek kaslar dinlendirilir.  bunu için bir çift danbıla sahip olmalısınız. Kol kasları ön kol kası ve arka kol kasları olmak üzere iki bölümdedir. Bu hareket ilk gün ön kol kasına yönelik olmalıdır. Dambıllar, avuç içine alınarak avuç içleri yukarı bakacak şekilde dambılı kavrayarak tutulmalıdır. Hareket yapılırken sırt dik olmalı, kambur çıkarılmadan yapılmalıdır. Ayrıca omuzlar birleştirilip dirsekler yanlarda kapalı olmalıdır. Hareketler yapılırken nefes oldukça önemlidir. Dambılları kaldırırken nefes alıp, indirirken verilir.

  2.gün bacak kasları, hareket 12 tekrar 3 set şeklinde yapılır. set aralarında 45 sn beklenerek kaslar dinlendirilir. Bunun için fovet lance work, yani olduğunuz yerde bir sağ, birde sol ayakla ileri doğru adımlama yaptıktan sonra tekrar eski pozisyona gelerek yapılan bir bacak kası hareketidir. bu hareket yapılırken, adım atılan ayaktaki diz kapağı bükülürken, parmak ucu hizasını geçmemelidir. Ayrıca hareket ileri doğru değil, aşağıya doğru yapılarak olmalıdır
   
  3. gün omuz kasları, Omuz kasları önemli kaslardır. Omuz kaslarında ön, yan, arka ve üst çatı kaslarını çalıştıran hareketler yapılarak geliştirilir.  Bu kasların ayrı ayrı her birini çalıştırırken 3 set 12 tekrar yaparsanız o bölgedeki 4 kası da çalıştırmış olursunuz. 
  • Ön omuzlar için hareketler, bir çift 2 kiloluk dambıllar avuçlara alınır, ayaklar omuz genişliği kadar açılıp hafif kırılır. Dambıllar omuz genişliğinde ve baş hizasında bilekler karşıya bakacak şekilde tutulup, yukarı itilerek eski yerine çekilir.
  • Yan omuz için, yine elde bambıllar avuç içleri yere bakacak şekilde, kolları yana yere paralel şekilde kaldırıp indirerek yapılır. Bu hareket yapılırken dirsek hafif öne doğru kırık olursa yan omuzlar daha fazla çalışır.
  • Arka omuz kası için, yavaşça öne eğilip dambılları önde, kollar düz, yere doğru, dirsekler yine biraz kırık şekilde yanlara doğru açıp kapatıyoruz.
  • Çatı yada trapez kasları için, ağırlıklar yanlarda tutulup omuzlar yukarı kaldırılıp bırakılır.
  4. gün arka kol kaslarını, hareket 12 tekrar 3 set yapılmalıdır set aralarında yine 45 sn dinlenme molaları olmalıdır. Bunun için ise herhangi bir yükselti, bu sandalye, sehpa veya koltuk olabilir. Sandalyeye oturup avuçlarımız kalçaya yakın şekilde, sandalyeyi tutarak vücudumuzu aşağıya bırakıp tekrar sandalyeye oturur pozisyona gelerek yapılır. Hareket yapılırken dirsekler arkaya doğru olmalıdır. Yukarı kalkarken ayaklardan değil, kollardan yardım alarak çıkılmalıdır. 
  Düzenli çalışma sayesinde kısa sürede orta seviyede vücut geliştirme programı sayesinde harika bir görünüşe sahip olursunuz. 
  ]]>
  Vücut Geliştirme Beslenme Programı https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-beslenme-programi.html Thu, 06 Dec 2018 05:33:59 +0000 Vücut geliştirme beslenme programı, vücut geliştirme çalışmasının yapılabilmesi için uyulması gereken kuraldır. Vücut geliştirme sağlıklı ve düzenli belli bir program dahilinde yapıldığınd Vücut geliştirme beslenme programı, vücut geliştirme çalışmasının yapılabilmesi için uyulması gereken kuraldır. Vücut geliştirme sağlıklı ve düzenli belli bir program dahilinde yapıldığında kasların gelişmesi ile vücut geliştirilmiş olmaktadır. Vücut geliştirme beslenme programı, dahilinde sağlıklı beslenme uygulaması ile tüketilen bol kalori içerikli besinler, protein içerikli besinler karbon hidratlar ve sağlıklı yağlar tüketilerek sağlıklı ve istenilen gelişmiş kaslı vücuda sahip olunur. Kalori, vücuttaki kas dokularının gelişmesine katkı sağlar. Organların vücutta hareket kabiliyetleri alınan kalori miktarı oluşmaktadır. Kalorinin gelişmesi kalori eksik olduğunda imkansızdır. Kişi kendi vücut yapısının özelliklerine göre kalori ihtiyacını belirleyerek alır. Vücut geliştirme beslenme programı, içerisinde dikkat edilmesi gereken proteinli gıdaların tüketimidir. Protein kasların oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sağlıklı protein tüketimi önemlidir. Vücut geliştirmekle uğraşan kişiler eksik protein aldıklarını düşündüklerinde satılmakta olan protein tozu kullana bilirler.

  Vücut geliştirme beslenme programı önemi, içerisinde sağlıklı karbonhidratlı besinlerin tüketimi gelmektedir. Karbonhidrat vücuda enerji vermektedir. Vücudun fiziksel hareketleri ve vücut çalıştırma sırasında kaldırılan ağırlıklar enerji olmadan olmaz. Vücudun gelişebilmesi için gerekli olan enerji sağlıklı karbonhidratlarla alınmaktadır. Vücudun güçlü ve enerjik olabilmesi için karbonhidratlar kadar omega 3 içeren yağlara oldukça fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Sağlıklı yağların tüketimi mutlaka yapılmalıdır yağlar vücudun enerjik olması, dayanıklılık açısında olmalıdır. Belirtilen özelliklere sahip sağlıklı gıdaların vücut gelişimi için tüketiminin günlük beslenme programını anlatacağım. Antrenmanlar sonrasında vücut geliştirmesi yapan kişilerin mutlaka meyve suyu tüketmesi gerekmektedir. Vücut geliştirme beslenme programı, uygulaması içerisinde gıdalarda bulunan kalori miktarını, protein, yağ ve karbonhidrat değerlerini kalori cetveli kullanarak öğrenip çıkan ölçülere göre kalori tüketimi tespitiniz yapılabilir. 

  Vücut Geliştirme Beslenme Programı Günlük:

  Sabah Kahvaltısı: 2 adet yumurta, tuzsuz beyaz peynir veya tuzsuz lor peyniri, 3 dilim esmer ekmek, bir adet küçük domates, bir bardak süt ve bir yemek kaşığı fıstık ezmesi veya bal tüketimi yaparak vücut geliştirme sağlıklı beslenmenin kahvaltısı yapılmış olmaktadır. 

  Ara Öğün: Elma, muz, portakal gibi meyve türlerinden 2 adet tüketilmesi gerekmektedir.

  Öğle Yemeği: Bir porsiyon ızgara et veya tavuk tüketimi yapılır ancak tavuk derisi olmaması gerekmektedir. Zeytinyağlı limonlu yeşil salata veya haşlanmış brokoli ve brüksel lahanası, kepekli makarna veya bulgur pilavı şeklinde öğlen yemeği tamamlanmış olmaktadır.

  Ara Öğün: bir miktar badem ve fındık tüketerek ara öğünde gerekli besin değerleri alınmış olmaktadır.

  Akşam Yemeği: Bir porsiyon ızgara et, tavuk göğsü veya balık olarak seçim yapılabilir, bir porsiyon baklagillerden mercimek, kuru fasulye veya nohut şeklinde seçim yapılabilir, yağsız ton balığı, kepekli makarna, çiğ yenen maydanoz olarak akşam yemeği vücut geliştirme için özenle tüketilir.   

  Ara Öğün: Yatmadan bir saat önce küçük boy yoğurt, az miktarda ceviz, az miktarda kuru kayısı ve kuru üzüm tüketilerek vücut geliştirmek için hazırlanan program dahilinde beslenme yapılmış olmaktadır. 

  ]]>
  Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri https://www.vucutgelistirme.gen.tr/aletsiz-vucut-gelistirme-hareketleri.html Fri, 07 Dec 2018 00:09:37 +0000 Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri, Vücut geliştirme çeşitli sporlar yaparak vücudu istenilen şekle sokmaktır. Aletli vücut geliştirme olduğu gibi aletsiz de vücut geliştirme olabilir. İlk aşamada biraz zor ve yorucu gelebi Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri, Vücut geliştirme çeşitli sporlar yaparak vücudu istenilen şekle sokmaktır. Aletli vücut geliştirme olduğu gibi aletsiz de vücut geliştirme olabilir. İlk aşamada biraz zor ve yorucu gelebilir, ama zamanla alışıp devam edildiğinde ortaya mükemmel bir sonuç çıkmaktadır. Spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evde yapılabilen hareketler ile vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Vücut Geliştirme, ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların harmanlansması ile kas telciklerinin geliştirilmesi işidir. 

  Vücut Geliştirme Faydaları
  • Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur. 
  • Kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Vücudun dayanıklılık kapasitesini arttırır.
  • Gelişme çağında yapılırsa boy uzamasına yardımcı olur.
  • Duruş bozukluklarının giderilmesini sağlar. 
  • Disiplin, hırs, kendine güven gibi özellikler kazandırır. 
  Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir
  • Şınav, vücut geliştirmek için olmazsa olmaz bir harekettir. Vücut yüzü koyun olacak şekilde eller yere konur ve ayaklar geriye doğru atılır. Ayaklar parmak uçları ile ellerden destek alınır, fakat kollar kırılır. Vücut yere doğru itilir ve daha sonra yukarı kaldırılır. Göğüs, ön omuz, arka kol ve karın kaslarını çalıştıran bir harekettir.  
  • Squat, sırt bölgesi tamamen dik olacak şekilde ve kolları öne uzatıp çömelip kalkmaktır. 
  • Pistol squat, ayağın biri dizlerden kırılır ve yere doğru eğilinir. Diğer ayak ise zemine paralel düz vaziyettedir. Eller ise yere paralel ve dizlerden bükük değildir. Bükülen ayak ile eğilip kalkılır. Bu harekete ilk başlandığını zaman denge kurmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Fakat zamanla alışılmaktadır. 
  • Bulgar split squat, bacaklar için ideal bir harekettir. Ağırlık olmadığı için tek bacakla çalışmak bile yeterince zor olacaktır.
  • Barfiks, bu harekette en çok bilinen ve yapılan bir harekettir. Bir bar yardımı ile yapılan bir harekettir. Bu harekette avuç içi yüze bakacak vaziyettedir. Bar ellerle tutulur ve vücut yukarı kaldırılır. Çene bar üzerine gelene kadar vücut yukarı çekilir. 
  • Mekik, sırt üstü yatılır ve ayaklar birleştirilir. Eller ya ensede ya da göğüsle birleşir. Ardından doğrulup tekrar yatmak hareketinin belli bir sayıda yapılmasıdır. 
  • Yüzme, havuzda veya denizde yüzmek vücut geliştirme için yapılabilecek hareketler arasındadır. 
  • Dips ve rowing, karşılıklı iki sandalyede birinde ayaklar birinde eller olur. Arada kalan boşlukta sırt üstü kalacak şekilde aşağı doğru inip yukarı kalkmayı oluşturan harekettir. 
  ]]>
  Vücut Geliştirme Programı Yeni Başlayanlar İçin https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-programi-yeni-baslayanlar-icin.html Fri, 07 Dec 2018 07:24:25 +0000 Vücut Geliştirme Programına Yeni başlayanlar İçin: eğer vücut geliştirmek istiyorsa bizim ve koçunun uyguladığı tavsiyelere uyması gerekmektedir. vücut geliştirme programına yeni başlayanlar için
  Vücut Geliştirme Programına Yeni başlayanlar İçin: eğer vücut geliştirmek istiyorsa bizim ve koçunun uyguladığı tavsiyelere uyması gerekmektedir. vücut geliştirme programına yeni başlayanlar için  kesinlikle bir spor antrenör veya yaşam koçuyla size uyabilecek bir program hazırlayın. Unutmayın ki her yaşın ve her bünyenin farklı bir spor çizelgesi vardır. Öncellikle her gün 2-3 tane yumurtayı sarısı ile birlikte yiyin bu sizin kaslarınızı güçlendirecek ve güç kazanmanıza yardımcı olacaktır. Enerji içeceği kesinlikle kullanmayınız çünkü enerji içecekleri fiziksel aktivite esnalarında kullanılmaz. Kesinlikle vücut geliştirme programına yeni başlayanlar için spor koçunuzun size verdiği çizelgelere uyunuz.


  Nasıl Vücut Geliştiririm: 

  Vücut geliştirme programına yeni başlayanlar için Belirtiğimiz besinleri kullanırsanız enerjiniz fazlasıyla olacaktır. Bunun sayesinde daha hızlı bir şekilde vücut yapınız oturacaktır. Öncellikle ağırlık kaldırmaya başlamadan önce en  az 20 dakika koşu bandında koşmamız gerekecektir. Bundan sonra ağırlıkları sırasıyla ısınarak taşıyınız aksi takdirde sağlık sorunları meydana gelebilir.

  Doğal Bir Şekilde Vücut Geliştirme: 

  Vücut geliştirme programına yeni başlayanlar için Besin tercihleri büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden protein, karbonhidrat, lif ağırlıklı besinler size enerji ve güç verecektir. Lakin yemek yemede güçlük çekiyorsanız protein tozu almanızı öneririz. Lakin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmayan protein tozlarını almayınız. Sizde bu şekilde doğal bir şekilde vücut geliştirebileceksiniz. Ağırlık çalışmaları bittiği zaman soğuk suyla duş alın bu yırtılan kasların daha hızlı ve doğal bir şekilde vücut oluşturmasına etken sağlayacaktır. Haftada 3-4 defa rutini tekrarlamak vücut şeklinin oluşması için önemi bir yer kaplamaktadır. Bu rutini her gün tekrarlamanız sağlığınız açısından zararlıdır. Bu yüzden her gün çizelgeyi yapmayı tavsiye etmiyoruz. Aksi takdirde sağlık sorunlarına yol açabilir.
  ]]>
  Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme.html Fri, 07 Dec 2018 14:21:23 +0000 Vücut geliştirme, insanlar artık daha yaygın bir şekilde önem göstermeye başlamıştır. Vücut geliştirmek için bilinçli egzersizler ve bilinçli bir beslenme ile sağlıklı olarak fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu yazı Vücut geliştirme, insanlar artık daha yaygın bir şekilde önem göstermeye başlamıştır. Vücut geliştirmek için bilinçli egzersizler ve bilinçli bir beslenme ile sağlıklı olarak fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için sağlıklı ve bilinçli olarak vücut geliştirmek için detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz. Her insanın vücut dengesi farklı olacağından sizler her ihtimale karşı doktorunuza başvurmalısınız. 

  Vücut Geliştirme İçin Birinci Adım Protein Tüketmek
  Kas gelişimi için protein tüketmek oldukça önemli bir kuraldır. Vücut ağırlığınızın bir kilogram başına yaklaşık iki gram protein tüketmelisiniz. Protein tüketirken doğru bir şekilde protein almak oldukça önemlidir. Az yağlı et, hindi, az yağlı kıyma balığın her çeşidi fakat özellikle somon balığı, tavuk göğsü, yumurtanın akı, protein tozları, yağsız süt ve süt ürünleri gibi proteini bol fakat yağsız yiyecekleri tercih etmeniz gerekir.

  Vücut Geliştirme İçin İkinci Adım Karbonhidrat Tüketmek
  Vücut geliştirmek için önemli faktörlerden bir tanesi de karbonhidrat tüketmektir. Karbonhidrat tüketirken de doğru bir şekilde alınması oldukça önemli bir durumdur. Yulaf, tatlı patates, tam buğday ekmeği, tam buğday makarnası, kahverengi pirinç ve kinoa gibi kompleks karbonhidrat alımına büyük önem verilmelidir. Böylece gün boyu kan şekerinizi düzenini sağlar hemde sizi zorlayan antrenmanlarınız için büyük destek sağlanmış olur.

  Vücut Geliştirme İçin Üçüncü Adım Sağlıklı Yağlar Tüketmek
  Sağlıklı yağlar vücut dengesini koruyarak özellikle kalp ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Hormon ve enerji işleyişini düzenler ve vücudun direncini korur. Badem yağı, doğal sızma yağlar, balık yağları, doğal fıstık ezmesi gibi yağlar tüketmenizde fayda vardır. 

  Vücut Geliştirme İçin Dördüncü Adım Sebze Meyve Tüketmek 
  Vücut için genel olarak sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir. Meyve sebzeler mineral, vitamin ve doğal şeker bakımından oldukça zengin bir besin türleridir. Brokoli, taze fasulye, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler doğru bir tercih olacaktır. Doğru meyve tüketimi ise kiraz, greyfurt, muz, yabanmersini, elma gibi meyveleri tercih etmenizde fayda vardır. Meyve tüketimi yaparken çok fazla aşırıya kaçınmamalı çünkü meyve içerisinde doğal şeker olduğundan vücut fazla şeker depolaması yapabilir. 

  Vücut Geliştirme İçin Beşinci Adım Lifli Gıdalar Tüketmek
  Lif içerikli gıdalar vücudun kan şekerini düzenler, dengede tutar ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Lif içerikli gıdalar vücut geliştirme için oldukça önemli bir detaydır. Lif içerikli gıdalar vücudun dirençli kalmasına yardımcı olur ve uzun bir süre tok kalmanızı sağlar. Lifsiz gıdaları tüketmektense lif içerikli gıdaları tüketmek hem sağlığınız açısından hem de vücut geliştirme planınız açısından önemli derecede etkisi olacaktır. 

  Vücut Geliştirme İçin Altıncı Adım Aşırı Derecede Yemek Yemek
  Vücut yapmak için aşırı  derecede yemek yemek bir işe yaramayacaktır. Bunların yerine düzenli olarak protein ağırlıklı besinler tüketmeniz yeterli olacaktır. İhtiyacınız olanı tüketin ve fazlasını tüketmeyiniz. Çünkü fazlalık olan besinler vücutta yağlanma yapacağından dolayı zararlı olabilir. 

  Vücut Gelişimi İçin Yedinci Adım Kahvaltıda Besin Tüketimi
  Günün ilk öğünü olan kahvaltı vücudumuz için oldukça önemlidir. Çünkü kahvaltı günün ilk yemeği olduğundan ötürü güne dinç olarak başlamamıza yardımcı olur. Tabi ki kahvaltıda tükettiğimiz besinlerde oldukça önemlidir. Kahvaltıda tüketeceğimiz besinler genel olarak protein ağırlıklı olması gerekir ki güne dinç bir şekilde başlayalım. Kahvaltının olmazsa olmazı yumurta biliyorsunuz ki protein kaynağıdır. Kahvaltıda yumurta tüketerek hem gün boyu vücuttaki kan şekerinizi dengelemesini sağlar hemde metabolizmanızın hızlı bir şeki]]> Vücut Geliştirme Bayan https://www.vucutgelistirme.gen.tr/vucut-gelistirme-bayan.html Sat, 08 Dec 2018 04:15:54 +0000 Vücut Geliştirme Bayan: Kadınlar, vücut ölçülerinin formda kalmasını çok isterler ve bunun için türlü yollara başvururlar. Düzenli beslenirler, diyet yaparlar, spor yaparlar, egzersiz yaparlar ve bol bol yürürler. Spor salonla Vücut Geliştirme Bayan: Kadınlar, vücut ölçülerinin formda kalmasını çok isterler ve bunun için türlü yollara başvururlar. Düzenli beslenirler, diyet yaparlar, spor yaparlar, egzersiz yaparlar ve bol bol yürürler. Spor salonlarında yıllaca zaman geçirirler. Tüm bu çabaların dışında, bir de vücut geliştirmeyi düşünürler. Bu durumda vücut geliştirme bayan, istediği vücuda kavuşmak için bir spor salonuna kaydını yaptırmalı yada evde kendine göre bir ortam hazırlamalıdır. Daha sonra kas yapıcı aletleri temin etmelidir. Evde vücut geliştirmek isteyen bayan, ilk adım olarak ev içinde bazı ağırlık aletleri kaldırarak başlamalıdır. Özellikle kaslı bir görünüm isteyenler, kaslarını geliştirirken düzenli egzersiz yapmalıdırlar. Yeni başlayanların iki gün dinlenerek spora devam etmeleri tavsiye edilir. Çünkü kaslar ağırlık kaldırırken değil, istirahat halindeyken daha fazla güçlenir.

  Vücut Geliştirme Bayan Yöntemleri

  Vücut geliştirme bayan ilk adım olarak, ne tür spor yapılıyorsa ona göre beslenerek kalori düzeyini ayarlamak gerekir. Spor esnasında ne kadar kalori harcanıyorsa hesaplanır ve ona göre kalori almaya çalışılır. Bayanlar vücut geliştirme sporuna başlayınca, sağlıklarını korumak için en az günde 1800 ile 2000 kalori almalıdırlar. Bu kurala dikkat edilmezse vücut kasları gelişmez ve aksine fazla biçimde yorgunluk meydana gelir. Beslenirken bol miktarda protein ve karbonhidrat içeren yiyecekler tüketilmelidir. Spordan önce ve spordan sonra protein yönünden zengin, yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Karbonhidrat enerji deposudur ve enerji vererek kas hücrelerinin proteinle buluşmasına yardımcı olur. Gün boyunca kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği, ara öğün, akşam yemeği ve yine ara öğün olarak beslenmeye devam edilmelidir. Atıştırmalıklar hiç eksik olmamalıdır. Spor esnasında kaybedilen kalori, ancak bu şekilde dengede tutulur. 

  Vücut geliştirme bayan sporları

  Bayanlar evde veya spor salonunda egzersizlere başladıkları zaman, en az haftada üç kez sürekli yapmalılar. 5-6 kez peş peşe kaldırabilecekleri ağırlık seçmeliler. Bu ağırlık aletleri egzersize başlanılan gündeki ağırlığa uygun olmalıdır. Vücut geliştirmeye ağırlık kaldırmanın temel hareketleriyle başlamak gerekir. Bu hareketler 3 defa yapılmalıdır. Her bir kaldırmadan sonra bayanlar birkaç dakika dinlenmeliler. Bu şekilde düzenli egzersiz yapılırsa, takviye ürüne kesinlikle gerek duyulmaz ve vücudun tamamı veya istenilen kısımları güçlü kaslara kavuşur. Kısa sürede vücut gelişsin, kaslar oluşsun diye kedilerini yormamalılar. Çünkü bu zorlamadan dolayı kaslarda yırtılmalar veya daha farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden, spor hocasına danışmakta yarar vardır.
  ]]>
  Body Vücut Geliştirme https://www.vucutgelistirme.gen.tr/body-vucut-gelistirme.html Sat, 08 Dec 2018 17:04:02 +0000 Body vücut geliştirme, vücudun fiziki açıdan ve sağlık açısından güçlü bir yapı kazanabilmesi için ağırlıklar ile yapılan bir spordur. Vücuda oldukça büyük bir faydası bulunan bu spor uzmanlar tarafından belirlenmiş o Body vücut geliştirme, vücudun fiziki açıdan ve sağlık açısından güçlü bir yapı kazanabilmesi için ağırlıklar ile yapılan bir spordur. Vücuda oldukça büyük bir faydası bulunan bu spor uzmanlar tarafından belirlenmiş olan programlar dahilinde yapılmalıdır. Birçok insan bu sporu güzel fiziki yapıya sahip olmak için tercih etmektedirler. Fiziki yapının yanı sıra vücudun kaslarını güçlendiren body sağlıklı bir yapı kazanmak için oldukça faydalı bir spordur. Body yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Yapılan sporun kısa zaman içerisinde faydasını görmek için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Body ve beslenmenin birbiri ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Vücuda alının protein ve mineraller body çalışılarak kasların gelişmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra body vücut geliştirme için yapılan hareketlerin dikkatli bir şekilde yapılmasına önem verilmelidir. Vücudun kaldıramayacağı ağırlıklar ile çalışmak sakatlanmalar sebebiyet verebilmektedir.

  Body vücut geliştirme yapılırken dikkat edilecek unsurlar nelerdir
  • Body vücut geliştirme yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların en başında beslenme gelmektedir. Günlük olarak tüketilen yiyeceklerin vitamin ve mineral bakımından zengin bir yapıda olması gerekmektedir. Ayrıca yiyeceklerin yapılacak olan program dahilinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan body vücutta kısa bir süre içerisinde kendini göstermektedir. 
  • Bunun yanı sıra bu sporda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise uyku düzenidir. Yapılan spordan verim alabilmek için vücudun yeteri kadar dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenden dolayı düzenli bir uyku planının olması gerekmektedir. 
  • Vücut geliştirme için yapılacak olan hareketlerin programlara uyularak düzenli bir şekilde yapılması olmazsa olmazlar arasındadır. Setlerin hızlı bir şekilde yapılması oldukça yanlış bir işlemdir. Body yapılırken ağırlıklar yavaş bir şekilde kaldırılarak yavaş bir şekilde bırakılmalıdır. 
  • Ayrıca vücudun kaldıramayacağı ağırlıklar ile çalışmak son derece tehlikelidir. Sakatlamalara neden olabilen aşırı ağırlıklar bazen uzun yıllar boyunca hareket etmede ve ağırlık kaldırmada sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. 
  • Body vücut geliştirme için yapılacak olan hareketlere başlanmadan önce mutlaka vücudun ısınmasını sağlamalıyız. Spordan önce açma ve germe hareketleri yaparak vücudu ısındırmak oluşabilecek sakatlanmaların önlenmesine fayda sağlayacaktır. 
  Body vücut geliştirme amacı ile yapılması gereken birçok hareket bulunmaktadır. Her hareket vücudun belli bölgelerini çalıştırmaktadır. Bu nedenden dolayı yapılan programlara uymak son derece önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan body vücudun bazı kaslarının güçsüz kalmasına neden olabilmektedir. 
  ]]>